Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive

USS McConnell (DE 163)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - X - T - A
Awards, Citations and Campaign Ribbons

Precedence of awards is from top to bottom, left to right
American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal w/ 3 stars - World War II Victory Medal


Specifications:
Class: Cannon
Type: DET (diesel-electric tandem motor drive, long hull, 3" guns)
Displacement: 1240 tons (light), 1620 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 10" (extreme)
Draft: 10' 6" (draft limit)
Propulsion: 4 GM Mod. 16-278A diesel engines with electric drive, 6000 shp, 2 screws
Speed: 21 kts
Range: 10,800 nm @ 12 knots
Armament: 3 x 3"/50 Mk22 (1x3), 1 twin 40mm Mk1 AA, 8 x 20mm Mk 4 AA, 3 x 21" Mk15 TT (3x1), 1 Hedgehog Projector Mk10 (144 rounds), 8 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 15 / 201
McConnell (DE 163) Building and Operational Data:
  • 19 October 1942: Keel laid by the Federal Shipbuilding & Dry Dock Co., Port Newark, N.J.
  • 28 March 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. Grace Otteson McConnell
  • 28 May 1943: Commissioned at the Brooklyn Navy Yard, Cdr D. D. Humphreys in command
  • 29 June 1946: Decommissioned at Green Cove Springs, Fla. after 3.1 years of service
  • 01 October 1972: Struck from the NVR
  • 21 March 1974: Sold for scrapping to Texas Marine & Salvage, Port Neches, Tex.
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    McConnell 36k Riley Franklin McConnell was born 22 July 1884 at Gate City, Va., and graduated from the U.S. Naval Academy 7 June 1909. For over three decades he carried out a wide variety of assignments. During World War I he served as navigator in Arkansas; later, he had duty as executive officer in Ohio, Relief, and Chicago; and in 1935 and 1936 he commanded Milwaukee. Following instruction at the Naval War College, he served on the staff of Commander in Chief, Asiatic Fleet, between 1925 and 1927. Commissioned captain 1 September 1934, he returned to the Asiatic Fleet and served as Chief of Staff from 30 October 1936 to 25 July 1939. For distinguished service during this period, he received the Navy Cross. He assumed command of the Naval Training Station at San Diego 22 August 1939 and died while on active duty there 12 July 1940.

    USS McConnell (DE 163) (1943-1946) was the first ship to be named in his honor.

    (Photo Courtesy of the San Diego Navy Historical Association)
    Bill Gonyo
    McConnell 95k June 1943: Bows on overhead of USS McConnell (DE 163) immediately after her May 28th commissioning. This photo gives a good overhead view of the Cannon class destroyer escort layout. (Photo from the U.S. Naval Recognition Manual, 1943-45 Ed.) Mike Green
    McConnell 68k 16 June 1943 (National Archives Photo) Frank Harmon
    McConnell 54k 27 July 1944 (National Archives Photo) Ens. E.J. McCoy
    McConnell 65k 6 January 1945: Bow on view of USS McConnell (DE 163) off Mare Island. (U.S. Navy Photo #DE-163-227-45) Darryl Baker
    McConnell 86k 6 January 1945: Broadside view of McConnell. She was in overhaul at Mare Island from 22 November 1944 until 10 January 1945. (U.S. Navy Photo #DE-163-224-45)
    McConnell 77k 6 January 1945: Stern view of McConnell. She was in overhaul at Mare Island from 22 November 1944 until 10 January 1945. (U.S. Navy Photo #DE-163-222-45)
    McConnell 119k 9 January 1945: Aft plan view of McConnell at Mare Island. Areas modified by the shipyard are shown in the circled areas. (U.S. Navy Photo #DE-163-281-45)
    McConnell 162k 9 January 1945: Forward plan view. Areas modified by the shipyard are shown in the circled areas. (U.S. Navy Photo #DE-163-282-45)

    View the USS McConnell (DE 163) DANFS history entry
    located on the U.S. Naval Historical Center web site.
    McConnell's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.) 28 May 1943 - 31 Aug. 1943Cdr. David Dean Humphreys (comm)
    2.) 20 Sep. 1943 - 23 Jul. 1944Lt. Richard C. Young, USNR 
    3.) 23 Jul. 1944 -  06 Jun. 1945Lcdr. Loria C. Oglesby, USNR 
    4.) 06 Jun. 1945 - 16 Jul. 1945Lt. Henry A. Breed, USNR 
    5.) 16 Jul. 1945 - 13 Dec. 1945Lcdr. Frank M. Keathley, USNR
    6.) 13 Dec. 1945 - 01 Mar. 1946Lt.(jg) Thomas A. Kelly, USNR 
    7.) 01 Apr. 1946 - 01 May 1946Lt.(jg) Fred A. Baker, USNR 
    8.) 01 Jun. 1946 - 26 Jun. 1946diary unsigned (decomm)

    Crew Contact And Reunion Information

    Contact Name: George E. Boddy (EM3)
    Address: 2080 River Road Lot 147 / Niagara Falls NY 14304
    Phone: (716) 283-2426
    E-mail: George Boddy

    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists or rosters available. Please see the Frequently Asked
    Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Destroyer Escort Sailors Association
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS McConnell
    The Destroyer History Foundation
    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster

    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated 18 October 2013