Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive

USS Reynolds (DE 42)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - P - E - F
Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: Combat Action Ribbon (retroactive)
Second Row: American Campaign Medal - Asiatic-Pacific Campaign Medal w/8 stars - WWII Victory Medal


Specifications:
Class: Evarts
Type: GMT (diesel-electric tandem motor drive, short hull, 3" guns)
Displacement: 1,140 tons (light), 1,430 tons (full)
Length: 283' 6" (wl), 289' 5" (oa)
Beam: 35' 0" (extreme)
Draft: 11' 0" (draft limit)
Propulsion: 4 GM Model 16-278A diesel engines with electric drive, 6000 shp, 2 screws
Speed: 19 kts
Range: 4,150 nm @ 12 knots
Armament: 3 - 3"/50 Mk22 (1x3), 1 - 1.1"/75 cal. Mk2 quad AA (4x1), 9 x 20mm Mk 4 AA, 1 Hedgehog Projector Mk10 (144 rounds), 8 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 15 / 183
Reynolds (DE 42) Building and Operational Data:
  • 12 January 1943: Keel laid as BDE-42 by the Puget Sound Navy Yard, Bremerton, Wash.
  • 15 June 1943: Redesignated DE 42
  • 23 June 1943: Named Reynolds
  • 01 August 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. D. L. Reynolds, widow of Ensign Reynolds
  • 08 November 1943: Commissioned, Lcdr. Edward P. Adams in command
  • 05 December 1945: Decommissioned at the Mare Island Navy Yard, Vallejo, Cal. after 2 years and 1 month of service
  • 19 December 1945: Struck from the NVR
  • 28 April 1947: Sold for scrapping to John L. Key, San Francisco, Cal.
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Reynolds 50k Dudley Louis Reynolds was born at Blair, Nebr. on 20 November 1910. At some point his mother remarried and moved the family to Fort Dodge, Iowa. After graduating high school, Reynolds enlisted in the Navy on 04 January 1928. Moving up through the ranks he was appointed a Warranted Machinist on 18 February 1938, and was commissioned ensign on 23 July 1942. He served briefly in USS Saratoga (CV 3) during February and March 1938, then reported for duty in USS Pensacola (CA 24). Ensign Reynolds was killed on 30 November 1942 aboard Pensacola during action against the Japanese in the Battle of Tassafaronga in the Solomon Islands.

    USS Reynolds (DE 42) (1943-1945) was the first ship to be named in his honor.

    (Photo from the Des Moines Register, Sunday, 12 December 1943.)
    Mike Smolinski
    Clifton, N.J.

    Navsource DE/FF/LCS
    Archive Manager
    Reynolds 87k 20 February 1945: A port bow view, taken from USS Windham Bay (CVE 92) as Reynolds approaches. William Hock
    Reynolds 120k undated: A port bow view of Reynolds, taken from USS Sargent Bay (CVE 83) during a high-line. Pieter Bakels
    Wehl, The Netherlands
    Reynolds 124k undated: port quarter view David Buell
    Reynolds 794k 15 November 1945: San Francisco, Cal. - Crew portrait taken just before the decommissioning of USS Reynolds. In the last row, sixteenth from the left, is Fireman 1st Class Charles A. Wible, the grandfather of Mark's wife Kathleen. Charles Wible joined the Navy on 15 January 1943 at the Naval Recruiting Station in Washington, D.C. He reported aboard Reynolds on 01 November 1943 and served in her until he was transferred to the Receiving Station at Treasure Island, Calif. on 21 November 1945. He passed away in 2019. Mark Schlickberndt
    Mechanicsville, Md.

    Reynolds History
    View the USS Reynolds (DE 42) DANFS history entry located on the Naval History and Heritage Command web site.
    View a short article on the design and development of the Evarts Class DE submitted by Bob Sables.
    View the official War History of USS Reynolds as submitted by the ship at war's end.

    Reynold's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.) 01 Nov. 1943 - 17 Aug. 1944Lcdr. Edward Payson Adams, USNR (Comm. CO) (Worcester, Mass.)
    2.) 17 Aug. 1944 - 16 Jul. 1945Lcdr. Harry Marvin-Smith, USNR (Old Forge, N.Y.)
    3.) 16 Jul. 1945 - 27 Oct. 1945Lcdr. David William Shean Jr., USNR (Arlington, Mass.)
    4.) 27 Oct. 1945 - 05 Dec. 1945Lt. William Joseph Gieszl, USN (Decomm. CO) (Phoenix, Ariz.)

    Crew Contact And Reunion Information

    Contact Name: William J. Hock
    Address: 922 Elizabeth Court
    City / State: Lapeer MI 48446
    Phone: (810) 664-4606
    E-mail: wmjhock at intouchmi.com

    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has
    been made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list
    only a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists, rosters, or deck logs available. Please see the
    Frequently Asked Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Tin Can Sailors
    The U.S. Navy Memorial
    Destroyer Escort Sailors Association
    The Destroyer Escort Historical Museum
    The Destroyer History Foundation
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS Reynolds
    To The DE, FF, LCS Photo Index Page
    Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail: Webmaster.

    This Page Created And Maintained By Mike Smolinski
    All pages copyright Navsource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated: 22 May 2021