Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive



Ship's patches courtesy of Mike Smolinski

USS Ramsey (DEG 2)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - E - F - H
Tactical Voice Radio Call: "Mango Joe"


Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: National Defense Service Medal - Armed Forces Expeditionary Medal
Second Row: Vietnam Service Medal w/ 5 stars - Navy Sea Service Deployment Ribbon - Republic of Vietnam Campaign Medal


"Second To None"
Specifications:
Class: Brooke
Type: SCB No. 199B / 1962 - 1963
Number in Class: 6
Displacement: 2,620 tons (std), 3,400 tons (full)
Length: 390' 0" (wl), 414' 6" (oa)
Beam: 44' 0" (extreme)
Draft: 24' 0" (draft limit)
Propulsion: 2 Foster Wheeler 1200-psi boilers; 1 Westinghouse geared turbine; 35,000 shp; 1 shaft
Speed: 27 kts
Range: 4,000 nm @ 20 knots
Complement: 17 / 219
Missiles: 1 single arm Mk22 Mod 0 launcher for Tartar / Standard-MR SAMs (16)
Guns: 1 - 5"/38 Mk30 Gun (1x1) (350 rounds)
ASW Weapons: 1 Mk16 ASROC launcher (1x8) (16 missiles), 6 - 12.75" (324mm) Mk 32 torpedo tubes (2x3) / Mk 46 torpedos (18)
Radars: AN/SPS-10F (surface), AN/SPS-52 (3-D air)
Sonars: AN/SQS-26AX
Fire Control Systems: 1 - Mk56 Mod 43 Gun FCS, 1 - Mk74 Mod 2/6 missile FCS, 1 - AN/SPG-51C missile radar, 1 - Mk114 Mod 10/13 ASW FCS
Helicopter: 1 - SH-2 LAMPS Helicopter
Ramsey (DEG 2) Building and Operational Data:
  • 04 January 1962: Building contract awarded to the Lockheed Shipbuilding and Construction Co.
  • 04 February 1963: Keel laid at the Lockheed Shipbuilding & Construction Co., Seattle, Wash.
  • 15 October 1963: Launched and christened, sponsored by Mrs. DeWitt Clinton Ramsey, widow of Admiral Ramsey
  • 03 June 1967: Commissioned at Puget Sound Naval Shipyard, Comdr. William D. Robertson, Jr., in command, assigned to the Pacific Cruiser-Destroyer Force at Long Beach, Cal.
  • 22 March 1968: Assigned as Flagship of Destroyer Squadron 29 at Long Beach
  • 01 April 1971: Reassigned to Destroyer Squadron 35 at Long Beach
  • 30 June 1975: Reclassified Frigate (FFG 2)
  • 01 September 1988: Decommissioned after 21.2 years of service
  • 25 January 1992: Struck from the NVR
  • 15 June 2000: Sunk as a target during the RIMPAC 2000 exercise. (Location: 023-53'00.6" North, 159-35'00.5" West; Depth: 2700 fathoms Tonnage: 2640 tons)
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Ramsey 9k DeWitt Clinton Ramsey was born on 2 October 1888 at Whipple Barracks, Arizona. He graduated from the Naval Academy and was commissioned Ensign in June 1912. In 1917 he qualified as a naval aviator. During World War I, he was Inspection Officer for United States Naval Air Stations in France, and a member of the Inter-Allied Armistice Commission. During the interwar period, Ramsey served as a naval aviator on various naval staffs and ships. Reporting on board USS Saratoga (CV 3) in 1938, he was her executive officer into 1939. Later that year, he headed BuAer's Plans Division, and in 1941 became Assistant Chief of BuAer. During World War II, he commanded Saratoga up to and during the landings against Guadalcanal, Solomons, in August. For his skillful use of airpower against Japanese naval forces in the Solomons, he won the Navy Cross. In Saratoga, he next commanded a task force that included a British carrier, HMS Victorious (R38). Ramsey received the Distinguished Service Medal as Chief of BuAer from 6 August 1943 to 1 June 1945, and a Gold Star as Vice Chief of Naval Operations from 15 January 1946 to 3 January 1948. After commanding the Pacific Fleet, he served as Commissioner of U.S. Trust Territory in the Pacific, until retiring 1 May 1949. Admiral Ramsey died 7 September 1961 in Philadelphia.

    USS Ramsey (DEG 2) was the first ship named in his honor. (U.S. Navy photo from the Naval History and Heritage Command)
    Navsource
    Ramsey 128k date / location unknown Robert Hurst
    Ramsey 83k May 1968: Pearl Harbor (Photo © Richard Leonhardt) Richard Leonhardt
    Brooke 362k March 1970: Okinawa - USS Brooke (DEG 1) and USS Ramsey (DEG 2) at the White Beach Naval Facility, Okinawa. This was before the Ryukyu Islands were returned to Japan. The ships were in port for fuel and supplies. I was not a member of the crew of either ship; I was assigned to the YO-179 which was stationed at White Beach. Ed Arold
    Ramsey 141k 28 August 1972: underway off the coast of Oahu, Hawaii (U.S. Navy Photo #VBP-03229-8-72) Craig Chaddock
    Ramsey 171k March 1975: the Gulf of Siam - Taken during Operation Eagle Pull, the ships of TG 76.4 gathered around USS Vega (AF 59) for replenishment. The flagship USS Okinawa (LPH 3), Vancouver (LPD 2), Ramsey (DEG 2) and Meyerkord (DE 1058) are in attendance. Richard Spring
    CMDCM(SW/AW),
    USN(Ret.)
    ***Vega/Ramsey*** 84k March 1975: USS Vega (AF 59) and Ramsey during underway replenishment in the Gulf of Tonkin. "This photo was taken by Terry Hedgewood GM3, who was our LSE. We were VERTREP'ing a carrrier - Coral Sea, Hancock or Midway at the same time as Ramsey. The CH-46 pilot was kind enough to invite a few of us aboard for a joyride. I was AvFuels PO and 'bought the gas' for this hop and was aboard the helo when Terry took this photo. Terry made several copies at the Exchange photo lab in Subic and a number of us ended up with this picture". from Doug Decker (EN2 - USS Vega) Richard Miller
    BMCS, USNR (ret.)
    USS Vega (AF59)
    Ramsey 91k An undated postcard view of Ramsey as FFG 2.    (Postcard © Marine Photos and Publishing Co., Spring Valley, Cal.; shown at 150% of original size)

    Caption reads: U.S.S. Ramsey (FFG-2) "Guided Missile Fast Frigate" Named in honor of Admiral DeWitt Clinton Ramsey, United States Navy, who served as Vice Cheif of Naval Operations from 1946 to 1948. The ship was built by Lockheed Shipbuilding and Construction Co. of Seattle, Wahington and commissioned on 3 June1967.
    Mike Smolinski
    Ramsey 104k 1 July 1982: Naval Station San Diego, Cal. - A view of the AN/SPP-51C (circular), AN/SPS-52D (large block) and AN/SPS-10F radar aboard the Brooke class guided missile frigate Ramsey. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-82-10513 by Norman Polmar from the Defense Visual Information Center) Navsource
    Ramsey 82k 1 July 1982: Naval Station San Diego, Cal. - A view of the AN/SPP-51C (circular), AN/SPS-52D (large block) and AN/SPS-10F radar aboard Ramsey. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-82-10514 by Norman Polmar, from the DVIC)
    Ramsey 108k 25 July 1986: at sea - An aerial port bow view of Ramsey underway. (U.S. Navy photo DVID #DN-SC-87-09265 by PH3 Hensley from the DVIC)
    Ramsey 83k 1986: San Francisco, Cal. - Tied up near Fisherman's Wharf Chris Ronan

    Ramsey Memorabilia
    Ship's Plaque
    Ramsey
    Courtesy of
    Mike Smolinski
    Window Decal
    Ramsey
    Courtesy of
    Wolfgang Hechler

    Ramsey's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.)  03 Jun. 1967 - 08 Nov. 1968Cmdr. William Dixon Robertson, Jr. ('47) (Columbia, S.C.)
    2.)  08 Nov. 1968 - 10 Jul. 1970Cmdr. Albert Joseph Ashurst (Fontana, Cal.)
    3.)  10 Jul. 1970 - 08 May 1972Cmdr. John Murray Leaver, Jr.*
    4.)  08 May 1972 - .. Aug. 1973Cmdr. William Wesley Sullivan
    5.)  .. Aug. 1973 - 26 Sep. 1975Cmdr. Paul D. Abbott
    6.)  26 Sep. 1975 - 14 Oct. 1977Cmdr. Charles Irving Cook
    7.)  14 Oct. 1977 - 18 Aug. 1979Cmdr. Brian James Hitchborn
    8.)  18 Aug. 1979 - .. Jul. 1981Cmdr. Todd A. Barthold
    9.)  .. Jul. 1981 - .. Dec. 1982Cmdr. Martin D. Stout
    10.) 22 Dec. 1982 - 15 May 1985Cmdr. Terrell I. Clark (Philadelphia, Pa.)
    11.) 15 May 1985 - 09 Oct. 1987Cmdr. Anthony Edward Mitchell
    12.) 09 Oct. 1987 - 01 Sep. 1988Cmdr. Charles E. Mulroy
    *Died in a helicopter crash enroute USS Providence (CLG 6), 8 May 1972
    Crew Contact And Reunion Information

    Last Reunion:
    August 2005 at Niagara Falls NY

    Contact Name: Frank Young
    Address: Brackney, Pa.
    E-mail: fyoungcapt at netzero.com

    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists or rosters available. Please see the Frequently Asked
    Questions section on Navsource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    USS Ramsey's Website
    Destroyer Escort Sailors Association
    The Destroyer History Foundation
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS Ramsey
    USS Ramsey Page on Destroyers Online
    USS Ramsey Page on Military.Com

    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster

    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated 24 May 2014