Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Stribling (DM 1)
ex-DD-96



Call sign:
George - Sail - Dog - Rush


Call sign (1919):
Nan - Able - Vice - Sail

Wickes Class Destroyer/Stribling Class Light Minelayer

  • Laid down 14 December 1917 at Fore River Shipbuilding Corp., Quincy, Massachusetts
  • Launched 29 May 1918
  • Commissioned USS Stribling, Destroyer No. 96, 16 August 1918 at the Boston Navy Yard
  • Reclassified as a Light Minelayer, DM-1, 17 July 1920
  • Decommissioned 26 June 1922 and laid up in the Pacific Reserve Fleet
  • Struck from the Naval Register 1 December 1936
  • Sunk as a target in January 1937.

    Specifications:

  • Displacement 1,191 t.
    1921 - 1,200 t.
  • Length 314' 4½"
  • Beam 30' 11¼"
  • Draft 9' 2"
  • Speed 34 kts.
    1921 - 34.41 kts.
  • Complement 103
    1921 - 122
  • Armament: Four 4"/50 mounts, two 1-pounders, one depth charge projector and two depth charge tracks
    1921 - Two 1-pounders replaced by one 3"/23 mount
  • Propulsion: Four White-Foster boilers, two 12,100shp Parsons turbines, two shafts
    1921 - Four Yarrow boilers and two 26,485shp Curtis geared turbines, two shafts.

    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    Stribling 76k
    Namesake:

    Cornelius Kinchiloe Stribling was born at Pendleton, S.C., on 22 September 1796. He was appointed midshipman on 18 June 1812, the day the United States declared war on Great Britain. During the War of 1812, he served in Macedonian from 1 January 1813 to April 1814 and in Mohawk from then until April 1815. While assigned to Mohawk on Lake Ontario, Midshipman Stribling participated in the blockade of Kingston in the summer and fall of 1814. Soon after the end of the war, he returned to Macedonian and, in 1815, participated in the capture of two Algerine ships, a frigate and a brig, by Commodore Stephen Decatur's squadron. In October of 1815, Stribling was transferred to Constellation and returned home in that frigate at the end of 1817. On 1 April 1818, he was promoted to lieutenant and served successively in Hornet, Peacock, John Adams, and again in Constellation, during the campaigns against pirates in the West Indies. In 1823, he was given command of two barges along the coast of Cuba and with them captured buccaneer schooner Pilot after a running fight. During the Mexican War, Stribling was attached to ship-of-the-line Ohio and took part in operations against the coastal towns of Lower California and western Mexico. From 1851 to 1853, he served as Superintendent of the United States Naval Academy. On 1 August 1853, he became Captain Stribling. From 1854 to 1855, he commanded San Jacinto and, between 1857 and 1859, he was Commandant at the Pensacola Navy Yard. After two years as Commander of the East India Squadron, Capt. Stribling returned home in 1861 to find the Union rent asunder by the Civil War. He forsook the land of his birth, South Carolina, to support the Union cause. Under the provisions of the Act of Congress, effective 21 December 1861, his long service required that he be placed upon the retired list. That action and a promotion to the rank of Commodore took place on 2 August 1862. However, the exigencies of war soon brought him back to active duty. He commanded the Philadelphia Navy Yard until 23 September 1864, when he was ordered to assume command of the East Gulf Blockading Squadron. He held this post for the duration of the war. On 6 August 1866, he was appointed to the Lighthouse Board and remained with that organization until 18 September 1871, having served as president of the board from 15 March 1869. Rear Admiral Stribling died at Martinsburg, W. Va., on 17 January 1880

    Bill Gonyo/Tommy Trampp
    Photo added 11 March 2022
    Murray 178k Four Wickes class destroyer destroyers fitting out at Fore River on 20 June 1918, with USS Murray (DD-97, hull number 303) nearest to the camera and USS Stribling (DD-96, hull number 302) next in line. In the background is USS Bell (DD-95, hull number 301) and behind that USS Dyer (DD-84, hull number 279) History of War

    View the Stribling (DM-1)
    DANFS History entry located on the Haze Gray & Underway Website
    Commanding Officers
    01LTJG George Christian Logan, USN - USNA Class of 1907
    Awarded the Navy Cross (1918) - Retired as Captain
    16 August 1918 - 18 August 1918
    02LCDR Thomas Earle Van Metre, USN - USNA Class of 1909
    Awarded the Legion of Merit (1945) - Retired as Commodore
    18 August 1918 - 20 January 1919
    03CDR Wilbur Rice Van Auken, USN20 January 1919 - 18 September 1919
    04LCDR Max Burke DeMott, USN18 September 1919 - 15 January 1920
    05LCDR Jacob "Jake" Matsch, USN15 January 1920 - 8 May 1920
    06LCDR William Henry Stiles, Jr, USN8 May 1920 - 17 December 1921
    07CDR Allan Shannon Farquhar, USN - USNA Class of 1907
    Awarded the Navy Cross (1918) - Retired as Rear Admiral
    17 December 1921 - 26 June 1922
    Courtesy of Wolfgang Hechler, Ron Reeves and Joe Radigan

    Additional Resources and Websites of Interest
    NavSource Destroyer Pages, USS Stribling (DD-96)
    Back to the Main Photo Index Back to the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Light Minelayer (DM) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page created by Gary P. Priolo and maintained by Joe Radigan
    All pages copyright NavSource Naval History