Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.

NavSource Online: Mine Warfare Vessel Photo Archive

Ramsay (AG 98)
ex-DM-16



DM-16 call sign:
Nan - Item - Fox - Charlie

ex-DD-124



Call sign (1919):
George - Tare - Boy - Vice

Wickes Class Destroyer/Stribling Class Light Minelayer:

  • Laid down 21 December 1917 at Newport News Shipbuilding and Dry Dock Corp., Newport News, VA
  • Launched 8 June 1918
  • Commissioned USS Ramsay, Destroyer No. 124, 15 February 1919
  • Designated DD-124, 17 July 1920
  • Decommissioned 30 June 1922 at San Diego, CA and laid up in the Pacific Reserve Fleet, San Diego
  • Recommissioned 2 June 1930
  • Converted to a Light Minelayer, DM-16, 13 June 1930
  • Decommissioned 14 December 1937 at San Diego and laid up in the Pacific Reserve Fleet, San Diego
  • Recommissioned 25 September 1939
  • Reclassified as a Miscellaneous Auxiliary, AG-98, 5 June 1945
  • Decommissioned 19 October 1945
  • Struck from the Naval Register 13 November 1945
  • Sold for scrap 21 November 1946.

    Specifications:

  • Displacement 1,090 t.
  • Length 314' 4"
  • Beam 30' 10"
  • Draft 9' 2"
  • Speed 34 kts.
  • Complement 103
  • Armament: Four 4"/50 mounts, one 3"/23 mount, one depth charge projector and two depth charge tracks
  • Propulsion: Four Yarrow/Thornycroft boilers, two 24,200shp Curtis geared turbines, two shafts
    Click on thumbnail
    for full size image
    Size Image Description Source
    Ramsay 49k
    Namesake:

    Francis Munroe Ramsay, born in the District of Columbia 5 April 1835, was appointed Midshipman 5 October 1850. After training in Preble and in St. Lawrence, he graduated from the Naval Academy in 1856. He subsequently served in Falmouth with the Brazil Squadron; in Merrimac on the Pacific Station; on ordnance duty at the Washington Navy Yard; and in Saratoga on the African Station. On 23 March 1863, he assumed command of Choctaw, for duty in the Mississippi Squadron. In that gunboat, he participated in Yazoo River operations during April and May. Then on 7 June, he supported a Union garrison at Milliken's Bend, La., in holding off some 4,000 Confederate troops. Moving on to Vicksburg, he commanded a battery of heavy guns mounted on scows in exposed positions before the city, 19 June-4 July. After the capture of the river stronghold, he was given command of the 3d Division, Mississippi Squadron. During February and March 1864, he led expeditions up the Black and Ouachita Rivers and from mid-March to early May participated in Rear Admiral Porter's expedition up the Red River. On 28 September, he was transferred to the North Atlantic Blockading Squadron in command of Unadilla. He participated in amphibious assaults on Fort Fisher 24 December 1864 and on 13 January 1865, and in subsequent attacks against Fort Anderson and other forts along the Cape Fear River. In April, he assisted in removing torpedoes (mines) from the James River and was present at the capture of Richmond. After the Civil War, Ramsay served in many and varied positions afloat - as Fleet Captain, South Atlantic Squadron and as commanding officer of Guerriere, Ossipee, Lancaster, and Trenton. Ashore, he served at the Naval Academy, at Newport, in London as naval attaché, and at Boston and New York as commandant of the Navy Yards. In 1889 he became Chief of the Bureau of Navigation and remained in that post until his retirement 5 April 1897. He was promoted to rear admiral on 5 April 1894, and died in Washington, D.C., 19 July 1914
    Library of Congress photo

    Bill Gonyo/Tommy Trampp
    Photo added 25 February 2022
    Ramsay 260k Ramsay (DD-124) (but after 1930 DM Conversion) escorts the Japanese passenger ship Chichibu Maru, with Prince and Princess Takamatsu on board, as the Japanese ship arrived off Oahu, Hawaiian Islands, at 6:30 am on 2 June 1931
    Photo taken from a USAAC plane from Luke Field [Ford Island]
    Naval History and Heritage Command photo NH 93563
    Mike Green
    Montgomery 150k Nested portside to Montgomery (DM 17), with Gamble (DM 15) to Ramsay's port. Note her bow number just visible
    Ramsay 39k DM-16 configuration at the time of the Pearl Harbor attack From the widow of Delmar Aldrich, Pearl Harbor Survivor (via Jon Burdett)
    Ramsay 101k 23 December 1943
    Bow on view of Ramsay off San Francisco, CA
    U.S. Navy photo 8383-43
    Darryl Baker
    Ramsay 99k 23 December 1943
    Broadside view of Ramsay off San Francisco, CA
    U.S. Navy photo 8385-43
    Ramsay 97k 23 December 1943
    Stern view of Ramsay off San Francisco, CA.
    U.S. Navy photo 8387-43

    Commanding Officers
    01CDR Homer Hine Norton, USN15 February 1919
    02CDR Eugene Morris Woodson, USN16 June 1930 - 1932
    03LCDR Staley Helfenstein Gambrill, USN1932 - 1934
    04LCDR Ralph Henry Roberts, USN - USNA Class of 1919
    Awarded two Legion of Merits (1945) - Retired as Rear Admiral
    1934 - 1936
    05LCDR Robert Lee Porter, Jr., USN - USNA Class of 1917
    Awarded the Legion of Merit (1945) - Retired as Rear Admiral
    1936 - 14 December 1937
    06LCDR Hubert Montgomery Hayter, USN - USNA Class of 1924
    Awarded the Navy Cross (Posthumously) (1942)
    25 September 1939 - 28 February 1941
    07LCDR Gelzer Loyall Sims, USN - USNA Class of 1925
    Awarded the Navy Cross (1943) and two Silver Stars (1942/1943) - Retired as Admiral
    28 February 1941 - 21 January 1942
    08LCDR Charles Helmick Crichton, USN - Awarded the Legion of Merit (1944)21 January 1942 - 4 July 1943
    09LCDR Robert Henderson Holmes, USN - USNA Class of 1935
    Awarded the Navy Cross (1945) - Retired as Captain
    4 July 1943 - 26 August 1944
    10LT Roy Robert Pollard, Jr., USNR26 August 1944 - 27 June 1945
    11LT Donald James Mitchell, USNR27 June 1945 - 14 July 1945 (Acting)
    12LT Paul Edward Keating, USNR14 July 1945 - 19 October 1945
    Courtesy Wolfgang Hechler, Ron Reeves, RA Moody and Joe Radigan

    View the Ramsay (DM-16)
    DANFS History entry located on the Haze Gray & Underway Website
    Additional Resources and Websites of Interest
    NavSource Destroyer Pages, USS Ramsay (DD-124)
    Back to the Main Photo Index Back to the Mine Warfare Ship Photo Index Back to the Light Minelayer (DM) Photo Index Back to the Auxiliary Ship Index Back to the Miscellaneous Auxiliaries (AG) Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

    This page was created by Gary P. Priolo & maintained by Joseph M. Radigan & Michael Mohl
    All pages copyright NavSource Naval History