Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
\ Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive



Ship's patches; Third patch courtesy of Tom Gamstetter, others from Mike Smolinski
Name Tab courtesy of Al Grazevich

USS Bagley (DE 1069)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - U - L - Q
Awards, Citations and Campaign Ribbons



Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: Combat Action Ribbon - Joint Meritorious Unit Award
Second Row: Navy Meritorious Unit Commendation - Navy Battle "E" Ribbon (2) - National Defense Service Medal w/ 1 star
Third Row: Armed Forces Expeditionary Medal - Humanitarian Service Ribbon - Sea Service Deployment Ribbon


Specifications:
Class: Knox
Type: SCB No. 199C / 1964
Number in Class: 46
Displacement: 3020 tons (std), 4065 tons (full)
Length: 415' (wl), 438' (oa)
Beam: 46' 9" (extreme)
Draft: 24' 9" (draft limit)
Propulsion: 2 Combustion Engineering 1200psi boilers; 1 Westinghouse geared turbine; 35,000 shp; 1 shaft
Speed: 27 kts
Range: 4,500 nm @ 20 knots
Complement: 16 / 211
Missiles: 1 8-tube Mk25 Sea Sparrow BPDMS in DE 1052-1069, 1071-1083, 1 8-tube Mk29 NATO Sea Sparrow IPDMS in DE 1070, Harpoon missiles from modified ASROC launcher
Guns: 1 x 5"/54 cal. DP Mk 42 (600 rds)
ASW Weapons: 1 Mk16 ASROC launcher (16 missiles), 4-12.75" (324mm) Mk 32 (4x1 fixed) tubes / Mk 46 torpedos (6)
Radars: AN/SPS-10 (surface), AN/SPS-40 (air), AN/SPS-58 threat warning in some ships
Sonars: AN/SQS-26CX, AN/SQS-35 IVDS in FF-1052, 1056, 1063-1071, 1073-1076, 1078-1097
Fire Control Systems: Mk68 Mod. 11/13/14 Gun FCS, Mk114 Mod 14/16 ASW FCS
Helicopter: 1 - SH-2 LAMPS Helicopter
Bagley (DE 1069) Building and Operational Data:
  • 22 July 1964: Building contract awarded to the Lockheed Corp.
  • 22 September 1970: Keel laid by the Lockheed Shipbuilding & Construction Co., Seattle, Wash.
  • 24 April 1971: Launched and christened, sponsored by Mrs. Marie Louise H. Bagley, widow of Admiral David Worth Bagley
  • 06 May 1972: Commissioned at the Puget Sound Naval Shipyard, Cmdr. William J. Bredbeck in command, assigned to CruDesPac at San Diego, Cal.
  • 30 June 1975: Reclassified Frigate (FF 1069)
  • 26 September 1991: Decommissioned at Naval Station San Diego after 19.4 years of service
  • 11 January 1995: Struck from the NVR
  • 29 September 1999: Contract for $1.8 million awarded to International Shipbreaking Ltd, Brownsville, Tex. for towing / scrapping
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Bagley


    Bagley
    10k



    10k
    Worth Bagley (6 April 1874 - 11 May 1898) was born in Raleigh, North Carolina and graduated from the United States Naval Academy in 1895. After serving two years in the USS Montgomery, Texas, and Maine, he was made ensign on 1 July 1897. In November he was appointed inspector of the new torpedo-boat Winslow, and when she went into commission on 28 December, he was made her executive officer under Lieutenant J. B. Bernadou. In April 1898, Winslow was, with the fleet, mobilized for operations in Cuban waters. On the morning of 11 May the ship went, with Hudson and Wilmington, to force the entrance to the harbor of Cárdenas. She was fired upon by one of several Spanish gunboats, and immediately there was a general engagement. Winslow was soon disabled, and with difficulty, was hauled out of range of the Spanish guns. Just as the engagement ended, Ensign Bagley and four sailors were killed by a shell. Ensign Worth Bagley was one of only two North Carolinians, and the only U.S. Naval officer to be killed in action in the Spanish-American War.

    David Worth Bagley (8 January 1883 - 24 May 1960), younger brother of Worth Bagley, was also born in Raleigh, N.C. He attended North Carolina State College in 1898 and 1899 before entering the United States Naval Academy in 1900. After graduating in 1904, he served in Missouri (BB 11) before being assigned to the Asiatic Fleet and serving in Concord (Gunboat No. 3) and West Virgina (ACR 5). He was commissioned ensign on 2 February 1906. He later reported to Rhode Island (BB 17) and made the voyage around the world with the Great White Fleet. In April 1909, he went to the General Electric Co. in Schenectady, New York, for a year of instruction. He then became aide and flag lieutenant to the Commander, 2nd Division, Atlantic Fleet, in April 1910. After a similar tour of duty on the staff of the CinC, Asiatic Fleet, he reported for two years of duty at the Naval Academy. Bagley returned to sea as first lieutenant in Michigan (BB 27) serving with the Atlantic Fleet. He got his first command, Drayton (DD 23), in September 1915.

    In 1917, Bagley moved from Drayton to Jacob Jones (DD 61). On 6 December 1917, Bagley conned his ship out of Brest harbor. At about 1621 that afternoon, the watch spied a torpedo wake. Bagley and his crew worked frantically to save the ship, she went down within eight minutes carrying 64 crewmen with her. He returned to the United States after the sinking of Jacob Jones and became the CO of Lea (DD 118), putting her in commission on 2 October 1918, but commanded her only until January 1919 when he became the American port officer at Rotterdam in the Netherlands. He later served as naval attaché before returning in December 1921 for a tour of duty in the Office of Naval Intelligence. In March 1922, he commanded Reno (DD 303) and DesDiv 32, Pacific Fleet. He transferred to command of Division 35, Destroyer Squadrons, Battle Fleet, in August 1923. He then had another tour at the Naval Academy. He then became chief of staff to the Commander, Naval Forces, Europe before moving, in April 1927, to the 9th Naval District as Cheif-of-Staff to the commandant and CO of the Naval Training Station, Great Lakes. Returning to sea in December 1931 as CO of Pensacola (CA 24), in May 1933 he went to Washington in the Bureau of Navigation. In May 1935, he attended the Naval War College, where he remained as a member of the staff. Next came CO, Destroyer Squadron 20, Destroyers, Scouting Fleet, and then from July 1937 to May 1938, Commander Minecraft, Battle Force. In May 1938, Rear Admiral Bagley began a 32-month tour of duty as Commandant, Mare Island Navy Yard and in 1941, he broke his flag in Tennessee (BB 43) as Commander, Battleship Division 2. He was serving there on 7 December 1941 during the Japanese air raid on Pearl Harbor.

    On 4 April 1942, Bagley became Commandant, 14th Naval District, and Commander, Hawaiian Sea Frontier, and served there until January 1943. On 1 February 1943, he assumed command of the Western Sea Frontier and, on 30 March 1943, added the duties of Commandant, 11th Naval District. Promoted to vice admiral on 1 February 1944, he was relieved of duty as Commander, Western Sea Frontier, on 17 November 1944. Eleven days later, Vice Admiral Bagley returned to Oahu and resumed duty as Commandant, 14th Naval District, and served in that position until ordered to Washington on 25 July 1945. On 20 August, Bagley reported for duty in the office of the Chief of Naval Operations and served on the International Defense Board, the United States-Mexican Defense Commission, and the Permanent Joint Board on Defense. Vice Admiral Bagley was placed on the retired list with the rank of admiral on 1 April 1947. Admiral Bagley died at the Naval Hospital, San Diego, Calif., on 24 May 1960.

    The first three ships named USS Bagley, Torpedo Boat #24 (1901-1919), DD 185 (1919-1922) and DD 386 (1937-1946) were named in honor of Worth Bagley.

    The fourth USS Bagley (DE 1069) (1972-1991) was named in honor of both Ensign Worth Bagley and Admiral David Worth Bagley.

    (Top photo: the North Carolina History Project, Lower photo: USN #NH 58017 from the U.S. Naval Historical Center)
    Bill Gonyo
    Bagley 222k Fall 1979: New Westminster, BC, Canada - Bagley (inboard) and USS Barbey (DE 1088) tied up in New Westminster, BC, Canada for several days, I think preparatory to exercises with Canadian Naval Forces. I took these pictures during their visit. Jon Paul Henry
    Bagley 326k
    Bagley 124k 9 March 1981: At sea - An SH-3G Sea King helicopter refuels from the frigate USS Bagley (FF 1069), underway off the coast of Southern California. (U.S. Navy photo DVID #DN-SN-85-11090 by PH3 Sevinland from the Defense Visual Information Center) Navsource
    Bagley 164k 1981 - 1982: Bagley underway in the Pacific (shot by Paul from USS Constellation (CV 64) Paul Jarvis
    **Meyerkord / Bagley** 135k 1 July 1982: San Diego, Cal. - Stern view of the frigates Bagley, with opened helicopter hangar, and Meyerkord docked next to the destroyer tender USS Samuel Gompers (AD 37). (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-82-10509 by Norman Polmar from the DVIC) Navsource
    Bagley 108k 15 April 1983: At sea - Aerial port bow view of the battleship USS New Jersey (BB 62) (right) and Bagley. The ships are part of a task group underway off the coast of California. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-83-08981 by PH1 S. Smith from the DVIC)
    Bagley 568k 15 April 1983: At sea - Aerial port bow view of Bagley underway off the coast of California. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-83-08995 by PH1 S. Smith from the DVIC)
    Bagley 214k 7 July 1983: At sea - The battleship USS New Jersey (BB 62) takes part in underway replenishment operations with the fleet oiler USNS Mispillion (T-AO 105), center, and the frigate Bagley. (U.S. Navy photo DVID #DN-SC-92-05833 from the DVIC)
    Bagley 168k 12 October 1985: San Francisco Bay, Cal. - An elevated starboard view of Bagley passing the Golden Gate Bridge during Fleet Week activities. (U.S. Navy photo DVID #DN-SC-86-03239 by PH2 David A. Dostie from the DVIC)
    Bagley 143k 12 October 1985: San Francisco Bay, Cal. - Bagley passes in review with crewmen manning the rail during Fleet Week activities. (U.S. Navy photo DVID #DN-SC-86-03201 by PH3 J.W.R. Oslund from the DVIC)
    Bagley 172k 1 March 1986: At sea - A port view of Bagley underway. The Mark 42 5-inch/54-cal. gun mount of the nuclear-powered guided missile cruiser USS Truxtun (CGN 35) is in the foreground. The ships are operating as part of the nuclear-powered aircraft carrier USS Enterprise (CVN 65) battle group. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-86-11458 by PHC Chet King from the DVIC)
    Bagley 131k August 1989: Nanoose Torpedo Test Range - The Nanoose Torpedo Testing Range is maintained and operated by the Naval Undersea Warfare Center Division Keyport (NUWCDIVKP). The range is a joint U.S.-Canadian facility located in the Strait of Georgia on the eastern side of Vancouver Island, Vancouver, British Columbia. (Photo taken by Darryl Shaw) Robert M. Cieri
    Bagley 122k 1 September 1989: Naval Station San Diego, Cal. - Crew members stand near the Mark 15 Phalanx close-in weapon system (CIWS) aboard Bagley as they watch supplies being loaded aboard the ship during PACEX '89. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-90-09628 by JOSN Rakosi from the DVIC) Navsource
    Bagley 133k 1 September 1989: Naval Station San Diego - Crew members load supplies aboard Bagley during PACEX '89. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-90-09626 by JOSN Rakosi from the DVIC)
    Bagley 84k 18 September 1989: Naval Station San Diego - Bagley heads through the channel as it departs the city at the start of PACEX '89. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-90-09777 by PHAN Andrew Heuer from the DVIC)
    Bagley 157k 18 September 1989: Naval Station San Diego - The destroyer tender USS Samuel Gompers (AD 37), right, and Bagley, center, depart San Diego at the start of PACEX '89. The miscellaneous flagship USS Coronado (AGF 11) is tied up at Naval Air Station, North Island, at far left. (U.S. Navy photo DVID #DN-ST-90-09779 by PHAN Andrew Heuer from the DVIC)

    View the USS Bagley (DE 1069) DANFS history entry
    located on the Naval History and Heritage Command web site.
    Bagley's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
    1.)  06 May 1972 - 03 May 1974Cmdr. William John Bredbeck
    2.)  03 May 1974 - 13 Apr. 1976Cmdr. Kenneth Albin Johnson
    3.  13 Apr. 1976 - 07 Mar. 1978Cmdr. Don Henry Barnhart
    4.)  07 Mar. 1978 - 22 Apr. 1980Cmdr. Merrill Wythe Ruck (later Radm.)
    5.)  22 Apr. 1980 - 11 Jun. 1982Cmdr. Richard Smith Watkins
    6.)  11 Jun. 1982 - 20 Jun. 1984Cmdr. Russell A. Anderson
    7.)  20 Jun. 1984 - 15 Aug. 1986Cmdr. William Robert Burns, Jr.
    8.)  15 Aug. 1986 - 12 Aug. 1988Cmdr. Keith P. Bersticker
    9.)  12 Aug. 1988 - 13 Jul. 1990Cmdr. Richard Stewart Moore Jr.
    10.) 13 Jul. 1990 - 26 Sep. 1991Cmdr. Leroy Windsor Chapple

    Crew Contact And Reunion Information

    None
    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists or rosters available. Please see the Frequently Asked
    Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    Destroyer Escort Sailors Association
    The Destroyer History Foundation
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS Bagley
    USS Bagley Page on Destroyers Online
    USS Bagley Page on Military.Com
    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster

    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated 21 March 2014