Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive

USS Lawrence C. Taylor (DE 415)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - H - H - G
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: Combat Action Ribbon (retroactive) - American Campaign Medal
Second Row: Asiatic-Pacific Campaign Medal w/ 7 stars - World War II Victory Medal - Philippine Liberation Medal


Specifications:
Class: John C. Butler
Type: WGT (geared-turbine drive, 5" guns)
Displacement: 1350 tons (light), 1745 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 10" (extreme)
Draft: 11' 0" (draft limit)
Propulsion: 2 "D" Express boilers, 2 geared turbine engines, 12,000 shp, 2 screws
Speed: 24 kts
Range: 6,000 nm @ 12 knots
Armament: 2 - 5"/38 cal. DP guns (2x1), 4 - 40mm AA (2x2), 10 - 20mm AA, 3 - 21" TT, 1 Mk10 Hedgehog, 8 Mk6 Depth Charge Projectors, 2 Mk9 Depth Charge Stern Racks
Complement: 14 / 201
Lawrence C. Taylor (DE 415) Building and Operational Data:
  • 20 December 1943: Keel laid by the Brown Shipbuilding Co., Houston, Tex.
  • 29 January 1944: Launched and christened, sponsored by Mrs. Lawrence H. Taylor, mother of Lt. Taylor
  • 13 May 1944: Commissioned, Lcdr R. Cullinan, Jr., in command
  • 23 April 1946: Decommissioned at San Diego, Cal. after 1 year and 11 months of service
  • 01 December 1972: Struck from the NVR
  • 12 September 1973: Sold for scrapping
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    L.C. Taylor 108k Undated Wartime Image G. Allen Carlson

    Lawrence C. Taylor History
    View the USS Lawrence C. Taylor (DE 415) DANFS history entry located on the Naval History and Heritage Command web site.
    View the official War History of USS Lawrence C. Taylor as submitted by the ship at war's end.

    Lawrence C. Taylor's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler
    Dates of Command Commanding Officers
    1.) 13 May 1944 - .. Jan. 1945Lcdr. Ralph Cullinan Jr., USN (Ridgewood, N.J.)
    2.) .. Jan. 1945 23 Apr. 1946Lcdr. James Robert Grey, USN* (Comm. CO) (USNA 37) (Army Jr. / Belleville, N.J.)

    Crew Contact And Reunion Information

    Contact Name: Ralph Anderson
    Address: 7037 Greenborough Drive
    City/State: Midvale UT 84047-1606
    E-mail: Ralph Anderson

    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has
    been made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list
    only a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists, rosters, or deck logs available. Please see the
    Frequently Asked Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Tin Can Sailors
    The U.S. Navy Memorial
    Destroyer Escort Sailors Association
    The Destroyer Escort Historical Museum
    The Destroyer History Foundation
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS Lawrence C. Taylor
    To The DE, FF, LCS Photo Index Page
    Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail: Webmaster.

    This Page Created And Maintained By Mike Smolinski
    All pages copyright Navsource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated: 28 November 2018