Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive


Ship's patch courtesy of Darryl Baker,
Vallejo Naval and Historical Museum

USS Lewis (DE 535)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - H - M - S
Awards, Citations and Campaign Ribbons



Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: Combat Action Ribbon (retroactive) - American Campaign Medal
Second Row: Asiatic-Pacific Campaign Medal - WWII Victory Medal - National Defense Service Medal
Third Row: Korean Service Medal - United Nations Korea Service Medal - Republic of Korea War Service Medal


Specifications:
Class: John C. Butler
Type: WGT (geared-turbine drive, 5" guns)
Displacement: 1350 tons (light), 1745 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 10" (extreme)
Draft: 11' 0" (draft limit)
Propulsion: 2 "D" Express boilers, 2 geared turbine engines, 12,000 shp, 2 screws
Speed: 24 kts
Range: 6,000 nm @ 12 knots
Armament: 2 - 5"/38 cal. DP guns (2x1), 4 - 40mm AA (2x2), 10 - 20mm AA, 3 - 21" TT, 1 Mk10 Hedgehog, 8 Mk6 Depth Charge Projectors, 2 Mk9 Depth Charge Stern Racks
Complement: 14 / 201
Lewis (DE 535) Building and Operational Data:
  • 3 November 1943: Keel laid by the Boston Navy Yard, Charlestown, Mass.
  • 7 December 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. Serena V. Lewis, mother of Ensign Lewis
  • 5 September 1944: Commissioned, Lcdr. Robert H. Stevens, USNR, in command
  • 1 May 1946: Decommissioned at San Diego, Cal.
  • 1951: Underwent SBC-63, ASW Upgrade at the Mare Island Naval Shipyard
  • 28 March 1952: Recommissioned at Mare Island Naval Shipyard, Lcdr Gordon S. Hawkins, USN, in command, assigned to CruDesPac at San Diego, Cal.
  • October 1958: Homeport changed to Guam
  • 27 May 1960: Decommissioned at the Mare Island Naval Shipyard
  • 1 January 1966: Struck from the NVR
  • July 1966: Sunk as target

    Note: In November 1959 while participating in "Project Nekton", which was deep water research involving the Trieste (a self contained two man bathysphere that could
    operate in the deepest ocean waters), Lewis, using her depth finding gear discovered the deepest spot ever found in the ocean; 35,800 feet.
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    Lewis 26k Victor Allen Lewis was born in Sommerville, Massachusetts to Mr. and Mrs. Murray Lewis of 245 Allen Street, Randolph, Massachusetts on 2 August 1919. He graduated from Stetson High School in Randolph, and attended Springfield College, where he was active in athletics, including varsity track and gymnastics. He also coached track, swimming, tennis, and gymnastics. He enlisted in the United States Navy Reserve as a Seaman second class at Squantum Naval Reserve Aviation Base, Boston, Massachusetts 17 February 1941. In April 1941, he was transferred to Naval Air Station, Jacksonville, Florida where he accepted an appointment as Aviation Cadet. He did advanced flight training at Jacksonville and Miami and was designated Naval Aviator on 1 December 1941. He was promoted to Ensign with a date of rank of 14 October 1941. He was transferred to Naval Air Station, Norfolk, Virginia for further training with Advanced Carrier Training Group, Atlantic Fleet. In February 1942, he was assigned to Torpedo Squadron 8 aboard the USS Hornet in the Pacific area. Ensign Lewis was reported as missing in action on 4 June 1942 during the Battle of Midway. He was posthumously the Navy Cross and Purple Heart.

    Navy Cross Citation: The President of the United States of America takes pride in presenting the Navy Cross (Posthumously) to Ensign Victor Alan Lewis (NSN: 0-106252), United States Naval Reserve, for extraordinary heroism in operations against the enemy while serving as Pilot of a carrier-based Navy Torpedo Plane of Torpedo Squadron EIGHT (VT-8), embarked from Naval Air Station Midway during the "Air Battle of Midway," against enemy Japanese forces on 4 and 5 June 1942. In the first attack against an enemy carrier of the Japanese invasion fleet, Ensign Lewis pressed home his attack in the face of withering fire from enemy Japanese fighters and anti-aircraft forces. Because of events attendant upon the Battle of Midway, there can be no doubt that he gallantly gave up his life in the service of his country. His courage and utter disregard for his own personal safety were in keeping with the highest traditions of the United States Naval Service. He gallantly gave his life for his country. General Orders: Bureau of Naval Personnel Information Bulletin No. 313 (April 1943)

    USS Lewis (DE 535) (1944-1946, 1952-1960) was the first ship to be named in his honor.

    Bill Gonyo
    Lewis 109k undated wartime image David Buell
    Lewis 76k 28 March 1952: Mare Island NSY - Commissioning ceremonies aboard USS Lewis (DE 535) at Mare Island. She was in conversion status at the yard from 1 October 1951 to 9 May 1952. (U.S. Navy photo #DE-535-12541-3-52) Darryl Baker
    Lewis 98k undated news clipping Jon & Kari Stacy
    ***Seiverling / Lewis*** 301k 17 January 1956: Mare Island Naval Shipyard, Vallejo, Cal. - Four destroyer escorts are in dry dock #2 at Mare Island. Back row are: USS Ulvert M. Moore (DE 442) left and USS William Seiverling (DE 441) right; front row are: USS Wiseman (DE 667) left and Lewis, on right. All were in dock from 15 December 1955 to 18 January 1956 and started overhaul on 28 November 1955. Wiseman completed overhaul on 29 February 1956, Seiverling & Moore completed on 11 February 1956 and Lewis completed on 9 March 1956. (U.S. Navy photo #MINSY 27713-1-56) Darryl Baker
    Lewis 76k undated late 1950's photo -
    Lewis 94k circa 1959: USS Lewis (DE 535) underway. (U.S. Naval Photo, from "Jane's Fighting Ships" 1960-61) Robert Hurst
    ***Evans / Lewis*** 34k circa 1959 - 1960: Lewis, USS Currier (DE 700), USS Evans (DE 1023), and USS Wiseman (DE 667). -
    Lewis 76k 23 January 1960: The Pacific Ocean - The U.S. Navy Bathyscaphe Trieste, just before her record dive to the bottom of the Mariana Trench. The dive, to a depth of 35,800 feet in the Challenger Deep, off Guam, was made with Lieutenant Don Walsh, USN, and Swiss scientist Jacques Piccard on board. Waves were about five to six feet high when the two men boarded Trieste from the rubber raft seen at left. USS Lewis (DE 535) is steaming by in the background. (U.S. Navy photo #NH 96797 from the U.S. Naval History and Heritage Command) Robert Hurst
    Lewis 370k 27 May 1960: Vallejo, Cal. - Decommissioning ceremonies of the USS Lewis (DE 535) at Mare Island Naval Shipyard. Note all the decommissioned submarines in the background. (U.S. Navy photo courtesy of the Vallejo Naval and Historical Museum) Darryl Baker
    Lewis 312k 27 May 1960: Vallejo, Cal. - Radm. W. L. Erdman (Ret) speaks at during the decommissioning ceremonies of USS Lewis. (U.S. Navy photo courtesy of the Vallejo Naval and Historical Museum)
    Lewis 319k 27 May 1960: Vallejo, Cal. - The colors are lowered aboard Lewis during her decommissioning ceremonies at Mare Island. (U.S. Navy photo courtesy of the Vallejo Naval and Historical Museum)
    Lewis 107k 27 May 1960: Vallejo, Cal. - The official decommissioning party of the USS Lewis at Mare Island. Left to right: Radm. L. V. Honsinger (Shipyard Commander), Radm. W. L. Erdman (Ret), and Lcdr D. L. Banks (Commanding Officer). (U.S. Navy photo courtesy of the Vallejo Naval and Historical Museum)

    Lewis
    Memorabilia

    Lewis
    Matchbook
    Lewis
    Courtesy of
    Mike Smolinski

    There is no history of USS Lewis (DE 535) available through the DANFS history project on
    the Naval History and Heritage Command web site. The ship was somehow missed.
    Lewis's Commanding Officers
    Thanks to the USS Lewis web site
    Dates of Command Commanding Officers
    1.)  05 Sep. 1944 - 26 Dec. 1944Lcdr. Robert Henry Stevens, USNR (Comm.)
    2.)  26 Dec. 1944 - 05 Oct. 1945Lcdr. Franklin A. Reece, Jr., USNR
    3.)  05 Oct. 1945 - 14 Dec. 1945Lcdr. Gordon A. Weller, USNR
    4.)  14 Dec. 1945 - 25 Mar. 1946Lt.(jg) Sterling Newell, Jr., USNR
    5.)  25 Mar. 1946 - 31 May 1946Lcdr. Joe M. Gunn, USNR (Decomm.)
    6.)  28 Mar. 1952 - 09 Jul. 1953Lcdr. Gordon Stuart Hawkins (Recomm.)
    7.)  09 Jul. 1953 - 04 Jul. 1955Lcdr. Charles Clay Roberts, Jr.
    8.)  04 Jul. 1955 - 05 Jul. 1957Lcdr. Douglas John Jackson
    9.)  05 Jul. 1957 - 04 Oct. 1958Lcdr. Harold Lavelle Cravens
    10.) 04 Oct. 1958 - 01 Dec. 1969Lcdr. Donald Eugene Packard
    11.) 01 Dec. 1969 - 27 May 1960Lcdr. Daniel Lewis Banks, Jr. (Decomm.)

    Crew Contact And Reunion Information

    Lewis's Next Reunion
    9 - 13 September 2013
    Holiday Inn at Cincinnati Airport
    in Erlanger, Kentucky
    Contact Name: Donald L. Kuhn
    Address: 1945 N. Riley Ave.
    City: Indianapolis IN 46218
    Phone: 317-359-4702
    E-mail: dlk4438 at sbcglobal.net
    Reunion Info Web Site: Northern Kentucky

    See USS Lewis Web Site Below for more information
    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has been
    made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list only
    a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists or rosters available. Please see the Frequently Asked
    Questions section on Navsource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    USS Lewis Web Site
    Destroyer Escort Sailors Association
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS Lewis
    The Destroyer History Foundation
    To The DE Photo Index Page Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, or Image Submissions, Please E-mail: DE Info
    Problems or Site Related Matters, Please E-mail: Webmaster

    This Page Created And Maintained by Mike Smolinski
    All pages copyright NavSource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated 16 October 2013