Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive

USS Bostwick (DE 103)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - F - F - X
Awards, Citations and Campaign Ribbons

Precedence of awards is from top to bottom, left to right
American Campaign Medal - European-Africa-Middle East Campaign Medal w/ 2 stars - World War II Victory Medal


Specifications:
Class: Cannon
Type: DET (diesel-electric tandem motor drive, long hull, 3" guns)
Displacement: 1240 tons (light), 1620 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 10" (extreme)
Draft: 10' 6" (draft limit)
Propulsion: 4 GM Mod. 16-278A diesel engines with electric drive, 6000 shp, 2 screws
Speed: 21 kts
Range: 10,800 nm @ 12 knots
Armament: 3 x 3"/50 Mk22 (1x3), 1 twin 40mm Mk1 AA, 8 x 20mm Mk 4 AA, 3 x 21" Mk15 TT (3x1), 1 Hedgehog Projector Mk10 (144 rounds), 8 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 15 / 201
Bostwick (DE 103) Building and Operational Data:
  • 06 February 1943: Keel laid by the Dravo Corp., Wilmington, Del.
  • 30 August 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. Fred D. Pierce
  • 01 December 1943: Commissioned, Lcdr John H. Church, Jr., in command
  • 30 April 1946: Decommissioned at Green Cove Springs, Fla. after 2.4 years of service
  • 14 December 1948: Transferred to China, renamed ROCS T'ai Hu (F-25), escaped to Taiwan with Nationalist forces in 1949 (struck in 1975, scrapped)
  • 10 February 1949: Struck from the NVR
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Bostwick 161k Lucius Allyn Bostwick was born on 21 February 1869 in Providence, R.I. He graduated from the Naval Academy on 6 June 1890 and served in Newark (C-1), Philadelphia (C-4), Alert, and Monterey (M6) before reporting to the Naval War College and Torpedo School in November 1895. He returned to sea on board Ericsson (TB 2) and then was assigned to Oregon (BB 3). While on boardOregon, he saw action off Santiago, Cuba, during the Spanish-American War. Detached from Oregon in January 1900, he served briefly in Solace (AH 2), Indiana (BB 1) and Iowa (BB 4) before attending the Naval War College in 1904. Upon graduation, Lcdr. Bostwick reported to Brooklyn (ACR 3) as navigator for two months before reporting to Tacoma (C 18) as executive officer for four years. Bostwick served as aide to the commandant and as inspection officer for the Norfolk Navy Yard during 1911 and 1912. Detached from there in October 1912, he reported to South Carolina (BB 26) as XO, then to Montana (ACR 13) as temporary CO. In January 1914, he commanded Nashville (P G7) and cruised the West Indies and along the Central American coast. In October 1914, Bostwick was detached and reported to Washington DC for duty with the Navy Department's General Board. In 1917, after the United States had entered World War I on the side of the Allies, Capt. Bostwick returned to sea as CO of South Dakota (ACR 9), escorting convoys of troop and supply ships, for which he received the Navy Cross. After briefly commanding New Mexico (BB 40), he served as senior member of the Naval Overseas Transportation Service Demobilization Board in New York and as a member of the Joint Board of Review for the Demobilization of Troop Transports. That duty completed in September, Capt. Bostwick returned to Washington, D.C., for duty as assistant to the Chief of Naval Operations. From August 1922 to June 1923, he commanded California (BB 44), becoming Rear Admiral Bostwick and earning his next position, chief of staff to the Commander in Chief, Battle Fleet. In October 1925, he moved to the even more prestigious position chief of staff to the Commander in Chief, United States Fleet. Radm. Bostwick became President of the Board of Inspection and Survey in October 1926. In May 1929, he became the Commander, Battleship Divisions, United States Fleet, which carried with it the temporary rank of vice admiral. On 1 JuIy 1930, he was assigned to the concurrent posts of Commandant, 4th Naval District, and Commandant, Philadelphia Navy Yard, and served in those assignments until his retirement on 1 March 1933. Rear Admiral Bostwick died in Washington on 14 January 1940 and was buried in Arlington National Cemetery.

    USS Bostwick (DE 103) (1943-1946) was the first ship to be named in his honor.      (U.S. Navy photo #NH 58343 from the Naval History and Heritage Command)
    Bill Gonyo
    Bostwick 71k undated wartime image Dennis C. Timmins

    View the USS Bostwick (DE 103) DANFS history entry
    located on the Naval History and Heritage Command web site.
    Carr's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.) 01 Dec. 1943 - 10 Apr. 1944Lcdr. John Henry Church, Jr. * (comm.)
    2.) 10 Apr. 1944 - 17 Sep. 1944Lt. Clifton G. Hall, USNR *
    3.) 17 Sep. 1944 - 18 Sep. 1944Lt. Jack R. Davidson, USNR
    4.) 18 Sep. 1944 - 11 Nov. 1944Lcdr. William W. Bowie, USNR
    5.) 12 Nov. 1944 - 19 Nov. 1944Lt. Clifton G. Hall, USNR
    6.) 20 Nov. 1944 - 27 Nov. 1945Lt. Jack R. Davidson, USNR
    7.) 28 Nov. 1945 - 31 Dec. 1945Lt(jg) George T. Quinlan, USNR (decomm.)
    * Relieved for medical reasons when hospitalized
    Crew Contact And Reunion Information

    None
    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists or rosters available. Please see the Frequently Asked
    Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Destroyer Escort Sailors Association
    Tin Can Sailors
    The Destroyer History Foundation
    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster

    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated 12 October 2012