Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive


Contributed by Mike Smolinski

USS Beverly W. Reid (LPR-119)
ex
USS Beverly W. Reid (APD-119) (1945 - 1969)

International Radio Call Sign:
November - Uniform - Charlie - Whiskey
NUCW
Awards, Citations and Campaign Ribbons

Precedence of awards is from left to right
American Campaign Medal - World War II Victory Medal - National Defense Service Medal


Rudderow Class Destroyer Escort / Crosley Class High-speed Transport:
  • Laid down, 5 January 1944, as Beverly W. Reid (DE-722), a Rudderow Class Destroyer Escort, at Dravo, Corp., Neville Island, Pittsburgh, PA.
  • Launched, 4 March 1944
  • Redesignated a (APD-119) 17 July 1944
  • Ferried to Orange, TX. for fitting out as a High-speed Transport at Consolidated Steel Corp., Orange, TX.
  • Commissioned USS Beverly W. Reid (APD-119), 25 June 1945, at Orange, TX., LCDR. Gordon D. Kissam, USNR, in command
  • Decommissioned, 5 May 1947, at Green Cove Springs, FL.
  • Laid up in the Atlantic Reserve Fleet, Green Cove Springs
  • Retrieved from the Reserve Fleet and towed to Norfolk, VA. by USS Liddle (APD-60) for recommissioning
  • Recommissioned, 18 March 1967, with the crew of Liddle, LCDR. Aloysius G. Hennessey, Jr., in command
  • Designation changed to Amphibious Transport, Small (LPR-119) 1 July 1969
  • Decommissioned, 14 November 1969
  • Struck from the Naval Register, 15 September 1974
  • Final Disposition, sold for scrapping, 18 August 1975, to J. R. Steel Inc., Houston, TX., for $79,002
    APD Specifications:
    Displacement 1,630 t.(lt) 2,130 t.(fl)
    Length 306' ovl.
    Beam 37"
    Draft 12' 7" (limiting)
    Speed 23.6 kts. (trial)
    Range 6,000 nautical miles at 12 kts.
    Complement
    12 Officers
    192 Enlisted
    Troop Accommodations
    12 Officers
    150 Enlisted
    Largest Boom Capacity 10 t.
    Boats four LCVP landing craft
    Troop Accoutrements
    six 1/4 ton trucks
    two 1 ton trucks
    four ammunition carts
    four pack howitzers
    Storage
    Ammunition 6,000 cu. ft.
    General Cargo 3,500 cu. ft.
    Gasoline 1,000 cu. ft.
    Armament
    one 5"/38 dual purpose gun mount
    three twin 40 mm gun mounts
    six single 20 mm gun mounts
    two depth charge tracks
    Propulsion
    two Babcox and Wilcox "D" Express type boilers, 435 PSI 750°
    two General Electric turbines, (turbo-electric drive) Ship's Service Generators
    two turbo-drive 300Kw 450V A.C.
    two turbo-drive 40Kw 120V D.C.
    two shafts, shaft horsepower 12,000

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    Liddle 68k USS Liddle (APD-60) and the soon to be recommissioned USS Beverly W. Reid (APD-119) moored pierside, pier 11, Naval Amphibious Base Little Creek, VA., circa November 1966. Robert Narvaez
    Beverly W Reid 96k USS Beverly W. Reid (APD-119) underway, thirty miles off the Cuban coast shortly after recommissioning in 1967. Don Scott, YNCS(SS), USN, Ret
    Beverly W Reid 46k USS Beverly W. Reid (APD-119) at anchor, date and location unknown. Robert Hurst
    Beverly W Reid 177k USS Beverly W. Reid (APD-119) underway in the Caribbean Sea, circa 1968, while refueling from USS Muliphen (AKA-61). Photos by Masao Aochi USS Muliphen, 1966-68
    Beverly W Reid 166k
    Beverly W Reid 151k
    Beverly W Reid 111k

    USS Beverly W. Reid (APD / LPR-119)
    DANFS history entry located at the US Naval History and Heritage Command
    Commanding Officers
    01LCDR. Kissam, Gordon Denslow, USNR25 June 1945 - November 1945
    02LT. Hyde, Latimer Byron, USNRNovember1945 - January 1946
    03LT. Sturm, Paul Jackson, USNRJanuary 1946 - May 1946
    04LCDR. Connelly, Frank James, USNRMay 1946 - August 1946
    05LT. Morrow, James RaymondAugust 1946 - October 1946
    06LCDR. Fitzpatrick, Edwin George, USNROctober 1946 - 5 May 1947
     Decommissioned5 May 1947 - 18 March 1967
    07LCDR. Hennessey Jr., Aloysius Gonzaga18 March 1967 - 1968
    08LCDR. Robison Jr., Delma Coy1968 - 18 March 1969
    09LCDR. Nider, Kenneth Eugene18 March 1969 - 14 October 1969
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Resources and Web Sites of Interest
    Destroyer Escort Sailors Association
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The Destroyer Escort Index Back To The High-speed Transport (APD) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated, 21 March 2014