Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Service Ship Photo Archive



Patch at left contributed by Mike Smolinski, patch at right by Bill Valashinas

USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10)
ex
USAS General Hoyt S. Vandenberg (1961 - 1964)
USNS General Harry Taylor (T-AP-145) (1950 - 1957)
USAT General Harry Taylor (1946 - 1950)
USS General Harry Taylor (AP-145) (1944 - 1946)

USS General Harry Taylor (AP-145)

International Radio Call Sign:
November - Juliet - Hotel - Bravo

NJHB
USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10)
International Radio Call Sign:
November - Bravo - Bravo - Papa
NBBP

Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - American Campaign Medal - Europe-Africa-Middle East Campaign Medal
Bottom Row - Asiatic-Pacific Campaign Medal - World War II Victory Medal - National Defense Service Medal

General G. O. Squier Class Transport
  • Laid down, in 1943, as a Maritime Commission type (C4-S-A1) hull, under Maritime Commission contract (MC hull 702) at Kaiser Co. Inc., Yard No. 3, Richmond, CA.
  • Launched, 10 October 1943
  • Acquired by the Navy, 29 March 1944
  • Commissioned USS General Harry Taylor (AP-145), 8 May 1944, CAPT. James L. Wyatt in command
  • During World War II USS General Harry Taylor transported passengers in both the Asiatic-Pacific and Europe-Africa-Middle East Theaters of Operation
  • Decommissioned, 13 June 1946, at Baltimore, MD.
  • Struck from the Naval Register (date unknown)
  • Transferred to the US Army Transport Service and placed in commission as USAT General Harry Taylor
  • Reacquired by the Navy, and assigned to the Military Sea Transportation Service (MSTS), 1 March 1950
  • Placed in service as USNS General Harry Taylor (T-AP-145)
  • While assigned to the Military Sea Transportation Service USNS General Harry Taylor was assigned to Occupation service in Europe for the following periods:

    Navy Occupation Service Medal
    22 to 26 July 1953
    23 to 24 August 1953
    23 to 26 September 1953
    20 to 22 October 1953
    17 to 19 November 1953
    20 to 22 March 1954
    18 to 20 April 1954
    17 to 20 June 1954
    25 to 27 June 1954
    25 to 27 July 1954
    23 to 26 August 1954
    25 to 27 November 1954
    24 to 27 December 1954
    22 to 24 January 1955
    22 to 24 February 1955
    29 to 31 March 1955
    27 to 30 April 1955

  • Placed out of service, 19 September 1957
  • Transferred to the Maritime Commission, 10 July 1958, for lay up in the National Defense Reserve Fleet, Beaumont, TX.
  • Withdrawn from the Reserve Fleet and transferred to the US Air Force, 15 July 1961
  • Converted to a Missile Range Instrumentation Ship and renamed USAS General Hoyt S. Vandenberg
  • Reacquired by the Navy, 13 July 1964, and placed in service by the Military Sealift Command (MSC) as USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10)
  • Placed out of service, date unknown
  • Struck from the Naval Register, 29 April 1993
  • Title transferred to the Maritime Administration (MARAD), 1 May 1999, for lay up in the National Defense Reserve Fleet, James River, Lee Hall, VA.
  • Transfer Agreement with the State of Florida signed 26 January 2007. for reefing in the Florida Keys
  • Withdrawn from the James River Reserve Fleet, 4 April 2006, for clean up and preparation at Colonna Shipyard Norfolk, VA. prior to sinking as an artificial reef
    AP Specifications:
    Displacement 9,950 t(lt) 17,250 t.(fl)
    Length 522' 10"
    Beam 71' 6"
    Draft 26' 6"
    Speed 16.5 kts (trial)
    Complement
    Officers 32
    Enlisted 324
    Troop Accommodations
    Officers 228
    Enlisted 3,595
    Cargo Capacity 1,900 DWT
    non-refrigerated 70,000 cu. ft.
    Armament
    four single 5"/38 cal dual purpose gun mounts
    four twin 1.1" gun mounts (replaced by four twin 40mm AA gun mounts)
    fifteen twin 20mm AA gun mounts
    Fuel Capacity NSFO 13,300 Bbls
    Propulsion
    one Westinghouse geared turbine
    two Babcock and Wilcox header-type boilers, 465psi 765°
    double Westinghouse Main Reduction Gears
    three turbo-drive 400Kw 240V D.C. Ship's Service Generators
    single propeller, 9,000shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    USS General Harry Taylor (AP-145)
    General Harry Taylor 12k
    Namesake

    Harry Taylor -- born on 26 June 1862 in Tilton, N.H. -- graduated from the U.S. Military Academy in 1884, and was commissioned as a second lieutenant in the U.S. Army Corps of Engineers on 15 June 1884. In the years that followed, Taylor served in the field on various projects, including East Coast defenses and the Columbia River project. By 1916, he was Assistant Chief of Engineers in charge of the River and Harbor Division. At the start of America's participation in World War I, he sailed for France as Chief Engineer Officer, American Expeditionary Force. In this capacity he supervised the construction of railways, barracks, wharves, and shelters throughout France. Awarded the Distinguished Service Medal, Taylor returned to Washington and was named Major General, Chief of Engineers, on 19 June 1924. He retired on 26 June 1926 and died of pneumonia on 27 January 1930 in Washington, D.C.
    Photo from the U.S. Army Corps of Engineers
    Bill Gonyo
    General Harry Taylor 51k USS General Harry Taylor (AP-145), date and location unknown. Dan Kovalchik
    General Harry Taylor 299k USS General Harry Taylor (AP-145) arriving probably at New York during one of her two Magic Carpet voyages from Marseilles, France, in 1945. John Bednar, grandson of CDR. Leonard B. Jaudon USN, CO 28 March 1945 - 1 November 1945
    USAT General Harry Taylor
    General Harry Taylor 215k USAT General Harry Taylor moored pierside at Staten Island, N.Y., date unknown. Jim Geldert
    USNS General Harry Taylor (T-AP-145)
    General Harry Taylor 58k USNS General Harry Taylor (T-AP-145), date and location unknown.
    US Navy photo.
    Bill Valashinas
    General Harry Taylor 85k Watercolor of USNS General Harry Taylor (T-AP-145) Bill Valashinas
    USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10)
    General Hoyt S. Vandenberg 157k
    Namesake

    The general was born at Milwaukee, Wis., in 1899. He graduated from the U.S. Military Academy June 12, 1923, and commissioned a second lieutenant in the Air Service. General Vandenberg graduated from the Air Service Flying School at Brooks Field, Texas, in February 1924, and from the Air Service Advanced Flying School at Kelly Field, Texas, in September 1924. His first assignment was with the Third Attack Group at Kelly Field, where he assumed command of the 90th Attack Squadron. In 1927, he became an instructor at the Air Corps Primary Flying School at March Field, Calif. He went to Schofield Barracks, Hawaii, in May 1929, to join the Sixth Pursuit Squadron, and assumed command of it the following November. Returning in September 1931, he was appointed a flying instructor at Randolph Field, Texas, and became a flight commander and deputy stage commander there in March 1933. He entered the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Ala., in August 1934, and graduated the following June. Two months later he enrolled in the Command and General Staff School at Fort Leavenworth, Kan., and completed the course in June 1936. He then became an instructor at the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, where he taught until September 1936, when he entered the Army War College. After graduating from the War College in June 1939, General Vandenberg was assigned to the Plans Division in the Office of the Chief of Air Corps. A few months after the United States entered World War II, he became operations and training officer of the Air Staff. For his services in these two positions he received the Distinguished Service Medal.
    In June 1943, General Vandenberg was assigned to the United Kingdom and assisted in the organization of the Air Forces in North Africa. While in Great Britain he was appointed chief of staff of the 12th Air Force, which he helped organize. On Feb. 18, 1943, General Vandenberg became chief of staff of the Northwest African Strategic Air Force and with this air force he flew on numerous missions over Tunisia, Italy, Sardinia, Sicily and Pantelleria during the North African campaign. He was awarded both the Silver Star and the Distinguished Flying Cross for his services during this time. For his organizational ability with the 12th Air Force and his work as chief of staff of the Northwest African Strategic Air Force, he was awarded the Legion of Merit. General Vandenberg, in August 1943, was assigned to Air Corps headquarters as deputy chief of air staff. A month later he became head of an air mission to Russia, under Ambassador Harriman, and returned to the United States in January 1944. Two months later he was transferred to the European theater, and in April 1944, was designated deputy air commander in chief of the Allied Expeditionary Forces and commander of its American Air Component. In August 1944, General Vandenberg assumed command of the Ninth Air Force. On Nov. 28, 1944, he received an oak leaf cluster to the Distinguished Service Medal for his part in planning the Normandy invasion.
    He was appointed assistant chief of air staff at Air Corps headquarters in July 1945. The following January he became director of Intelligence on the War Department general staff where he serviced until his appointment in June 1945, as director of Central Intelligence. He returned to duty with the Air Corps in April 1947, and on June 15, 1947, became deputy commander and chief of air staff. He was designated vice chief of staff of the Air Force on Oct. 1, 1947, and promoted to the rank of general. On April 30, 1948, General Vandenberg became chief of staff of the Air Force, succeeding General Carl Spaatz. He was re-nominated by President Harry S. Truman for a second term as chief of staff March 6, 1952, to June 30, 1953, and the nomination was confirmed by the Senate on April 28, 1952. General Vandenberg retired from active duty June 30, 1953. He has been awarded the Distinguished Service Medal with oak leaf cluster, Silver Star, Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Air Medal with four oak leaf clusters, Bronze Star, Victory Medal, American Campaign Ribbon, American Defense Ribbon and the European-African-Middle East Campaign Ribbon. His foreign decorations include: Mexican Military Order of Merit; Netherlands Order of Orange Nassau (Grand Officer with Swords); Brazilian Cruz del Sol (Grand Officer), and Medal of War; Luxembourg Order of Adolph von Nassau (Grand Cross), and Croix de Guerre; Belgian Order of Leopold I (Grand Officer with Palms); and Croix de Guerre with Palms; British Order of the Bath (Knight Commanders Cross); Polish Order of Polish Restoration (2nd Class Portuguese Ordem de Avis, Gra Cruiz; Egyptian L'Ordre Du Nil Grand Cordon; Chinese Order of Pao Ting (Tripod with Grand Cordon); Chilean Medallia Militar de Primerera Clase; Argentine General Staff Emblem and the Military Order of Italy. The general died on April 2, 1954.
    Bill Gonyo
    General Hoyt S Vandenberg 129k USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10), date and location unknown.
    US Navy photo.
    William Zarkas, Retired MSC Boatswain
    President, MSC Retiree Association
    General Hoyt S Vandenberg 76k USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10), date and location unknown.
    US Navy photo Sealift Magazine, October 1968
    Bill Valashinas
    General Hoyt S. Vandenberg 81k USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10),date and location unknown.
    US Navy photo.
    Bill Valashinas
    General Hoyt S Vandenberg 32k USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10), date and location unknown.
    US Navy photo.
    J Copp
    General Hoyt S Vandenberg 208k USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10), date and location unknown.
    US Navy photo.
    Dan Kovalchik
    Ex- USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10)
    General Hoyt S Vandenberg 46k Ex-USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10) while under tow to Colonna Shipyard, Norfolk, VA. 4 April 2007. Photo by Mabel Clark
    General Hoyt S Vandenberg 97k Ex-USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10) moored at Colonna Shipyard, Norfolk, VA., 4 April 2007. Ex-Vandenberg will undergo a seven month, six million dollar clean-up at Colonna Shipyard prior to being sunk as an artificial reef off the Florida coast. Note the Cyrillic lettering on the port side aft, a left over from the filming a few years ago of the motion picture "Virus". Curtis A. Smith
    General Hoyt S Vandenberg 164k Ex-USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10) under tow enroute from Colonna Shipyard, Norfolk, VA. bound for Key West, FL., 20 April 2009. Photos by Sheri L. Lohr
    General Hoyt S Vandenberg 2054k
    General Hoyt S Vandenberg 71k Ex-USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10) moored at the Truman Annex, Key West, FL. 22 April 2009. Sheri L. Lohr
    General Hoyt S Vandenberg 928k Ex-USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10) moored pierside at Key West, FL. in May 2009. Robert Hurst
    General Hoyt S Vandenberg 224k Ex-USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10) moored pierside at the Truman Annex, Key West, FL. 22 May 2009. photos by Cody Z. Shaffert
    General Hoyt S Vandenberg 379k
    General Hoyt S Vandenberg 324k
    General Hoyt S Vandenberg 237k
    General Hoyt S Vandenberg 260k
    General Hoyt S Vandenberg 188k

    USS General Harry Taylor (AP-145) / USNS General Harry Taylor (T-AP-145) / USNS General Hoyt S. Vandenberg (T-AGM-10)
    DANFS history entry located at the US Naval History and Heritage Command
    Commanding Officers
    01CAPT. Wyatt, James Louis8 May 1945 - 28 March 1945
    02CDR. Jaudon, Leonard Bates, USN (24) 28 March 1945 - 1 November 1945
    03CAPT. Karpe, Eugene Simon1 November 1945 - 13 June 1946
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Resources and Web Sites of Interest
    Artificial Reefs of the Keys, Key West Florida
    USNS Vandenberg - The Sinking Of A Cold War Relic
    Navy Times - Vandenberg sunk off Key West, is now a reef
    Phil Haberman's photos of the sinking of Vandenberg
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Service Force Ship Type Index Back To The Transport (AP) Photo Index Back To The Missile Range Instrumentation Ship (AGM) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 13 December 2013