Please report any broken links or trouble you might come across to the Webmaster. Please take a moment to let us know so that we can correct any problems and make your visit as enjoyable and as informative as possible.


NavSource Online: Amphibious Photo Archive

USS Neville (APA-9)
ex
USS Neville (AP-16) (1941 - 1943)
USS Independence (ID#3676) (1918 - 1919)


International Radio Call Sign:
November - India - Mike - Lima
NIML
Independence Awards, Citations and Campaign Ribbons

World War I Victory Medal
Neville Awards, Citations and Campaign Ribbons


Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row - American Defense Service Medal (with Fleet clasp) - American Campaign Medal
Bottom Row - Europe-Africa-Middle East Campaign Medal (1) - Asiatic-Pacific Campaign Medal (4) - World War II Victory Medal


Heywood Class Transport
  • Laid down as the three masted screw steamer SS War Harbour for the British Admiralty at Bethlehem Shipbuilding Corp., Alameda, CA.
  • Completed as SS Independence for the War Shipping Board, San Francisco, 16 November 1918
  • Acquired by the US Navy, commissioned USS Independence (ID # 3676), 18 November 1918, LCDR. O. P. Rankin in command
  • Assigned to the Naval Overseas Transportation Service
  • Decommissioned, 20 March 1919, and returned to the United States Shipping Board (USSB) for merchant service
    SS Independence civilian call sign (1919): L - N - P - W
  • Converted to turbo-electric drive in 1921
  • Acquired by the Baltimore Mail Steamship Co. in 1930, renamed SS City of Norfolk
  • Rebuilt in 1931 for Baltimore Mail Steamship Co, to a 8,424 g.t. passenger/cargo ship
  • Transferred in 1938 to the Panama Pacific Line
  • Reacquired by the Navy, 14 December 1940 for use as a Transport, LCDR Herbert G. Chandler, Herbert Gray in command for transit
  • Converted for Naval Service at Williamette Steel and Iron Co., Portland OR.
  • Commissioned USS Neville (AP-16), 14 May 1941, CAPT. Carlos A. Bailey in command
  • Reclassified Amphibious Attack Transport, (APA-9), 1 February 1943
  • During WWII USS Neville was assigned to both the Asiatic-Pacific and the Europe-Africa-Middle East Theaters:
  • While assigned to the Asiatic-Pacific Theater Neville came under the command of:
    TransRon Ten, CAPT. B. Bartlett USN (22);
    TransDiv One participating in the following campaigns:

    Asiatic-Pacific Campaigns

    Europe-Africa-Middle East Campaign
    Guadalcanal-Tulagi landings
    7 to 9 August 1942
    Sicilian occupation
    Scoglitti, 9 to 15 July 1943
    Gilbert Islands operation
    Tarawa 20 to 24 November 1943
     
    Marshall Islands operation
    Occupation of Kwajalein and Majuro Atolls, 31 January to 8 February 1944
    Occupation of Eniwetok Atoll, 17 to 2 March 1944
     
    Marianas operation
    Capture and occupation of Saipan, 15 to 24 June 1944
     

  • Decommissioned, 30 April 1946, at Boston MA.
  • Towed from Boston, MA. to Davisville, R.I., 10 July 1946
  • Returned to the Maritime Commission, 16 July 1946 at Davisville, R. I. for disposal
  • Towed to the James River National Defense Reserve Fleet, Lee Hall, VA., berthed, 19 July 1946
  • Struck from the Naval Register 15 August 1946
  • Final Disposition, sold for scrapping, 25 March 1957, to North American Smelting Corp, Fieldsboro, N.J.
  • USS Neville earned 5 battle stars for World War II service
    Specifications:
    Displacement 7,475 t.(lt) 14,450 t.
    Length 507'
    Beam 56'
    Draft 24' (mean)
    Speed 16 kts.
    Complement Officers
    Officers 50
    Enlisted 524
    Troop Accommodations 1150
    Armament (1945)
    four single 3"/50 cal dual purpose gun mounts
    two twin 40mm AA gun mounts
    sixteen single 20mm AA gun mounts
    Propulsion
    four Babcock and Wilcox header-type boilers
    one De Laval steam turbine, geared turbine drive
    single propeller, 9,500shp

    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By
    USS Independence (ID-3676)
    Neville 46k Independence (ID#3676), at anchor, while wearing "dazzle" camouflage, circa 1918. This photograph may have been taken in the San Francisco Bay area, before she was taken over by the Navy.
    US Navy photo # NH 100107, from the collections of the US Naval Historical Center.
    US Naval Historical Center
    Neville 56k USS Independence (ID#3676), photographed in "dazzle" camouflage, probably in San Francisco Bay, CA., soon after completion, 1918.
    US Navy photo # NH 70472, from the collections of the US Naval Historical Center.
    US Naval Historical Center
    USS Neville (AP-16)
    Neville 34k
    Namesake

    Wendell Cushing Neville, born at Portsmouth, Va., 12 May 1870, entered the U.S. Naval Academy 12 September 1886 and was commissioned a Second Lieutenant in the Marine Corps 1 July 1893. In February 1914, Neville, a veteran of the Spanish-American War and the Boxer Rebellion, was promoted to Lt. Colonel and ordered to sail for Vera Cruz, Mexico. There he led his regiment in the landing operations which resulted in the capture of that city, 2122 April. For his conspicuous courage, coolness and skill during those operations he received a commendatory letter from the Secretary of the Navy and was later awarded the Medal of Honor. Promoted to Colonel, August 1916, he was transferred overseas, December 1917, to command the 5th Regiment. In Europe, he put that organization through its final training and then led it into battle, commanding at Verdun and at Belleau Wood. Promoted to Brigadier General, he commanded the brigade which led in the Battle of Soissons (Marbache sector), the Battle of Blanc Mont Ridge (Champagne sector), the Meuse-Argonne offensive, the march to the Rhine, and, finally, the occupation of a sub-sector in the Coblenz Bridgehead. Continuing his service after occupation duty, he was appointed Major General, 10 December 1923, and became the 13th Commandant of the Marine Corps, 5 March 1929. Maj. General Neville died 8 July 1930 and was interred in Arlington National Cemetery.
    Photo: USMC History Division
    Bill Gonyo
    Neville 89k Convoy out of Brooklyn, New York, February 1942. USS Neville (AP-16) is in the foreground. Other ships present include at least six other transports, a light cruiser and a battleship. This is probably the convoy that left the east coast on 19 February 1942, bound across the Atlantic to Belfast, Northern Ireland. Photographed from a Naval Air Station Lakehurst, New Jersey blimp. Note the extensive use of Measure 12 (Modified) camouflage on these ships.
    US National Archives photo # 80-G-2408, a US Navy photo now in the collections of the US National Archives.
    US Naval Historical Center
    Neville 81k Convoy out of Brooklyn, New York, February 1942. USS Neville (AP-16) is in the foreground. Other ships present include at least six other transports, a light cruiser and a battleship. This is probably the convoy that left the east coast on 19 February 1942, bound across the Atlantic to Belfast, Northern Ireland. Photographed from a Naval Air Station Lakehurst, New Jersey blimp. Note the extensive use of Measure 12 (Modified) camouflage on these ships.
    US National Archives photo # 80-G-2411, a US Navy photo now in the collections of the US National Archives.
    US Naval Historical Center
    USS Neville (APA-9)
    Neville 76k USS Neville (APA-9) off the Norfolk Navy Yard, 17 April 1943, after receiving changes to her armament and other modifications. Her 5"/51 gun aft has been removed and two twin 40-mm antiaircraft guns have been added, one forward in the tall structure over the two 3"/50 guns and one aft. She also received a radar mast over the bridge.
    US National Archives, RG-19-LCM, Photo No. 19-N-45752, a US Navy Bureau of Ships photo now in the collections of the US National Archives.
    Mike Green
    Neville 88k USS Neville (APA-9) underway in San Diego Harbor, 19 February 1943. Two of the four lifeboat davits that supported her landing craft are clearly visible. She still carries her original armament, of which the four 3"/50 mounts are visible.
    US National Archives, RG-19-LCM, Photo No. Unknown a US Navy Bureau of Ships photo now in the collections of the US National Archives.
    Mike Green

    USS Independence (ID-3676) / USS Neville (AP-16 / APA-9)
    DANFS history entry located at the US Naval History and Heritage Command
    Commanding Officers
    01LCDR. Rankin, D. P.18 November 1918 - 20 November 1919Independence
     Decommissioned / Merchant Service20 November 1919 - 14 May 1941 
    01CAPT. Bailey, Carlos Augustus14 May 1941 - 24 August 1942Neville
    02CAPT. Bailey, Watson Osgood24 August 1942 - 25 March 1943Neville
    03CDR. Swigart, Oral Raymond25 March 1943 - 23 November 1943Neville
    04CAPT. Bartlett, Bradford :RADM23 November 1943 - 3 February 1945Neville
    05CAPT. Hepburn, William Peters3 February 1945 - 2 August 1945Neville
    06CAPT. Millar, Norman Ellwood2 August 1945 - 15 August 1946Neville
    Courtesy Wolfgang Hechler and Ron Reeves

    Crew Contact And Reunion Information
    U.S. Navy Memorial Foundation - Navy Log

    Additional Resources and Web Sites of Interest
    Camouflage Measure 32, Design 9T
    MARAD Vessel History Data Base
    Back To The Navsource Photo Archives Main Page Back To The Service Force Ship Type Index Back To The ID & SP Ships Photo Index Back To The Amphibious Ship Type Index Back To The Transport (AP) Photo Index Back To The Attack Transport (APA) Photo Index
    Comments, Suggestions, E-mail Webmaster.
    This page is created and maintained by Gary P. Priolo
    All pages copyright NavSource Naval History
    Last Updated 7 February 2014