NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS SICARD (DD-346 / DM-21 / AG-100)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NUPL

CLASS - CLEMSON As Built.
Displacement 1,215 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 1 x 3"/23AA, 12 x 21" tt..
Machinery, 26,500 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 114
Operational and Building Data
Laid down by Bath Iron Works, Bath Me. June 18 1919.
Launched April 20 1920 and commissioned June 9 1920.
Converted to Light Mine Layer DM-21 June 30 1937.
Reclassified AG-100 June 5 1945.
Decommissioned November 21 1945.
Stricken December 19 1945.
Fate Sold June 22 1946 to Hugo Neu, New York and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Sicard

Sicard
57k




70k
Montgomery Sicard was born in New York on 30 September 1836 and was appointed midshipman on 1 October 1851. After graduation from the Naval Academy in 1855, he served in the Home and East India squadrons until the outbreak of the Civil War.During the war, he served in the West Gulf Blockading Squadron, participating in the capture of New Orleans late in April 1862 and the passage of the Vicksburg batteries in June 1862. Sicard later commanded Seneca during the assaults on Fort Fisher in December 1864 and January 1865. After the war he commanded the Pensacola from 1868 to 1869 followed by the Saginaw from 1869 to 1871 assigned to the North Pacific Squadron. His next ship command found him assigned to the North Atlantic Squadron aboard the Swatara from 1877 to 1878 cruising in Atlantic and Caribbean waters. His command duty afloat alternated with ordnance duty in Washington and New York until he became Chief of the Bureau of Ordnance from 1881 to 1890. Sicard commanded the Amphitrite Class Monitor Miantonomah (BM-5)from October 1891 to November 1893 with a compliment of 12 officers and a crew of 136 men. In 1897, he was promoted to Rear Admiral and took command of the North Atlantic Squadron but was forced to relinquish his command at the outbreak of the Spanish-American War due to ill health. Upon his partial recovery, he was placed in charge of the Board of Strategy and took an important part in guiding the conduct of the war. Rear Admiral Sicard retired on 30 September 1898 and died at Westernville, N.Y., on 14 September 1900. Photo#: NH 45388, Commodore Montgomery Sicard, USN (1836-1900) taken circa the 1890s. U.S.Naval Historical Center Photograph.Bill Gonyo
Sicard 105kUndated, directly South of Alcatraz Island, San Francisco Bay, California.Jon Burdett/.Ed Stuckrath
Sicard 145kUndated, USS Perry (DD-341) is alongside of USS Sicard (DD-346) transiting the Panama Canal.Darryl Baker
Sicard 162kUSS Sicard (DD 346) in Dewey dry dock in 1927. Photo from the collection of the Vallejo Naval and Historical Museum.Darryl Baker
Sicard 51kUSS John D. Ford (DD-228), USS Sicard (DD-346), USS Pruitt (DD-347), USS Decatur (DD-341), USS Preble (DD-345), USS Pope (DD-225), USS Bulmer (DD-222), USS Simpson (DD-221) and USS McCormick (DD-223) in Manila Harbor, November 16 1928.Carl Ross
Sicard 69kCirca early 1930s.Marc Piché
Sicard 144kThe Sicard was converted to DM-21 in June 1937. This image shows her still wearing hull nimber 246 but the caption reads she is a Light Minelayer.Robert M. Cieri
Sicard 127kUSS Sicard (AG-100, formerly DD-346) At the Philadelphia Navy Yard, Pennsylvania on 5 November 1945, about two weeks before she was decommissioned. USS Litchfield (AG-95, formerly DD-336) is outboard of Sicard. The stern of USS Stringham (DD-83) is visible at the extreme left. Note that Litchfield is painted in two different camouflage schemes: probably Measure 22, or possibly Measure 12, on her port side; and probably Measure 21 on the starboard side. Photographed by Ted Stone. Courtesy of Ted Stone, 1980. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 91504.Robert Hurst

USS SICARD DD-346 / DM-21 / AG-100 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LT James Kepler Davis    Jun 9 1920 - Jun 18 1920
LCDR Gratton Colley Dichman    Jun 18 1920 - Aug 14 1921
CDR Wolcott Ellsworth Hall    Aug 14 1921 - Apr 1923
LCDR Lewis Wells Comstock    Apr 1923 - Jun 25 1924
LCDR Robert Emmitt Rogers    Jun 25 1924 - Jun 15 1926
LCDR Elliott Bodley Nixon    Jun 15 1926 - Aug 20 1927
LCDR Albert Roscoe Mack    Aug 20 1927 - Aug 25 1929
LCDR Edward Paul Sauer    Aug 25 1929 - Apr 1931
LCDR Leonard Paul Wessell    Apr 1931 - ? 1934
LCDR Paul Rowe Coloney    ? 1936 - Mar 30 1936
LCDR John Damian Murphy    Mar 30 1936 - May 1939
As the DM-21
LCDR Arthur Marion Townsend    May 1939 - Mar 1941
LCDR William Christian Schultz    Mar 1941 - May 1942
CDR William Julius Richter    May 1942 - Aug 24 1943
LCDR John Vavasour Noel Jr.    Aug 24 1943 - Mar 12 1944
LT James Warren Botten    Mar 12 1944 - Apr 1 1945
LT Albert George Fenley    Apr 1 1945 - Nov 21 1945

Additional Resources and Web Sites of Interest
NavSource Minesweeper Pages, USS Sicard (DM-21)
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster