Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive

Drury (BDE 46)
HMS Drury (K.316)


Specifications:
Class: Evarts (Lend-Lease) (Royal Navy Captain Class)
Type: GMT (diesel-electric tandem motor drive, short hull, 3" guns)
Displacement: 1,140 tons (light), 1,430 tons (full)
Length: 283' 6" (wl), 289' 5" (oa)
Beam: 35' 0" (extreme)
Draft: 11' 0" (draft limit)
Propulsion: 4 GM Model 16-278A diesel engines with electric drive, 6000 shp, 2 screws
Speed: 19 kts
Range: 4,150 nm @ 12 knots
Armament: 3 - 3"/50 Mk22 (1x3), 4 x 20mm Mk 4 AA, 4 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 15 / 183
Drury (BDE 46) / HMS Drury (K.316) Building and Operational Data:
  • 12 February 1942: Keel laid by the Philadelphia Navy Yard
  • 24 July 1942: Launched
  • 12 April 1943: Transferred to Great Britain under Lend-Lease, commissioned in the Royal Nay
  • 20 August 1945: Transferred back to the U.S. Navy at Chatham, England; commissioned, Lt. W. R. Herrick, Jr., USNR, in command
  • 22 October 1945: Decommissioned at the Philadelphia Navy Yard
  • 16 November 1945: Struck from the NVR
  • June 46: Scrapped onsite at Philadelphia
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Drury 134k 07 October 1943: Belfast, Ireland - Two views of HMS Drury (K316) seen across a Belfast channel while heavy harbor equipment offloads sub chaser USS SC718 from a liberty ship. (Photo #SC183766 and #SC202002 from the U.S. Army Signal Corps Photographs Collection) John Chiquoine
    Drury 148k
    Drury 101k undated wartime image (Steve's Dad, Raymond Walters, served in her during WWII) Steve Walters

    Drury History
    View the USS Drury (DE 46) DANFS history entry located on the Naval History and Heritage Command web site.

    Drury's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.) 20 Aug. 1945 - 24 Sep. 1945Lt. / Lcdr. Walter R. Herrick, Jr., USNR (Comm.)
    2.) 24 Sep. 1945 - 22 Oct. 1945Lt. Joseph R. Solomon, USNR (Decomm.)

    Crew Contact And Reunion Information

    None
    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists, rosters, or deck logs available. Please see the
    Frequently Asked Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Tin Can Sailors
    The U.S. Navy Memorial
    Destroyer Escort Sailors Association
    The Destroyer Escort Historical Museum
    The Destroyer History Foundation

    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster
    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated: 09 December 2017