Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Service Ship Photo Archive


Patch at left contributed by David Huffer (Arcadia 1965-66) at right by Mike Smolinski

USS Arcadia (AD-23)

International Radio Call Sign:
November - Bravo - Xray - Victor
NBXV
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - American Campaign Medal
Bottom Row - World War II Victory Medal - Navy Occupation Service Medal (with Europe clasp) - National Defense Service Medal (2)


Klondike Class Destroyer Tender:
  • Laid down, 6 March 1944, as a Maritime Commission type (C3) hull, at Todd-Pacific Shipyards Inc., San Pedro, CA
  • Launched, 19 November 1944
  • Commissioned USS Arcadia (AD-23), 13 September 1945, CAPT. James M. Connally in command.
  • Decommissioned, 28 June 1968
  • Struck from the Naval Register, 1 July 1973
  • Final Disposition, sold for scrapping in October 1975 by the Defense Reutilization and Marketing Service (DRMS) to Levin Metals of San Jose, CA.
    Specifications:
    Displacement 8,165 t.(lt) 16,635 t.(fl)
    Length 492'
    Beam 69' 6"
    Draft 27'
    Speed 18.4 kts. (trial)
    Complement
    Officers 46
    Enlisted 778
    Largest Boom Capacity 30 t.
    Armament
    one single 5"/38 dual purpose gun mount
    four single 3"/50 dual purpose gun mounts
    two twin 40mm AA gun mounts
    Fuel Capacity
    NSFO 17,480 Bbls
    Propulsion
    one General Electric geared turbine
    two Babcock and Wilcox D-type boilers, 465psi 765°
    double General Electric Main Reduction Gears Ship's Service Generators
    four Diesel-drive 300Kw 450V A.C.
    three turbo-drive 300Kw 120V/240V D.C.
    single propeller, 8,500shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Arcadia 70k USS Arcadia (AD-23), with USS William M. Wood (DD-715) alongside, date and location unknown. Photo from "Our Navy" magazine, Mid-September 1953. Stanley Svec
    Arcadia 70k USS Arcadia (AD-23), with destroyers USS Hawkins (DD-873) and USS McNair (DD-679) alongside in addition to four minesweepers, date and place unknown.
    US Navy photo from "All Hands" magazine, January 1956 issue
    Joe Radigan MACM USN Ret.
    Arcadia 79k USS Arcadia (AD-23), under way date and location unknown.
    US Navy photo from "All Hands" magazine, November 1956 issue.
    Joe Radigan MACM USN Ret.
    Arcadia 58k USS Arcadia (AD-23) at Suda Bay, Crete, circa 1956. Photo by Larry Bohn
    Arcadia 503k USS Arcadia (AD-23) under way, circa 1958, location unknown.
    US Navy photo for USS Arcadia 1957-58 cruise book.
    Robert Hurst
    Arcadia 29k USS Arcadia (AD-23) under way in the 1960s.
    US Naval History and Heritage Command photo # NH 96652
    Robert Hurst
    Arcadia 83k USS Arcadia (AD-23) under way, circa 1965, location unknown. David Huffer USS Arcadia
    Arcadia 96k USS Arcadia (AD-23) under way, circa 1965, location unknown. David Huffer USS Arcadia
    Arcadia 49k USS Arcadia (AD-23) under way with an "Orion" P-3A patrol plane flying overhead, date and location unknown.
    US Navy photo from "All Hands" magazine, December 1966 issue
    Joe Radigan MACM USN Ret.
    Arcadia 95k USS Arcadia (AD-23) under way, date and location unknown.
    US Navy photo
    Richard Miller BMCS USNR Ret.
    Arcadia 47k USS Arcadia (AD-23) with destroyers alongside, date and location unknown.
    US Navy photo courtesy Auke Visser's Famous T - Tankers Pages
    Robert Hurst


    For more photos and information about USS Arcadia, see;
  • Dictionary of American Naval Fighting Ships (DANFS)
  • MARAD Vessel History Database

  • Commanding Officers
    01CAPT. Connally, James Monroe13 September 1945 - 15 March 1946
    02LCDR. Jacobs, Wilmot B., USNR15 March 1946 - 10 July 1946
    03LCDR. Hunter, Wilbur Ruble, USN10 July 1946 - August 1946
    04LCDR. Jacobs, Wilmot B., USNRAugust 1946 - ?
    05CAPT. Armbruster, Stephen 1 August 1951 - 10 July 1953
    06CAPT. Patrick, Goldsborough Serpell :RADM10 July 1953 - 30 June 1954
    07CAPT. Nisewaner, Terrell Andrew, USN (32)30 June 1954 - 15 August 1955
    08CAPT. Andrews, Charles Herbert, USN (30) :RADM15 August 1955 - 1956
    09CAPT. Ford Jr., Joel Clarence, USN (32)1956 - 1957
    10CAPT. Long, Elmer Cecil, USN (33)1957 - 1958
    11CAPT. Barry, Walter Joseph, USN (37)1958 - November 1960
    12CAPT. Henry Jr., Eugene BakerNovember 1960 - April 1962
    13CAPT. Heimark, Jacob VincentApril 1962 - 29 July 1963
    14CAPT. Leahy, Harold Graham, USN (41)29 July 1963 - 2 July 1964
    15CAPT. Lewellen, Robert Simpson, USN (43)2 July 1964 - 21 June 1965
    16CAPT. Faddis, James Morris, USN (45)21 June 1965 - 9 May 1966
    18CDR. Neyland, James Patrick, USN (O-in-Ch)28 August 1967 - 6 September 1967
    19CAPT. Johnson, Ivar Alex, USN6 September 1967 - 21 February 1968
    20CAPT. Ansel, David Dyer, USN (47)21 February 1968 - 26 April 1968
    21CDR. Neyland, James Patrick, USN26 April 1968 - 28 june 1968
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Service Ship Type Index Back To The Destroyer Tender (AD) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 27 May 2016