Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive

USS Schley (APD-14)
ex
USS Schley (DD-103) (1920 - 1940)
USS Schley (Destroyer #103) (1918 - 1920)


International Radio Call Sign:
November - Hotel - Oscar - Echo
NHOE
Awards, Citations and Campaign Ribbons



Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - Combat Action Ribbon (retroactive)
Second Row - American Defense Service Medal (with Fleet clasp) - American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal (11)
Third Row - World War II Victory Medal - Navy Occupation Service Medal (with Asia clasp) - Philippine Liberation Medal (2)


Wickes Class Destroyer:
  • Laid down, 29 October 1917, at Union Iron Works, San Francisco, CA.
  • Launched, 3 March 1918
  • Commissioned USS Schley (Destroyer #103), 20 September 1918, CDR. R. C. Giffin in command
  • Designated (DD-103), 17 July 1920
  • Decommissioned, 15 June 1922, at San Diego, CA.
  • Recommissioned, 3 October 1940, at San Diego
  • Converted to a High-speed Transport at Puget Sound Navy Yard, Bremerton, WA.
  • During World War II USS Schley was assigned to the Asiatic-Pacific Theater:
    Transport Squadron Twenty-Four, COMO. E. L. Short;
    Transport Division One Hundred, CDR. R. A. Wilhelm USNR and participated in the following campaigns:

    Asiatic-Pacific Campaigns
    Campaign and Dates Campaign and Dates
    Pearl Harbor - Midway, 7 December 1941 Western New Guinea operation
    Biak Island operation, 27 May 1944
    Cape Sansapor operation, 30 to 31 July 1944
    Morotai landings, 5 September 1944
    Consolidation of Solomon Islands
    Consolidation of southern Solomons, 15 June 1943
    Leyte operation
    Leyte landings, 12 to 20 October 1944
    Ormoc Bay landings, 7 to 8 December 1944
    New Georgia Group operation
    New Georgia-Rendova-Vangunu occupation, 30 June and 4 to 5 July 1943
    Luzon operation
    Mindoro landings, 12 to 18 December 1944
    Marshall Islands operation
    Occupation of Kwajalein and Majuro Atolls, 31 January to 8 February 1944
    Occupation of Eniwetok Atoll, 17 to 25 February 1944
    Manila Bay - Bicol operation
    Mariveles-Corregidor, 14 to 28 February 1945
    Bismarck Archipelago operation
    Admiralty Island landings, 28 March to 1 April 1944
    Okinawa Gunto operation
    Assault and occupation of Okinawa Gunto, 25 April to 30 June 1945
    Hollandia operation, 21 to 26 April 1944  

  • Designated (APD-14), 6 February 1943
  • Reverted to Destroyer (DD-103), 5 July 1945
  • Decommissioned, 9 November 1945
  • Struck from the Naval Register, 5 December 1945
  • USS Schley earned 11 battle stars for her World War II service
  • Final Disposition, released for scrapping, 29 March 1946, at Philadelphia Naval Shipyard, Philadelphia PA.
    Specifications:
    Displacement 1,060 t.
    Length 314' 5"
    Beam 31' 8"
    Draft 8' 6"
    Speed 36 kts.
    Complement 100
    Boats 4 LCP(L) landing craft
    Armament
    three single 4"/50 gun mounts
    two single 40mm AA gun mounts
    five single 20mm AA gun mounts
    one depth charge track
    four depth charge projectors
    Propulsion geared turbines, two propellers, 24,200shp
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Schley 55k Winfield Scott Schley was born in Frederick City, Maryland on 9 October 1839. He was appointed to the United States Naval Academy from Maryland, in 1856, and graduated in 1860. He married Annie R. Franklin on 10 September 1863. Schley was promoted to midshipman on 15 June 1860, Master, 25 July 1866, Commander, 19 June 1874, Captain, 31 March 1888, Commodore, 6 February 1898 and Rear Admiral, 3 March 1899. He served in USS Niagara (1860-61), USS Keystone State (1861), USS Potomac storeship, at Ship Island (1861-62), USS Winona, West Gulf Blockading Squadron (1862-63). He participated in engagement with a battery near Port Hudson on 14 December 1862. These engagements led to the capture of Port Hudson (March-July 1863). He served in USS Wateree of the Pacific Squadron (1864-66). He accomplished the following: taught at the US Naval Academy (1866-69) and (1872-76); served in the gunboat USS Benecia of the Asiatic Squadron (1869-72), taking part in the landing and capture of Korean forts at the Han River in June 1871, under Commander John Rodgers; commanded USS Essex, in the Brazil Squadron (1876-79); a lighthouse inspector, 2nd district in Boston (1880-83); In 1884 he commanded the expedition to rescue the Arctic party under Army Lieutenant Adolphus Washington Greely, in the flagship Bear, along with vessels Thetis and Alert. He rescued Lieutenant Greely and 6 survivors at Cape Sabine, Greenland, who had been out of touch since 1881. For this rescue effort, he was awarded a gold watch and a vote of thanks of the Maryland legislature and a gold medal from the Massachusetts Humane Society; later served as the Chief of the Bureau of Equipment and Repair (1884-89); commanded the cruiser USS Baltimore, in the South Pacific (1889-92), on 16 October 1891, a liberty party was attacked by a mob in Valparaiso, Chile, and two sailors were killed. He maintained a firm but tactful presence in the harbor until relieved by USS Yorktown, commanded by Robley D. Evans, in November; was a Lighthouse Inspector again (1892-95); commanded the New York (1895-97), and then was Chairman of Lighthouse Board (1897-98). During the Spanish-American War, he commanded the Flying Squadron, based at Hampton Roads in April 1898. The squadron's mission was to be ready to meet any Spanish force in Atlantic or Caribbean. In May, the Spanish fleet under Admiral Cervera, having been detected making for Cuba, he was ordered to join his squadron to the main fleet under Admiral William Thomas Sampson, to whom he was technically superior in rank. Sampson ordered him on May 18 to blockade southern Cuban ports, principally Santiago and Cienfuegos, but before he organized his forces Cervera slipped into Santiago on May 19. He took up a position outside Santiago on May 26, but a few hours later left, intending to return to the main Navy base at Key West, Florida, to refuel. He managed a refueling at sea, however, and resumed his position outside of Santiago on May 28, being joined by Sampson on June 1. On the morning of July 3, while Sampson was on his way to conference ashore, Cervera's fleet attempted to run blockade. Though in immediate command, he issued no special orders, and the squadron executed Sampson's standing orders to run down Spanish fleet. The principal exception was the cruiser Brooklyn, Schley's flagship, which unaccountably turned in direction opposite that of the rest of squadron, causing considerable confusion and narrowly escaping collision with the Texas. The Brooklyn was nonetheless conspicuous in battle, particularly against Cervera's flagship Maria Teresa, which was run ashore. Schley, the senior office present, was eager to accept credit for victory, while newspapers and the public, to whom he was already a familiar and heroic figure, were eager to give it, ignoring the somewhat aloof Sampson. A controversy quickly developed, delaying promotions of both men until March 1899, when both were made Rear Admiral. As a rear admiral he was promoted to Commander-in-Chief, South Atlantic Squadron (1899-1901). By that time the Sampson-Schley controversy had become even more heated, at least on the parts of their respective partisans, and in July 1901 he requested and was granted court of inquiry. In December a majority of the court, presided over by George Dewey, reported against Schley, particularly in matters of tardy movements, the outward turn of the Brooklyn, and other matters. Dewey himself, however, submitted a minority report in his favor. On appeal, Theodore Roosevelt approved majority report in January 1902. He retired from the US Navy on 9 October 1901. He was presented with a gold sword by the people of Pennsylvania, a silver sword by Royal Arcanum, a gold and jeweled medal with the thanks of Maryland legislature, silver service, for services at the battle of Santiago. He was the author of The Rescue of Greely in 1885 and Forty-5 Years Under the Flag in 1904. He died on, 2 October 1909, 7 days before his 70th birthday, in New York City. A gate at the Arlington National Cemetery was named in his honor, where he is buried.
    Digital ID: cph 3c21092 Source: Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C.
    Bill Gonyo
    Schley 1002k USS Schley (APD-14) off Puget Sound Navy Yard, 2 February 1943.
    File name: DD 103 APD 14-2 Feb43, Navy Yard Puget Sound photo # 396-43, 2/14/43.
    Darryl Baker
    Schley 118k Bows on view of USS Schley (APD-14) off Puget Sound Navy Yard, 10 February 1943.
    US Naval History and Heritage Command, Photo # NH 108709
    Mike Green
    Schley 172k Starboard quarter view of USS Schley (APD-14) off Puget Sound Navy Yard, 10 February 1943.
    US Naval History and Heritage Command, Photo # NH 108711
    Mike Green
    Schley 127k Amidships looking forward plan view of USS Schley (APD-14) at Navy Yard Mare Island, 30 September 1943. USS Preble (DM-20) is outboard of Schley. Schley was in overhaul at Mare Island from 19 August until 1 October 1943. .
    Navy Yard Mare Island photo # 6844-43
    Darryl Baker
    Schley 132k Amidships looking aft plan view of USS Schley (APD-14) at Navy Yard Mare Island, 30 September 1943. USS Preble (DM-20) is outboard of Schley. Schley was in overhaul at Mare Island from 19 August until 1 October 1943. .
    Navy Yard Mare Island photo # 6847-43
    Darryl Baker
    Schley 73k Bow on view of USS Schley (APD-14) departing Navy Yard Mare Island, 2 October 1943. Schley was in overhaul at Mare Island from 19 August until 1 October 1943.
    Navy Yard Mare Island photo # 6909-43
    Darryl Baker
    Schley 60k Broadside view of USS Schley (APD-14) departing Navy Yard Mare Island, 2 October 1943. Schley was in overhaul at Mare Island from 19 August until 1 October 1943.
    Navy Yard Mare Island photo # 6907-43
    Darryl Baker
    Schley 59k Stern view of USS Schley (APD-14) departing Navy Yard Mare Island, 2 October 1943. Schley was in overhaul at Mare Island from 19 August until 1 October 1943.
    Navy Yard Mare Island photo # 6905-43
    Darryl Baker
    Schley 69k USS Schley (APD-14) underway off Mare Island Navy Yard, Vallejo, CA., 2 Oct 1943.
    Navy Yard Mare Island photo.
    Martin Davis

    USS Schley (APD-14)
    Dictionary of American Naval Fighting Ships (DANFS)
    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    American APD Corporation
    Four Stack APD Veterans

    Contact: CWO3 Curtis G. Clark USN Ret.
    Address: 3080 Monarch St.,San Diego CA. 92123
    Phone:: 858 427-6696
    Email: apdsec@san.rr.com


    APD-14 Commanding Officers
    01LCDR. Joyce, Allen Ralph3 October 1940 to 17 July 1941
    02LCDR John Barrett Taylor17 July to 25 October 1942
    03LCDR Horrace 'Iron Mike' Myers25 October 1942 to 1 January 1944
    04CDR. Farley, Edward Thomas1 January 1944 to 18 June 1945
    05LT. Elliman, George Thompson18 June 1945 to 15 September 1945
    06LCDR. Awtrey, Ernest Lawrence15 September 1945 to 11 October 1945
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Additional Resources and Web Sites of Interest
    "The Green Dragons" Four-stack APD destroyer-transports in World War Two
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The USS Schley (DD-103) Page Back To The High-speed Transport (APD) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 26 May 2017