NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS CROSBY (DD-164 / APD-17)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NESZ

CLASS - WICKES (LITTLE)
Built to a different set of plans (Bethlehem) than the Wickes (Bath) the Little versions were
considered less successful than the Bath designed ships, with few remaining in service past 1936.
Displacement 1,154 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA (1 x 3"/23AA In Some Ships), 12 x 21" tt..
Machinery, 24,200 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 103.
Operational and Building Data
Laid down by Fore River, Quincy on June 23 1918.
Launched September 28 1918 and commissioned January 24 1919.
Decommissioned June 7 1922, Recommissioned December 18 1939.
Converted to High Speed Transport APD-17 February 22 1943.
Decommissioned September 28 1945.
Stricken October 24 1945.
Fate Sold May 23 1946 to Boston Metals, Baltimore and broken up for scrap.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Crosby 72kPierce Crosby was born in Delaware County, Pennsylvania, on 16 January 1824. Appointed a Midshipman in the U.S. Navy in June 1838, he reached the rank of Lieutenant in September 1853 after a decade and a half in ships of the Home and Mediterranean Squadrons, plus coast survey duty, Mexican War action and shore assignments in and around Philadelphia, Pennsylvania. From late 1853 until the outbreak of the Civil War in the spring of 1861, Lieutenant Crosby served in the sloops of war Germantown, of the Brazil Squadron, and Saratoga, and on board the receiving ship Princeton at Philadelphia. During April-October 1861, as the War between the States ran through its first half year, Crosby served in the sloop of war Cumberland and briefly commanded the new gunboat Pembina. He went to the Gulf of Mexico as Commanding Officer of the gunboat Pinola at the beginning of 1862, subsequently performing valuable service during the campaigns to capture New Orleans and other strategic points on the lower Mississippi. For two years beginning in November 1862, Crosby helped enforce the blockade of the Confederacy's East Coast as Commanding Officer of the steamers Sangamon, Florida, and Keystone State, and as Fleet Captain of the North Atlantic Blockading Squadron. He finished the war in the Gulf, commanding the gunboat Metacomet, and took part in clearing mines from Mobile Bay. Commander Crosby spent the first three years of the post-Civil War era in the south Atlantic as Commanding Officer of the gunboat Shamokin. Following promotion to Captain in May 1868, he had a variety of shore assignments and, in 1872-1873, commanded the big steamer Powhatan. In 1877-1881, in the rank of Commodore, Crosby was commandant of the League Island (Philadelphia) Navy Yard. He finished his active career as a Rear Admiral, commanding the South Atlantic Station in 1882-1883 and the Asiatic Station later in 1883. In October of the latter year he was placed on the Retired List. Rear Admiral Peirce Crosby died at Washington, D.C., on 15 June 1899. Photo #: NH 51735. Rear Admiral Peirce Crosby, USN (1824-1899) portrait photograph, taken circa 1882. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart/Bill Gonyo
Crosby 138kUndated, location unknown.Paul Rebold
Crosby 117kUSS Birmingham (Scout Cruiser #2, later CL-2), centre foreground, at San Pedro, California, circa 1919-1921, with a group of destroyers. Among the latter are USS Crosby (Destroyer # 164, later DD-164), at right and USS Wickes (Destroyer # 75, later DD-75), which is the outboard ship in the nest immediately ahead of Crosby. U.S. Naval Historical Centre, photo # NH 42528. Robert Hurst
Crosby 87kUSS Crosby (Destroyer # 164) At the Boston Navy Yard, Massachusetts, 25 January 1919. Panogramic photograph by J. Crosby, Naval Photographer, # 11 Portland Street, Boston. Courtesy of the Naval Historical Foundation, Washington, D.C. U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Crosby 145kPhoto #: NH 95204. USS Crosby (Destroyer # 164) at New York City, 8 July 1919, just prior to departing for the West Coast. Courtesy of Jack L. Howland, 1983. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart/Darryl Baker
Crosby 161k(L-R) USS Crosby (DD-164) and USS Walker (DD-163) at San Pedro circa December 1919.Alan Leigh Armstrong
Crosby 172k(L-R) USS Philip (DD-76). USS Waters (DD-115) and USS Crosby (DD-164) at San Pedro circa December 1919.Alan Leigh Armstrong
Crosby 167kUSS Crosby (DD-164) Underway, circa 1920. U.S. Naval Historical Center Photograph.Marc Piché
Crosby 108kUSS Crosby (DD-164) at Mare Island in March 1922.Darryl Baker
Crosby 75kUndated (1920's early 30's), Good image showing details of this class.Robert L. Larzalere
USS Siboney, CVE 112,
EM, 1946-1948.
Crosby 116kUSS Thatcher (DD-162) Leading other destroyers into a harbor, circa 1919-1921. The next ship astern is USS Crosby (DD-164). U.S. Naval Historical Center Photograph.Fred Weiss
Crosby 78kPhoto #: NH 85033 USS Cuyama (Oiler # 3) at Acapulco, Mexico, circa 1919 with several destroyers alongside, from left to center: USS Walker (Destroyer # 163); USS Crosby (Destroyer # 164); and USS Thatcher (Destroyer # 162). USS Gamble (Destroyer # 123) is moored along Cuyama's port side. Courtesy of Donald M. McPherson, 1976. U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart
Crosby 121kUSS Crosby (DD-164) circa 1940-1941. From the collection of crewmember MM1/CMM John W. Miller.Jack Miller
Crosby 82kUSS Crosby (DD-164) circa 1940-1941. From the collection of crewmember MM1/CMM John W. Miller.Jack Miller

USS CROSBY DD-164 / APD-17 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR Fred Thomas Berry    Jan 24 1919 - ?
(Decommissioned Jun 7 1922 - Dec 18 1939)
LCDR Knowlton Williams    Dec 18 1939 - 1941
LCDR John Francis Gallaher    1941 - 1942 (Later RADM)
As the APD-17
LCDR Alan G. Grant    May 1 1943 - Jul 20 1943
LCDR Marston W. Burdick    Jul 20 1943 - Nov 8 1943
LCDR William Edward (Pappy) Sims    Nov 8 1943 - Oct 3 1944
LCDR George Galbraith Moffat    Oct 3 1944 - Sep 28 1945

Crew Contact And Reunion Information
Contact Name: Curt Clark, Secretary Four Stack APD Veterans
Address: 3384 Grim Ave., San Diego, CA 92104
Phone: 619-282-0971
E-mail: apdsec@cox.net


Note About Contacts.

The contact listed, Was the contact at the time for this ship when located. If another person now is the contact, E-mail me and I will update this entry. These contacts are compiled from various sources over a long period of time and may or may not be correct. Every effort has been made to list the newest contact if more than one contact was found.


Additional Resources and Web Sites of Interest
NavSource page for the USS Crosby APD-17
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster