NavSource Main Page FAQ Contact us Search NavSource

Waving US Flag

NavSource Naval History
Photographic History of the United States Navy
DESTROYER
ARCHIVE

USS SCHLEY (DD-103 / APD-14)


Flag Hoist/Radio Call Sign - NKT

CLASS - WICKES (LITTLE)
Built to a different set of plans (Bethlehem) than the Wickes (Bath) the Little versions were
considered less successful than the Bath designed ships, with few remaining in service past 1936.
Displacement 1,154 Tons, Dimensions, 314' 5" (oa) x 31' 8" x 9' 10" (Max)
Armament 4 x 4"/50, 2 x 1pdr AA (1 x 3"/23AA In Some Ships), 12 x 21" tt..
Machinery, 24,200 SHP; Geared Turbines, 2 screws
Speed, 35 Knots, Crew 103.
Operational and Building Data
Laid down by Union Iron Works, San Francisco on October 29 1917.
Launched March 28 1918 and commissioned September 20 1918.
Decommissioned at San Diego June 1 1922 and berthed there until
Recommissioning October 3 1940.
Reclassified high speed transport APD-14 February 6 1943.
Reclassified back to DD-103 July 5 1945.
Decommissioned at Philadelphia November 5 1945 and berthed there until her sale.
Stricken December 5 1945.
Fate Scrapped by Philadelphia Navy Yard and completed on March 29 1946.

Click On Image
For Full Size Image
Size Image Description Contributed
By
Schley 55kWinfield Scott Schley was born in Frederick City, Maryland on 9 October 1839. He was appointed to the United States Naval Academy from Maryland, in 1856, and graduated in 1860. He married Annie R. Franklin on 10 September 1863. Schley was promoted to midshipman on 15 June 1860, Master, 25 July 1866, Commander, 19 June 1874, Captain, 31 March 1888, Commodore, 6 February 1898 and Rear Admiral, 3 March 1899. He served in USS Niagara (1860-61), USS Keystone State (1861), USS Potomac storeship, at Ship Island (1861-62), USS Winona, West Gulf Blockading Squadron (1862-63). He participated in engagement with a battery near Port Hudson on 14 December 1862. These engagements led to the capture of Port Hudson (March-July 1863). He served in USS Wateree of the Pacific Squadron (1864-66). He accomplished the following: taught at the US Naval Academy (1866-69) and (1872-76); served in the gunboat USS Benicia of the Asiatic Squadron (1869-72), taking part in the landing and capture of Korean forts at the Han River in June 1871, under Commander John Rodgers; commanded USS Essex, in the Brazil Squadron (1876-79); a lighthouse inspector, 2nd district in Boston (1880-83); In 1884 he commanded the expedition to rescue the Artic party under Army Lieutenant Adolphus Washington Greely, in the flagship Bear, along with vessels Thetis and Alert. He rescued Lieutenant Greely and 6 survivors at Cape Sabine, Greenland, who had been out of touch since 1881. For this rescue effort, he was awarded a gold watch and a vote of thanks of the Maryland legislature and a gold medal from the Massachusetts Humane Society; later served as the Chief of the Bureau of Equipment and Repair (1884-89); commanded the cruiser USS Baltimore, in the South Pacific (1889-92), on 16 October 1891, a liberty party was attacked by a mob in Valparaiso, Chile, and two sailors were killed. He maintained a firm but tactful presence in the harbor until relieved by USS Yorktown, commanded by Robley D. Evans, in November; was a Lighthouse Inspector again (1892-95); commanded the New York (1895-97), and then was Chairman of Lighthouse Board (1897-98). During the Spanish-American War, he commanded the Flying Squadron, based at Hampton Roads in April 1898. The squadron's mission was to be ready to meet any Spanish force in Atlantic or Caribbean. In May, the Spanish fleet under Admiral Cervera, having been detected making for Cuba, he was ordered to join his squadron to the main fleet under Admiral William Thomas Sampson, to whom he was technically superior in rank. Sampson ordered him on May 18 to blockade southern Cuban ports, principally Santiago and Cienfuegos, but before he organized his forces Cervera slipped into Santiago on May 19. He took up a position outside Santiago on May 26, but a few hours later left, intending to return to the main Navy base at Key West, Florida, to refuel. He managed a refueling at sea, however, and resumed his position outside of Santiago on May 28, being joined by Sampson on June 1. On the morning of July 3, while Sampson was on his way to conference ashore, Cervera's fleet attempted to run blockade. Though in immediate command, he issued no special orders, and the squadron executed Sampson's standing orders to run down Spanish fleet. The principal exception was the cruiser Brooklyn, Schley's flagship, which unaccountably turned in direction opposite that of the rest of squadron, causing considerable confusion and narrowly escaping collision with the Texas. The Brooklyn was nonetheless conspicuous in battle, particularly against Cervera's flagship Maria Teresa, which was run ashore. Schley, the senior office present, was eager to accept credit for victory, while newspapers and the public, to whom he was already a familiar and heroic figure, were eager to give it, ignoring the somewhat aloof Sampson. A controversy quickly developed, delaying promotions of both men until March 1899, when both were made Rear Admiral. As a rear admiral he was promoted to Commander-in-Chief, South Atlantic Squadron (1899-1901). By that time the Sampson-Schley controversy had become even more heated, at least on the parts of their respective partisans, and in July 1901 he requested and was granted court of inquiry. In December a majority of the court, presided over by George Dewey, reported against Schley, particularly in matters of tardy movements, the outward turn of the Brooklyn, and other matters. Dewey himself, however, submitted a minority report in his favor. On appeal, Theodore Roosevelt approved majority report in January 1902. He retired from the US Navy on 9 October 1901. He was presented with a gold sword by the people of Pennsylvania, a silver sword by Royal Arcanum, a gold and jeweled medal with the thanks of Maryland legislature, silver service, for services at the battle of Santiago. He was the author of The Rescue of Greely in 1885 and Forty-5 Years Under the Flag in 1904. He died on, 2 October 1909, 7 days before his 70th birthday, in New York City. A gate at the Arlington National Cemetery was named in his honor, where he is buried.Robert M. Cieri
Schley 138kUndated, location unknown. From the John Dickey collection.Ed Zajkowski
Schley 99kUndated, location unknown.Frank Hoak III, Captain US Navy retired
Schley 180kUSS Schley (Destroyer # 103), Alongside the Outer Harbor Dock & Wharf Company facility at San Pedro, California, circa late September or early October 1918. Photographed by the Submarine Base, San Pedro. Note Schley's pattern camouflage scheme. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 1602.Robert Hurst
Schley 179kUSS Schley (Destroyer # 103) alongside USS Buffalo (1898-1927, later AD-8) at Gibraltar, circa December 1918. In the background is the collier USS Jupiter (Fuel Ship # 3). Schley is still wearing pattern camouflage, while Buffalo has been repainted into overall grey. U.S. Naval History and Heritage Command Photograph. Photo #: NH 56643-A.Robert Hurst
Schley 230kPost World War I San Diego image including the USS Walker (DD-163), USS Lea (DD-118), USS Gamble (DD-123), USS Montgomery (DD-121), USS Roper (DD-147), USS Ramsay (DD-124), USS Tarbell (DD-142), USS Thatcher (DD-162), USS Evans (DD-78), USS Crosby (DD-164), USS Jacob Jones (DD-130), USS Hazelwood (DD-107), USS Gillis (DD-260), USS McLanahan (DD-264), USS Howard (DD-179), USS Schley (DD-103), USS Dorsey (DD-117), USS Tattnall (DD-125), USS Wickes (DD-75), USS Laub (DD-263), USS Zane (DD-327), USS Perry (DD-340) and USS Alden (DD-211).Mike Mohl
Schley 183k1919, in Fiume, refueling.Frank Hoak III, Captain US Navy retired
Schley 234k1919, in Fiume, waiting for Liberty.Frank Hoak III, Captain US Navy retired
Schley 193k1919, in Fiume, visitors on deck.Frank Hoak III, Captain US Navy retired
Schley 77kPhoto #: NH 72861, U.S. Navy destroyers at Villefranche, France, 1919. These ships are (from left to right): USS Israel (Destroyer # 98), USS Schley (Destroyer # 103) and USS Stribling (Destroyer # 96). U.S. Naval Historical Center Photograph.Tony Cowart
Schley 123kUSS Schley underway in the early 1920s.Darryl Baker/Robert Hurst
Schley 108kMarch 17 1942 at the 1010 dock in Pearl Harbor. It appears that she has been ballasted in order to raise the bow up. The wreck of battleship Arizona is in the background. Source is NARA San Francisco, Pearl Harbor General Correspondence files, 1941-45. This is a cropping of the same picture that NH-60671 was scanned from (visible on the Oglala salvage page).Tracy White
Schley 34kPuget Sound Navy Yard 10 February 1943.Tracy White
Schley 47kPuget Sound Navy Yard 10 February 1943.Tracy White

USS SCHLEY DD-103 / APD-14 History
View This Vessels DANFS History Entry
(Located On The hazegray Web Site, This Is The Main Archive For The DANFS Online Project.)

Commanding Officers
Thanks to Wolfgang Hechler & Ron Reeves

LCDR Robert Carlisle Giffen    Sep 20 1918 - Jul 1 1919 (Later VADM)
LCDR Samuel Lenow Henderson    Jul 1 1919 - Dec 21 1921
LCDR Harold Hofmann Ritter    Dec 21 1921 - Jun 1 1922
(Decommissioned June 1 1922 - October 3 1940)
LCDR Joyce Allen Ralph    Oct 3 1940 - Jul 17 1941
LCDR John Barrett Taylor    Jul 17 1941 - Oct 25 1942
LCDR Horrace 'Iron Mike' Myers    Oct 25 1942 - Jan 1 1944
CDR Edward Thomas Farley    Jan 1 1944 - Jun 18 1945
LT George Thompson Elliman    Jun 18 1945 - Sep 15 1945
LCDR Ernest Lawrence Awtrey    Sep 15 1945 - Oct 11 1945

Crew Contact And Reunion Information
Contact Name: Curt Clark, Secretary Four Stack APD Veterans
Address: 3384 Grim Ave., San Diego, CA 92104
Phone: 619-282-0971
E-mail: apdsec@cox.net

Additional Resources and Web Sites of Interest
NavSource page for the USS Schley APD-14
Tin Can Sailors Website
Destroyer History Foundation
Destroyers Online Website
Official U.S.Navy Destroyer Website

Back To The Main Photo Index To The Destroyer Index Page


Comments and Suggestions about this page, E-mail DestroyerInfo
Problems and site related matters, E-mail Webmaster