Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive



Top Left Ship's Patch Courtesy of Robert P. Pallat, TMC(SW), USN (ret.)
Remainder from Mike Smolinski

USS J. Douglas Blackwood (DE 219)


N - W - M - U
Tactical Voice Radio Call: "Waterbury" ("Jangle How", early 1950's)

Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: Navy Expeditionary Medal - American Campaign Medal
Second Row: Asiatic-Pacific Campaign Medal w/ 3 stars - World War II Victory Medal - National Defense Service Medal w/ 1 star


"Dedicated - Dauntless"
Specifications:
Class: Buckley
Type: TE (turbine-electric drive, 3" guns)
Displacement: 1400 tons (light), 1740 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 9" (extreme)
Draft: 10' 6" (draft limit)
Propulsion: 2 "D" Express boilers, G.E. turbines with electric drive, 12000 shp, 2 screws
Speed: 24 kts
Range: 6,000 nm @ 12 knots
Armament: 3 x 3"/50 Mk22 (1x3), 1 twin 40mm Mk1 AA, 8 x 20mm Mk 4 AA, 3 x 21" Mk15 TT (3x1), 1 Hedgehog Projector Mk10 (144 rounds), 8 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 15 / 198
J. Douglas Blackwood (DE 219) Building and Operational Data:
  • 22 February 1943: Keel laid by the Philadelphia Navy Yard, Philadelphia, Pa.
  • 29 May 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. J. Douglas Blackwood, widow of Cmdr. Blackwood
  • 15 December 1943: Commissioned, Cmdr. R. V. Randolph in command
  • 14 April 1947: Decommissioned at Charleston, S.C. after 3.3 years of service
  • 05 February 1951: Recommissioned, Lcdr. J. R. McKee in command, assigned to CruDesLant at Norfolk, Va.
  • 15 November 1957: Assigned to NRT, 4th Naval District at Philadelphia, Pa.
  • 01 August 1958: Decommissioned, placed "in service" as a unit of the Selected Reserve Force
  • 02 October 1961: Recommissioned for the Berlin Crisis
  • 01 August 1962: Decommissioned and placed back "in service" at Philadelphia, Pa.
  • January 1969: Assigned to NRT, 3rd Naval District at Whitestone, N.Y.
  • 30 January 1970: Placed "Out Of Service" and struck from the NVR with a total of 22.3 years of service
  • 20 July 1970: Sunk as a target Navsource decomm date appears to be wrong since muster continues and decomm was at Charleston
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    ***Enright / Blackwood*** 82k 29 May 1943: Philadelphia Navy Yard - The christening of six destroyer escorts in a dry-dock at the Philadelphia Navy Yard. The three ships in the foreground are (from left): USS Enright (DE 216), USS Coolbaugh (DE 217) and USS Darby (DE 218). Those in the background are (from left), USS J. Douglas Blackwood (DE 219), USS Francis M. Robinson (DE 220) and USS Solar (DE 221). (U.S. Navy Photo #NH 75610 from the Naval History and Heritage Command, Courtesy of James Russell, 1972) Bill Gonyo
    J.D. Blackwood 62k undated wartime image Robert Hurst
    J.D. Blackwood 173k 2 November 1945: Mare Island Navy Yard, San Francisco, Cal. - Aft plan view of USS J. Douglas Blackwood (DE 219) at Mare Island. USS Darby (DE 218) is inboard and USS Mansfield (DD 728), USS Stanly (DD 478) and USS Evans (DD 552) are forward of Blackwood. Blackwood was in overhaul at the yard from 4 September to 17 November 1945. (U.S. Navy photo #DE-219-6946-45) Darryl Baker
    J.D. Blackwood 150k 2 November 1945: Mare Island Navy Yard, San Francisco, Cal. - Forward plan view of J. Douglas Blackwood at Mare Island. USS Darby (DE 218) is inboard and USS Harmon (DE 678) is outboard of USS Coolbaugh (DE 217) in the background. (U.S. Navy photo #DE-219-6947-45)
    J.D. Blackwood 520k 13 November 1945: Vallejo, Cal. - A port quarter view of J. Douglas Blackwood stopped off the Mare Island Navy Yard. (Photo courtesy of  Chris Wright) Ed Zajkowski
    J.D. Blackwood 157k 15 November 1945: Mare Island Navy Yard, San Francisco, Cal. - After plan view of J. Douglas Blackwood at Mare Island. USS Darby (DE 218) is inboard and USS Harmon (DE 678) is outboard of USS Coolbaugh (DE 217) in the background. (U.S. Navy photo #DE-219-7188-45) Darryl Baker
    J.D. Blackwood 157k 15 November 1945: Mare Island Navy Yard, San Francisco, Cal. - Forward plan view of J. Douglas Blackwood at Mare Island. USS Darby (DE 218) is inboard and USS Harmon (DE 678) is outboard of USS Coolbaugh (DE 217) in the background. (U.S. Navy photo #DE-219-7190-45)
    J.D. Blackwood 75k undated postwar image DESA archives
    J.D. Blackwood 34k (early 50's): undated images David Titus ('52-'55)
    J.D. Blackwood 35k
    J.D. Blackwood 61k early 50's Robert Hurst
    J.D. Blackwood 283k May 1964: USS J. Douglas Blackwood (DE 219) at Philadelphia. (Photo courtesy of Dr. Ian S. Pearsall; from "Jane's Fighting Ships, 1964 - 65")

    J. Douglas Blackwood Memorabilia
    Ship's
    Matchbook
    J.D. Blackwood
    Courtesy of
    Mike Smolinski
    Ship's
    Plaque
    J.D. Blackwood
    Courtesy of
    Mike Smolinski
    Ship's
    Lighter (early)
    J.D. Blackwood
    Courtesy of
    Mike Smolinski
    Ship's
    Lighter (later)
    J.D. Blackwood
    Courtesy of
    Mike Smolinski

    View the USS J. Douglas Blackwood (DE 219) DANFS history entry
    located on the Naval History and Heritage Command web site.
    J. Douglas Blackwood's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.)  15 Dec. 1943 - 05 Aug. 1944Cmdr. Ralph Baker Randolph, USNR (comm)
    2.)  05 Aug. 1944 - 01 Nov. 1945Cmdr. James Lamont Johnston, USNR
    3.)  01 Nov. 1945 - 20 Apr. 1946Lcdr. Everett Albert (Dusty) Rhoades, USNR 
    4.)  20 Apr. 1946 - 14 Apr. 1947Lcdr. Robert Sherwood Tackaberry (decomm)
    5.)  05 Feb 1951 - 08 Jan 1952Lcdr. John Raymond McKee (recomm.)
    6.)  08 Jan 1952 - .. Jul. 1954Lcdr. Edwin Mileer Rosenberg (ret. as Radm.)
    7.)  .. Jul. 1954 - .. Jul. 1956Cmdr. James Woodleigh Short
    8.)  .. Jul. 1956 - 15 Nov. 1957Lcdr. William Harold Gatts
    9.)  15 Nov. 1957 - 01 Aug. 1958Lcdr. Thomas George Miskill (decomm.)
          Decommissioned 01 Aug. 1958 - 02 Oct. 1961
    10.) 02 Oct. 1961 - 01 Aug. 1962Cmdr. John James Grelis III (recomm. / decomm.)

    Crew Contact And Reunion Information

    None
    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists or rosters available. Please see the Frequently Asked
    Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Destroyer Escort Sailors Association
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS J. Douglas Blackwood
    The Destroyer History Foundation
    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster

    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated 28 October 2013