Please Report Any Broken Links Or Trouble You Might Come Across To The Webmaster
Please Take A Moment To Let Us Know So That We Can Correct Any Problems And Make Your Visit As Enjoyable And As Informative As Possible.


Navsource Online: Destroyer Escort Photo Archive



Ship's patches courtesy
of Mike Smolinski

USS Falgout (DE 324)


Flag Hoist / Radio Call Sign:
N - T - D - W
Tactical Voice Radio Call: "Meadville"


Awards, Citations and Campaign Ribbons




Precedence of awards is from top to bottom, left to right
Top Row: Combat Action Ribbon - American Campaign Medal
Second Row: European-Africa-Middle East Campaign Medal w/ 1 star - WWII Victory Medal - National Defense Service Medal w/ 1 star
Third Row: Korean Service Medal (USCG Service) - Armed Forces Expeditionary Medal - Vietnam Service Medal w/ 7 stars
Fourth Row: Republic of Vietnam Gallantry Cross (palm) Unit Citation - United Nations Korean Service Medal (USCG Service) - Republic of Vietnam Campaign Medal


Specifications:
Class: Edsall
Type: FMR (geared diesel, Fairbanks-Morse reverse gear drive, 3" guns)
Displacement: 1200 tons (light), 1590 tons (full)
Length: 300' (wl), 306' (oa)
Beam: 36' 10" (extreme)
Draft: 20' 6" (draft limit)
Propulsion: 4 Fairbanks-Morse Mod. 38d81/8 geared diesel engines, 4 diesel-generators, 6000 shp, 2 screws
Speed: 21 kts
Range: 9,100 nm @ 12 knots
Armament: 3 x 3"/50 Mk22 (1x3), 1 twin 40mm Mk1 AA, 8 x 20mm Mk 4 AA, 3 x 21" Mk15 TT (3x1), 1 Hedgehog Projector Mk10 (144 rounds), 8 Mk6 depth charge projectors, 2 Mk9 depth charge tracks
Complement: 8 / 201
Falgout (DE 324) Building and Operational Data:
  • 24 May 1943: Keel laid by the Consolidated Steel Corp, Ltd., Orange, Tex.
  • 24 July 1943: Launched and christened, sponsored by Mrs. H. J. Guidry, sister of Seaman Second Class Falgout
  • 15 November 1943: Commissioned at the City Dock, Orange, Tex.; Lcdr Henry A. Meyer, USCG, in command
  • 18 April 1947: Decommissioned at Green Cove Springs, Fla. after 3 years and 5 months of service
  • 24 August 1951: Loaned to U.S. Coast Guard and Recommissioned WDE 424
  • 21 May 1954: Returned to the U.S. Navy and decommissioned after 2 years and 8 months of service
  • 28 October 1954: Reclassified DER 324 and converted at the Mare Island Naval Shipyard, Vallejo, Cal.
  • 30 June 1955: Recommissioned, Lcdr Walter P. Smiley in command, assigned to Seattle, Wash. for duty with the Continental Air Defense Command
  • 19 March 1959: Homeport assignment changed to Pearl Harbor, Hi.
  • 10 October 1969: Decommissioned at the Mare Island Naval Shipyard, Vallejo, Cal. after 14 years and 3 months of service
  • 01 June 1975: Struck from the NVR with a total of 20 years and 4 months of service
  • 12 January 1977: Sunk as target off California
    Click On Image
    For Full Size Image
    Size Image Description Contributed
    By And/Or Copyright
    ***Alger / Falgout*** 56k early 1944: USS Hamul (AD 20) with (from left to right) DEs USS Calcaterra (DE 390); USS Pride (DE 323); USS Falgout (DE 324); USS Alger (DE 101) and USS Eichenberger (DE 202), alongside at Bermuda. Note HF/DF antenna visible on three of the five DEs, and the two-tone Measure 22 camouflage on four of the five DEs.
    (U.S. Naval Historical Center photo #NH 86271, courtesy of the Captain D.L. Madeira Collection)
    Bob Hurst
    Worksop, Nottinghamshire,
    England, United Kingdom
    Falgout 81k Circa 1952: Tacoma, Wash. - Docking as USCG WDE 424.
    (Photo © Jim Hopper, SK2, USCG)
    Bill Allen
    Falgout 109k Circa 1952: Seattle, Wash. - "Dress Ship" at pier 90 as USCG WDE 424.
    (Photo © Jim Hopper, SK2, USCG)
    Falgout 161k 30 June 1955: Mare Island NSY, Vallejo, Cal. - Commissioning ceremonies of USS Falgout (DER 324).
    (U.S. Navy photo #DER-324-25863-6-55)
    Darryl Baker
    PNCM, USNR (ret.)

    Vallejo Naval & Historical Museum
    Falgout 66k Circa 1956: off San Diego, Cal.
    (Both Photos © Morper Pictures)
    Bill Allen
    Falgout 70k
    Falgout 266k 29 August 1956: Vancouver, British Columbia, Canada - USS Falgout (DER 324) moored at a city wharf while on a port visit.
    (Photograph by Walter E. Frost) (Photo #CVA 447-8700 from the City of Vancouver Archives)
    Navsource
    Falgout 145k Undated Post-Conversion Photo Nick Tiberio
    Shelton, Conn.
    Falgout 72k 30 August 1963: Off Pearl Harbor, Hawaii. -
    Falgout 66k
    Falgout 73k
    Falgout 79k
    Falgout 73k At Hong Kong, moored next to USS Fred T. Berry (DD 858).
    (Photo © Richard Leonhardt)
    Richard Leonhardt
    Bethlehem, Pa.
    Falgout 421k 10 October 1969: Vallejo, Cal. - Decommissioning of the USS Falgout (DER 324) at Naval Ship Inactive Maintenance Facility at Mare Island. Photo was taken from the stern of the USS Vance (DER 387) also decommissioning on this date.
    (U.S. Navy photo #DER-324-948X1-10-69)
    Darryl Baker
    PNCM, USNR (ret.)

    Vallejo Naval & Historical Museum

    Falgout Memorabilia
    Ship's Plaque
    Falgout
    Courtesy of
    Mike Smolinski
    Ship's Lighter
    Falgout
    Courtesy of
    Mike Smolinski

    Falgout History
    View the USS Falgout (DE 324) DANFS history entry located on the Naval History and Heritage Command web site.
    View the official War History of USS Falgout as submitted by the ship at war's end.

    Falgout's Commanding Officers
    Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves
    Dates of Command Commanding Officers
          U.S. Navy as DE-324
         (Coast Guard Manned)
    1.)  15 Nov. 1943 - .. Jan. 1945Lcdr. Henry A. Meyer, USCG (Comm. CO) (Norwich, Conn.)
    2.)  .. Jan. 1945 - 08 May 1946Lcdr. H. C. Keene Jr., USCG (Bethesda, Md.)
    3.)  08 May 1946 - 14 Aug. 1947Lcdr. Bernard Aloysius Lienhard, USNR (Decomm. CO)
          U.S. Coast Guard as WDE-424
    4.)  24 Aug. 1951 - May 1954Cmdr. G. R. Rollins, USCG (CG Service)
          U.S. Navy as DER-324
    5.)  30 Jun. 1955 - 11 Feb. 1957Lcdr. Walter Perry Smiley (Recomm. CO) (Orfordville, Wis.)
    6.)  11 Feb. 1957 - 24 Feb. 1958Lcdr. Alfred Freeman Norwood (Davenport, Ia.)
    7.)  24 Feb 1958 - 02 May 1959Cmdr. Wesley Anthony Gleason
    8.)  02 May 1959 - 05 Aug. 1960Lcdr. James (Jack) Anderson Jester (Charleston, W.V.)
    9.)  05 Aug. 1960 - 31 Jan. 1962Lcdr. Robert Friedman
    10.) 31 Jan. 1962 - 07 Jun. 1963Lcdr. Samuel Lee Gravely Jr. (enl. '42 / NROTC '44) (Richmond, Va.) (Ret. as Vadm.)
    11.) 07 Jun. 1963 - 03 Mar. 1965Lcdr. Matthew J. Breen (San Francisco, Cal.)
    12.) 03 Mar. 1965 - 09 Mar. 1966Lcdr. Clarence Henry Greff Jr.
    13.) 09 Mar. 1966 - 10 Mar. 1968Lcdr. Robert Erhart Klee (USNA '53) (Tacoma, Wash.)
    14.) 10 Mar. 1968 - 10 Apr. 1969Lcdr. James W. Harrick
    15.) 10 Apr. 1969 - 30 Jun. 1969Cmdr. Gordon Richard Nagler (Decomm. CO) (enl. '43 / NROTC '45) (Baltimore, Md.) (Ret. as Vadm.)

    Crew Contact And Reunion Information

    None
    Note About Contacts

    Contact information is compiled from various sources over a period of time and may, or may not, be correct. Every effort has
    been made to list the newest contact. However, our entry is only as good as the latest information that's been sent to us. We list
    only a contact for the ship if one has been sent to us. We do NOT have crew lists, rosters, or deck logs available. Please see the
    Frequently Asked Questions section on NavSource's Main Page for that information.


    Additional Resources

    USS Falgout (DE324) Web Links
    Tin Can Sailors
    The U.S. Navy Memorial
    Destroyer Escort Sailors Association
    The Destroyer Escort Historical Museum
    The Destroyer History Foundation
    USS Falgout Page on Military.Com
    Tin Can Sailors Shipmate Registry - USS Falgout
    To The DE, FF, LCS Photo Index Page
    Back To The Main Photo Index

    Comments, Suggestions, E-mail: Webmaster.

    This Page Created And Maintained By Mike Smolinski
    All pages copyright Navsource Naval History
    by Paul R. Yarnall, All Rights Reserved.
    Page Last Updated: 22 November 2018