Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive

USS Laning (DE 159 / APD 55)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - G - B - O
Awards, Citations and Campaign Ribbons



Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: Combat Action Ribbon (retroactive)
Second Row: China Service Medal (extended) - American Campaign Medal - European-Africa-Middle East Campaign Medal w/ 1 star
Third Row: WWII Victory Medal - Navy Occupation Service Medal (w/Asia clasp) - National Defense Service Medal


Specifications:
Class: Buckley
Type: TE (turbine-electric drive, 3" guns)
Displacement: 1400 tons (light), 1740 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 9" (extreme)
Draft: 10' 6" (draft limit)
Propulsion: 2 "D" Express boilers, G.E. turbines with electric drive, 12000 shp, 2 screws
Speed: 24 kts
Range: 6,000 nm @ 12 knots
Armament: 3 x 3"/50 Mk22 (1x3), 1 twin 40mm Mk1 AA, 8 x 20mm Mk 4 AA, 3 x 21" Mk15 TT (3x1), 1 Hedgehog Projector Mk10 (144 rounds), 8 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 15 / 198
Laning (DE 159) Building and Operational Data:
  • 23 April 1943: Keel laid by the Norfolk Navy Yard, Portsmouth, Va.
  • 04 July 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. Mabel C. Laning, widow of Rear Admiral Laning; and commissioned 1 August 1943 at Norfolk,
  • 01 August 1943: Commissioned, Cmdr. E. C. Woodward in command
  • 24 November 1944: Reclassified APD 55, converted at the Philadelphia Navy Yard
  • 28 June 1946: Decommissioned at Green Cove Springs, Fla. after 2.9 years of service
  • 06 April 1951: Recommissioned at Green Cove Springs, Fla., assigned to the Atlantic Fleet Amphibious Force at Little Creek, Va.
  • 29 April 1955: Assigned as NRT ship, 3rd Naval District, at New York City
  • 02 August 1957: Reassigned as NRT ship at Bayonne, N.J.
  • 13 September 1957: Decommissioned at Bayonne, N.J. after 6.4 years of service, mothballed with the Atlantic Reserve Fleet at Norfolk (James River Fleet)
  • 01 January 1969: Reclassified LPR (Amphibious Transport, Small)
  • 01 March 1975: Struck from the NVR
  • 30 September 1975: Sold, scrapped
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Laning 57k Harris L. Laning, born 18 October 1873 in Petersburg, Ill., graduated from the Naval Academy 7 June 1895. He served in the Philippines during the Philippine insurrection, and along with increasingly important sea duty, served as captain of the U.S. rifle team which won the Gold Medal in Stockholm, Sweden, at the 1912 Olympic Games. His first command was Cassin (DD 43), which operated off Vera Cruz during the 1914 Mexican Campaign. As Chief of Staff to Commander Destroyer Force, Atlantic Fleet in 1919 he skillfully supported the first successful transatlantic flight, made by Navy seaplane NC-4 in May. As a rear admiral, he commanded a battleship division, and was president of the Naval War College early in the 1930ís; as vice admiral, he commanded Cruisers, Scouting Force. As admiral, he commanded Battle Force, U.S. Fleet, from 1 April 1935 to 20 April 1936. Commandant, New York Navy Yard, and 3d Naval District 20 April 1936 to 1 October 1937, Laning retired 1 November 1937, then served as Governor of the Naval Home, Philadelphia, until his death 2 February 1941.

    USS Laning (DE 159) (1943-1956) was the first ship to be named in his honor.

    (Image from the book "Memoirs of Admiral Harris Laning")
    Bill Gonyo
    ***Laning / Loy*** 46k DE's Laning and Loy fitting out Norfolk Navy Yard 1943 Joe Radigan MACM USN(ret.)
    Laning 92k undated wartime image John Klar

    View the USS Laning (DE 159 / APD 55) DANFS history entry
    located on the Naval History and Heritage Command web site.
    Laning's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.) 01 Aug. 1943 - 08 Nov. 1943Cdr. Edwin Charles Woodward (comm.)
    2.) 08 Nov. 1943 - .. Nov. 1945Lcdr. Edwin Arthur Shuman, Jr., USNR
    3.) .. Nov. 1945 - 28 Jun. 1946Lcdr. Roland Gilbert Bienvenue (decomm.)
    4.) 06 Apr. 1951 - .. .... ....Lcdr. John Durant Patterson (recomm.)
    5.) .. .... 1953 - .. .... ....Lcdr. William Harvey Wild

    Crew Contact And Reunion Information

    Contact Name: Robert L. Jones
    Address: 616 E. Hancock St. / Lansdale PA 19446
    Phone: (215) 855-2835
    E-mail: Robert Jones

    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists or rosters available. Please see the Frequently Asked
    Questions section on Navsource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Navsource APD Pages, USS Laning (APD 55)
    Destroyer Escort Sailors Association
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS Laning
    The Destroyer History Foundation
    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster

    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated 18 October 2013