Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive

USS Amick (DE 168)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - G - C - S
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: American Campaign Medal
Second Row: Asiatic-Pacific Campaign Medal - European-Africa-Middle East Campaign Medal - World War II Victory Medal


Specifications:
Class: Cannon
Type: DET (diesel-electric tandem motor drive, long hull, 3" guns)
Displacement: 1240 tons (light), 1620 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 10" (extreme)
Draft: 10' 6" (draft limit)
Propulsion: 4 GM Mod. 16-278A diesel engines with electric drive, 6000 shp, 2 screws
Speed: 21 kts
Range: 10,800 nm @ 12 knots
Armament: 3 x 3"/50 Mk22 (1x3), 1 twin 40mm Mk1 AA, 8 x 20mm Mk 4 AA, 3 x 21" Mk15 TT (3x1), 1 Hedgehog Projector Mk10 (144 rounds), 8 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 15 / 201
Amick (DE 168) Building and Operational Data:
  • 07 January 1943: Keel laid at the Federal Shipbuilding, Port Newark, N.J.
  • 27 May 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. Mary R. Amick, widow of Ens. Amick
  • 26 July 1943: Commissioned at the New York Navy Yard, Lcdr Francis C. B. McCune in command
  • 03 January 1946: Arrived in Jacksonville, Fla. for pre-inactivation overhaul, then to Green Cove Springs, Fla. where she served as receiving ship
  • 16 May 1947: Decommissioned at Green Cove Springs, Fla. after 3.8 years of service
  • 14 June 1955: Loan to Japan, renamed IJNS Asahi (DE-262), returned to USN control in early 1975
  • 15 June 1975: Struck from the NVR
  • 13 September 1976: Sold to the Philippines, renamed BRS Datu Siratuna, struck and scrapped in 1989
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Amick 73k Eugene Earle Amick was born on 26 January 1919 at Boonville, Mo. He studied at the University of Kansas City and Rockhurst College before entering William Jewell College in 1937. After graduating from the latter in 1941, Amick enlisted in the Naval Reserve on 19 September 1941. Following preliminary training he was appointed a midshipman on 13 February 1942 and entered the United States Naval Reserve Midshipman's School at Northwestern University. Upon his successful completion of the officers' candidate course there, he was commissioned ensign on 14 May 1942 and assigned to USS Astoria (CA 34). Amick served in that cruiser during the early summer of 1942 as she prepared to participate in the first Allied thrust in the Pacific the invasion of the Solomon Islands at Guadalcanal. He was killed on the second night after the original landings as Allied warships attempted to protect American beachheads in the Battle of Savo Island in the small hours of 9 August.

    USS Amick (DE 168) (1943-1947) was the first ship to be named in his honor.

    (Left photo is a professional picture of Eugene Amick as a midshipman, the right photo was taken on his wedding day; Photos courtesy of Joanne Amick Comer, sister of Ens. Amick)
    Bill Gonyo
    Amick 105k undated wartime image -
    Amick 195k circa 1943: Port bow view of a diesel type destroyer escort underway, probably USS Amick (DE 168). (U.S. Navy photo #NH 79824 Courtesy of D.M. McPherson, 1974; from the Naval History and Heritage Command) Mike Green
    Amick 58k circa 1961: IJN Asahi (DE-262) (ex-USS Amick DE 168) at anchor, location unknown. Note crewmen standing at attention along her starboard side. (Photo by Hajime Fukaya; from "Jane's Fighting Ships, 1961-62") Robert Hurst

    Amick Memorabilia
    Launch Button
    Amick
    Courtesy of
    Tom Kermen

    Amick History
    View the USS Amick (DE 168) DANFS history entry located on the Naval History and Heritage Command web site.

    Amick's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.)  26 Jul. 1943 - 28 Aug. 1943Lcdr. Francis Creath Brewer McCune (Comm. CO) (USNA '27) (West Middlesex, Pa.) (ret. as Radm.)
    2.)  28 Aug. 1943 - 18 Apr. 1944Lcdr. James A. Hetherington, II, USNR 
    3.)  18 Apr. 1944 - 08 May 1945Lcdr. Edward Louis Barsumian, USNR 
    4.)  08 May 1945 - 03 Dec. 1945Lcdr. King Upton, USNR 
    5.)  13 Dec. 1945 - 15 Jan. 1946Lcdr. Glenn W. Morrow, USNR 
    6.)  15 Jan. 1946 - 21 Mar. 1946Lt.(jg) Willis A. Miner, Jr., USNR 
    7.)  21 Mar. 1946 - .. May 1946Lcdr. Edward A. Sandor, USNR (Mutual, Colo.)
    8.)  .. May 1946 - 16 May 1947Lcdr. John Ashmore Harman (Decomm, CO) (Rochester, N.Y.)
    9.)  14 Nov. 1954 - 14 Jun. 1955Lt. Herbert Dudley Mills, Jr. (Transfer OinC) (Meriden, Conn.)

    Crew Contact And Reunion Information

    None
    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists, rosters, or deck logs available. Please see the
    Frequently Asked Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Tin Can Sailors
    The U.S. Navy Memorial
    Destroyer Escort Sailors Association
    The Destroyer Escort Historical Museum
    The Destroyer History Foundation

    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster
    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated: 12 June 2017