Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive

USS Sims (DE 154 / APD 50)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - X - S - X
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: Combat Action Ribbon (retroactive) - American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal w/ 1 star
Second Row: European-Africa-Middle East Campaign Medal - WWII Victory Medal - Navy Occupation Medal w/ Asia Clasp


Specifications:
Class: Buckley
Type: TE (turbine-electric drive, 3" guns)
Displacement: 1400 tons (light), 1740 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 9" (extreme)
Draft: 10' 6" (draft limit)
Propulsion: 2 "D" Express boilers, G.E. turbines with electric drive, 12000 shp, 2 screws
Speed: 24 kts
Range: 6,000 nm @ 12 knots
Armament: 3 x 3"/50 Mk22 (1x3), 1 twin 40mm Mk1 AA, 8 x 20mm Mk 4 AA, 3 x 21" Mk15 TT (3x1), 1 Hedgehog Projector Mk10 (144 rounds), 8 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 15 / 198
Sims (DE 154) Building and Operational Data:
  • 07 September 1942: Keel laid by the Norfolk Navy Yard, Portsmouth, Va.
  • 06 February 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. Anne H. Sims
  • 24 April 1943: Commissioned at the Norfolk Navy Yard, Lcdr Charles G. Raible in command
  • 07 September 1944: Reclassified APD 50, converted at the Boston Navy Yard
  • 24 April 1946: Arrived at Green Cove Springs, Fla., reported to Commander Sixteenth Fleet, Commander Florida Group Sixteenth Fleet for duty and inactivation
  • .. June 1946: Decommissioned at Green Cove Springs, Fla. after 3.0 years of service
  • 01 June 1960: Struck from the NVR
  • 14 April 1961: Sold for scrapping to the North American Smelting Co., Wilmington, Del.
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Sims 96k William S. Sims, born in 1858 in Ontario, Canada, was appointed to the Naval Academy in 1876 and graduated in 1880. Seventeen years of sea duty were followed by assignments as Naval Attaché to Paris, St. Petersburg, and Madrid. Sims next served as Inspector of Target Practice; and, under his supervision, the naval gunnery system increased the rapidity of hits 100 percent and the general effectiveness of fire 500 percent. He also served as Naval Aide to President Theodore Roosevelt for two and one-half years.

    On 11 February 1917, Sims became President of the Naval War College. In March 1917, he was designated by the Secretary of the Navy as Representative of the Navy Department in London. With the entry of the United States into World War I in April, he was ordered to assume command of all American destroyers, tenders, and auxiliaries operating from British bases. In May, he was designated as Commander of United States Destroyers Operating from British Bases, with the rank of Vice Admiral; and, in June, his title was changed to Commander, United States Naval Forces Operating in European Waters. On 10 December 1917, he assumed additional duty as Naval Attaché, London, England. The North Sea Mine Barrage was laid under his direction.

    Admiral Sims again became President of the Naval War College in April 1919 and served in that capacity until his retirement on 15 October 1922. He died at Boston, Mass., on 25 September 1936.

    USS Sims (DE 154) (1943-1946) was the second ship named in his honor, preceded by DD 409 (1939-1942).
    Bill Gonyo
    Sims 116k undated -

    Sims
    Memorabilia

    Commissioning
    Pamphlet
    Sims
    Courtesy of
    Lela Lienhard Curtis

    View the USS Sims (DE 154 / APD 50) DANFS history entry
    located on the Naval History and Heritage Command web site.
    Sims' Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.) 24 Apr. 1943 - 29 Jul. 1943Lcdr. Charles G. Raible, USNR (comm.)
    2.) 29 Jul. 1943 - 11 Jan. 1944Lt. James A. Moffett, USNR
    3.) 11 Jan. 1944 - 26 May 1944Lt. Lewis M. Andrews, Jr., USNR
    4.) 26 May 1944 - 06 Oct. 1945Lcdr. Frank M. Donahue, USNR
    5.) 06 Oct. 1945 - 03 May 1946Lcdr. Bernard Aloysius Lienhard, USNR (Ft. Scott, Kan.)
    6.) 03 May 1946 - .. May 1946Lt.(jg) Edward D. Lavelle, USNR
    6.) .. May 1946 - .. Jun. 1946 Ens. Robert G. Hodson, USNR (decomm.)

    Crew Contact And Reunion Information

    None
    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists or rosters available. Please see the Frequently Asked
    Questions section on Navsource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Navsource APD Pages, USS Sims (APD 50)
    Destroyer Escort Sailors Association
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS Sims
    The Destroyer History Foundation
    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster

    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated 25 March 2014