Section Patrol Craft (SP), Civilian Vessels (ID),
Unnumbered Vessels
Lighthouse Service Vessels, Revenue Cutters and Coast & Geodetic Survey Vessels

In 1916, as the First World War continued abroad with undiminished ferocity, the U.S. Navy began a registry of privately-owned pleasure craft and yachts that were available for patrol service in the event the United States was drawn into the conflict. "Section Patrol" ("SP") numbers were assigned in a series beginning with SP-1 and ultimately extending to well over 4000. As the registration process continued, other types of ships and craft were included for which the "Section Patrol" designation was clearly inappropriate, and these were generally given "Identification" ("ID") numbers in the same series as the "SP"s. In addition, some vessels that were numbered with an "SP" prefix before 1918 later had that prefix changed to "ID". The registry, and the SP/ID number series, was continued at least into the early 1920s, with new numbers being assigned to ships completed or examined after the end of World War I. The latter category included some ships that served in the Navy, without numbers, during 1917-1919.

Strictly speaking, these SP/ID registry numbers were not U.S. Navy "hull numbers", which would not be formally adopted until mid-1920. Many of the ships and craft so numbered had no Navy service, while others that were acquired and employed by the Navy received no numbers. However, like hull numbers, the SP/ID numbers were used for record-keeping purposes and were often painted on the exterior of vessels (especially patrol types) to facilitate identification. They can therefore be considered precursers of the later hull number system and are included here for that reason.

Photos attached Click on ship name to view image(s) and DANFS history
Section Patrol Craft (SP), Civilian Vessels (ID), Unnumbered Vessels, Lighthouse Vessels, Revenue Cutters and Coast & Geodetic Survey Vessels
Section Patrol Craft (SP) & Civilian Vessels (ID)
SP-1 Arawan II
SP-2 Lynx
SP-3 Zipalong
SP-4 Porpoise
SP-5 Tacony
SP-6 Altrurian II
SP-7 Psyche IV

No naval service
SP-8 Patrol No. 4
SP-9 Psyche V
SP-10 Flyaway III
SP-11 Troubadour

No naval service
SP-12 Siwash
SP-13 Rosa - No naval service
SP-14 Edamena II
SP-15 Elithro II
SP-16 Mystery
SP-17 Tec
SP-18 Privateer
SP-19 Sonny Bill II

No naval service
SP-20 Scoter
SP-21 Zita
SP-22 La Boheme

No naval service
SP-23 Barracuda
SP-24 Helena I
SP-25 Helena II - No naval service
SP-26 Dawn
SP-27 Florence - No naval service
SP-28 Mauna Loa
SP-29 Patrol No. 5
SP-30 Kalevala - No naval service
SP-31 Patrol No. 7
SP-32 Lady Warwick - No naval service
SP-33 Niji
SP-34 Semloh - No naval service
SP-35 Chingachgook
SP-36 Mustang
SP-37 Dawn
SP-38 Lillian II
SP-39 Richard III - No naval service
SP-40 Atlantis
SP-41 Gem
SP-42 Sunbeam II - No naval service
SP-43 Daraga Reclassified YP-43
SP-44 Priscella No naval service
SP-45 Patrol No. 1
SP-46 Dodger II
SP-47 Louise
SP-48 Romany

No naval service
SP-49 Momo
SP-50 Kex II - No naval service
SP-51 Manatee
SP-52 Grey Fox
SP-53 Boy Scout
SP-54 Patrol No. 6
SP-55 Gypsy
SP-56 Patrol No. 8
SP-57 Cooter
SP-58 Alicia

No naval service
SP-59 Petrel Renamed SP-59
SP-60 Little Aie
SP-61 Zenith
SP-62 Lydia
SP-63 Rivalen
SP-64 Nedeva II
SP-65 Chichota
SP-66 Dlonra
SP-67 Kingfisher - No naval service
SP-68 Despatch ex-Vixen Reclassified PY-8
SP-69 Sagitta - No naval service
SP-70 Shrewsbury
SP-71 Fantana
SP-72 Joyance
SP-73 O. L. Hallenbeck
SP-74 Thendara

No naval service
SP-75 Ora
SP-76 Kingfisher Renamed SP-76
SP-77 Triangle - No naval service
SP-78 Rutoma
SP-79 Louisa
SP-80 Emohill

No naval service
SP-81 Elf
SP-82 Sturdy
SP-83 Georgiana III
SP-84 Coyote
SP-85 Patrol No. 10
SP-86 Perfecto
SP-87 Cynthianna
SP-88 Kemah

No naval service
SP-89 Whippet
SP-90 Rondo Renamed SP-90
SP-91 Mi Mi
SP-92 Gypsy

No naval service
SP-93 Zumbrota Reclassified YP-93
SP-94 Julina - No naval service
SP-95 Katydid
SP-96 Simplicity
SP-97 Kumigan
SP-98 Dean II
SP-99 Stranger - No naval service
SP-100 Marie
SP-101 Panama
SP-102 Shadow III
SP-103 Raven III Renamed SP-103
SP-104 Sybilla III Reclassified PC-454
SP-105 Lady Fish - No naval service
SP-106 Zigzag
SP-107 Riette
SP-108 Calabash
SP-109 Elmasada
SP-110 Coco
SP-111 Nemaha - No naval service
SP-112 Nepenthe
SP-113 Banshee - No naval service
SP-114 Scout
SP-115 Tamarit - No naval service
SP-116 Bab
SP-117 Mohican Renamed SP-117
SP-118 Mira - No naval service
SP-119 Idylease
SP-120 Alcyon
SP-121 Loleta

No naval service
SP-122 Traveler
SP-123 Hull No - No naval service
SP-124 Tarantula
SP-125 Idealia
SP-126 Tanguingui
SP-127 Huguenot - No naval service
SP-128 Ono
SP-129 Taniwah
SP-130 Kanawha II Renamed Piqua
SP-131 Noma
SP-132 Wanderer
SP-133 Zara
SP-134 Sultana
SP-135 Aphrodite
SP-136 Niagara Reclassified PY-9
SP-137 Keystone
SP-138 Bluff
SP-139 Northwind
SP-140 Frances S.
SP-141 Comrade

No naval service
SP-142 Hoqua
SP-143 Magistrate
SP-144 Howarda
SP-145 Eagle Renamed SP-145
SP-146 Constance
SP-147 Melissa

No naval service
SP-148 Kathrich II
SP-149 Jeannette
SP-150 Wah-Ta-Wah - No naval service
SP-151 Miss Betsy
SP-152 Agnes - No naval service
SP-153 Wissoe II
SP-154 Lady Anne
SP-155 Me-Too
SP-156 Winchester
SP-157 Remlik
SP-158 Wadena
SP-159 Corsair Renamed/Reclassified Natchez (PG 85)
SP-160 Wakiva II
SP-161 Narada
SP-162 Christabel
SP-163 Vedette
SP-164 May
SP-165 Wenonah Reclassified PY-11
SP-166 Alcedo
SP-167 Owera
SP-168 Dragon
SP-169 Kanawha

No naval service
SP-170 Sovereign
SP-171 Quest
SP-172 Elmasada - No naval service
SP-173 Florence
SP-174 Carmida - No naval service
SP-175 Emeline
SP-176 Elreba - No naval service
SP-177 Emerald
SP-178 Florence - No naval service
SP-179 Privateer Reclassified YP-179
SP-180 Sentinel
SP-181 Helori Reclassified YP-181
SP-182 Arcturus Renamed SP-182
SP-183 Hiawatha
SP-184 Gladiola
SP-185 Clarinda Reclassified YP-185
SP-186 Aeolus
SP-187 Dauntless
SP-188 Venitian Maid
SP-189 Eigruderto
SP-190 Taconite

No naval service
SP-191 Hopestill
SP-192 Sachem Renamed/Reclassified Phenakite (PYc 25)
SP-193 Marguerite
SP-194 Coronet
SP-195 Wilrose II
SP-196 Edith M. III
SP-197 Arroyo
SP-198 Reposo II
SP-199 Beaumere - No naval service
SP-200 Karibou
SP-201 Wemootah
SP-202 Minnemac II
SP-203 Kehtoh Renamed/Reclassified Tourist (PYc 32)
SP-204 Nirvana II
SP-205 Little Sovereign II - No naval service
SP-206 Alacrity
SP-207 Volunteer - No naval service
SP-208 Abalone
SP-209 Harvard
SP-210 Helenita
SP-211 Rambler
SP-212 Lady Mary
SP-213 Sabot
SP-214 Edithia Reclassified YP-214
SP-215 West Wind - No naval service
SP-216 Hyac
SP-217 Mohowak - No naval service
SP-218 Althea
SP-219 Killarney
SP-220 Katherine K.
SP-221 Whirlwind
SP-222 Nuska - No naval service
SP-223 Sea Gull Renamed SP-223
SP-224 Hazel F - No naval service
SP-225 Sabalo
SP-226 Neaira
SP-227 W. A. Bisso
SP 228 Independent

No naval service
SP-229 Pirate
SP-230 Anna A. II - No naval service
SP-231 Dickey
SP-232 Cleo
SP-233 Gosum
SP-234 Onaway

No naval service
SP-235 Zoraya
SP-236 Idalia - No naval service
SP-237 Ranger Renamed SP-237
SP-238 Wacondah
SP-239 Ivoshod
SP-240 Cyprus
SP-241 Nereidea
SP-242 Lannai
SP-243 Joyeuse
SP-244 Silver Heels

No naval service
SP-245 Josephine H. II
SP-246 Niagara
SP-247 Fulton Renamed SP-247
SP-248 Adroit
SP-249 California Renamed Hauoli
SP-250 Wiwoka
SP-251 Sunbeam III
SP-252 Hobcaw
SP-253 Narmada
SP-254 Snoway
SP-255 Leisure

No records found
SP-256 Chipper Renamed SP-256
SP-257 Dorwina
SP-258 Grey Duck

No naval service
SP-259 Wisteria No naval service
SP-260 Olympic
SP-261 Kalolah - No naval service
SP-262 Manlito II
SP-263 Niagara Renamed SP-263
SP-264 Scantic - No naval service
SP-265 Pocomoke Reclassified YT-43
SP-266 Newark
SP-267 S. T. Co. No. 2
SP-268 Almax II
SP-269 Tillamook Renamed SP-269
SP-270 Idalis
SP-271 Industry - No naval service
SP-272 Caliph
SP-273 Evelyn - No naval service
SP-274 Virginia Renamed SP-274
SP-275 Francis A. IV
SP-276 Gambolier

No naval service
SP-277 Najelda
SP-278 Florence - No naval service
SP-279 Merito
SP-280 Ulana - No naval service
SP-281 Quicksilver
SP-282 Puritan
SP-283 Janey II

No naval service
SP-284 Ellen
SP-285 Nathaline
SP-286 Athena
SP-287 Habana
SP-288 Aragon

No records found
SP-289 Grayling
SP-290 Usona - No naval service
SP-291 Mary Pope
SP-292 Glendoveer
SP-293 Kaleda
SP-294 Lounger II
SP-295 Princess

No naval service
SP-296 Edith II Renamed SP-296
SP-297 Trings - No naval service
SP-298 Navajo III
SP-299 Inspector
SP-300 South Wind

No naval service
SP-301 Sans Souci II
SP-302 Utopia - No naval service
SP-303 George P. Squires
SP-304 Chesapeake
SP-305 Potomac
SP-306 Security
SP-307 Diana
SP-308 Spray II

No naval service
SP-309 Mikawe
SP-310 Raboco
SP-311 Onward
SP-312 G. H. McNeal
SP-313 Douglas
SP-314 M. M. Davis
SP-315 Edwards ex-Wilbert A. Edwards
SP-316 E. W. Edwards - No naval service
SP-317 Aloha
SP-318 Dolphin - No naval service
SP-319 J. A. Palmer Renamed SP-319
SP-320 Vanadis - No naval service
SP-321 Druid
SP-322 W. L. Messick Renamed and reclassified USCGC Messick (WYP 358)
SP-323 Joseph F. Bellows
SP-324 Rappahannock
SP-325 Fairfield
SP-326 A. Brook Taylor

No naval service
SP-327 George H. Bradley
SP-328 Margaret Renamed SP-328
SP-329 Joseph Warton
SP-330 Northunberland
SP-331 E. J. Tull

No naval service
SP-332 Peter G. Struven
SP-333 McNeal
SP-334 Virginia
SP-335 R. B. Douglas

No naval service
SP-336 Spartan
SP-337 George M. Shriver
SP-338 S. T. Co. No. 22

No naval service
SP-339 Crest
SP-340 Whitecap
SP-341 Surf
SP-342 Wasaka III
SP-343 Nemesis
SP-344 Comber
SP-345 Aurora
SP-346 Edgar F. Coney
SP-347 Freehold
SP-348 Maspeth
SP-349 Mariner

No naval service
SP-350 Roselle
SP-351 Mary L. Lewis
SP-352 Reliable
SP-353 Shadow III

No naval service
SP-354 Wandena
SP-355 Addie L. Lowndes - No naval service
SP-356 Mary Louise
SP-357 Comanche
SP-358 Monreve

No naval service
SP-359 Wyandance
SP-360 Orson - No naval service
SP-361 Voyager
SP-362 America
SP-363 Flora Del Mar
SP-364 Ponce
SP-365 Meudon

No naval service
SP-366 Charles P. Crawford
SP-367 Alice
SP-368 Zoraydo - No naval service
SP-369 Ranger
SP-370 Nonpareil Reclassified YT-40
SP-371 Absegami
SP-372 Drusilla
SP-373 Arizona
SP-374 George Curtis

No naval service
SP-375 Courtney
SP-376 E. Warren Reed - No naval service
SP-377 P. K. Bauman
SP-378 William Blundon - No naval service
SP-379 George H. Johnson
SP-380 Elizabeth M. Froelich
SP-381 Water Witch - No naval service
SP-382 Avis
SP-383 City of Lewes Renamed Lewes
SP-384 Rehoboth
SP-385 Henlopen
SP-386 Ballymena
SP-387 Alert

No naval service
SP-388 Ionita
SP-389 Kajeruna
SP-390 Catherine Johnson Renamed Freight Lighter No. 161
SP-391 Thetis
SP-392 Montauk
SP-393 Macuhla
SP-394 Sis
SP-395 Primrose

No naval service
SP-396 Natoya
SP-397 Mary Alice
SP-398 Letitia No naval service
SP-399 Legonia II Reclassified YP-399
SP-400 Walter Adams
SP-401 Hannah A. Lennen - No naval service
SP-402 Vidofner
SP-403 Helen Euphane Renamed and reclassified USCGC Euphane (WYP 360)
SP-404 Usona
SP-405 L'Apache

No naval service
SP-406 Vigilant Renamed SP-406
SP-407 Speedway
SP-408 Artmar III
SP-409 Patrol No. 2
SP-410 Rose R. II - No naval service
SP-411 Susanne Renamed SP-411
SP-412 George L. Potter - No naval service
SP-413 Marija Reclassified YP-413
SP-414 Edward G. S. - No naval service
SP-415 Kemah
SP-416 Hubbard
SP-417 Eclipse
SP-418 Aramis Reclassified PY-7
SP-419 Mexpet
SP-420 Naganook
SP-421 Iona
SP-422 Captain Joe

No naval service
SP-423 Gretchen
SP-424 Nemes
SP-425 Minerva
SP-426 Sequoyah
SP-427 Seneca Renamed SP-427
SP-428 Mystery
SP-429 James
SP-430 Gypsum Queen
SP-431 Venetia
SP-432 Oneida
SP-433 Alvilda
SP-434 Corlew II
SP-435 Fearless

No naval service
SP-436 Gaivota
SP-437 Greyhound
SP-438 Jassamine
SP-439 Kanised
SP-440 Leonor
SP-441 North Star
SP-442 Shelikof
SP-443 Josephine

No naval service
SP-444 Beaumere II
SP-445 Trillora
SP-446 Velocity
SP-447 Whistler

No naval service
SP-448 Wendy
SP-449 Effort - No naval service
SP-450 Weepoose
SP-451 Audwin
SP-452 M. J. R. III - No naval service
SP-453 Ameera
SP-454 Frances III - No naval service
SP-455 Anado
SP-456 Clorita
SP 457 Elmar

No naval service
SP-458 Cherokee
SP-459 Genevieve
SP-460 Aurore II Renamed SP-460
SP-461 Giralda
SP-462 Mary

No naval service
SP-463 Yo Ho
SP-464 Countess - No naval service
SP-465 Blue Bird
SP-466 Golden Gate - No naval service
SP-467 Delaware Renamed SP-467
SP-468 Winyah - No naval service
SP-469 Tangier
SP-470 St. Sebastian
SP-471 Sylvia Renamed SP-471
SP-472 Alden S. Swan
SP-473 Nepahwin
SP-474 Nottingham
SP-475 Poppy
SP-476 Powerful
SP-477 Voilet
SP-478 One Thirty

No naval service
SP-479 Knickerbocker
SP-480 Thelassa
SP-481 Warrier
SP-482 Moran
SP-483 Hull No. 180

No naval service
SP-484 Babette II
SP-485 Hinton
SP-486 Janice
SP-487 Kosagas III
SP-488 R. C. Lundy
SP-489 Lou Chandler
SP-490 E. J. McCormack
SP-491 A. B. Carpenter
SP-492 Chaco

No naval service
SP-493 Cahill
SP-494 Charles J. Colonna
SP-495 Courier
SP-496 Elco No. 5
SP-497 Grayling III

No naval service
SP-498 Williams
SP-499 Anel
SP-500 Samuel S. Brown
SP-501 William S. Brusstar

No records found
SP-502 Tasco
SP-503 Frances II
SP-504 Lowell
SP-505 Sea Tag
SP-506 Raccoon
SP-507 Machigonne Renamed SP-507
SP-508 Raazoo
SP-509 Henry P. Williams ex-Oneida Renamed SP-509
SP-510 Suzanne
SP-511 Alert Renamed SP-511
SP-512 Guinevere
SP-513 Mareva
SP-514 S. T. No. 7
SP-515 Slatington

No naval service
SP-516 Actus
SP-517 Naushon
SP-518 Surf
SP-519 Vergana Reclassified OYP-519
SP-520 Lu-O-La
SP-521 Isabel Reclassified PY-10
SP-522 Charles Mann
SP-523 Nightingale
SP-524 Margaret Renamed SP-524
SP-525 Chilhowee
SP-526 Carolyn - No naval service
SP-527 Margaret
SP-528 Jule - No naval service
SP-529 Kestrel II
SP-530 Anderton
SP-531 Margaret Renamed SP-531
SP-532 Elkhorn - No naval service
SP-533 Paloma
SP-534 Shark
SP-535 Valiant
SP-536 Beluga
SP-537 Estella
SP-538 Content
SP-539 Euphemia
SP-540 Bonita
SP-541 Admiral
SP-542 Etta M. Burns
SP-543 Sialia Renamed/Reclassified Coral (PY 15)
SP-544 Sea Gull Renamed SP-544
SP-545 Idaho
SP-546 Petrel Renamed Thrasher
SP-547 Tramp - No naval service
SP-548 Wachusetts Renamed SP-548
SP-549 Edorea
SP-550 Fli-Hawk
SP-551 Shad
SP-552 Grayling
SP-553 Prosit
SP-554 Mahapa II
SP-555 Keewaydin

No naval service
SP-556 Cozy
SP-557 Bonnie Doon
SP-558 Gula Gula

No naval service
SP-559 Nautilus II
SP-560 Astrea
SP-561 Tamarack
SP-562 Wild Goose
SP-563 Magnet
SP-564 Ardea
SP-565 Marigold

No naval service
SP-566 Grosbeak
SP-567 Mist
SP-568 John Sealey
SP-569 Empress
SP-570 Natick ex-Agawam
SP-571 Pocomoke Renamed SP-571
SP-572 Long Island
SP-573 East Hampton
SP-574 Harriet - No naval service
SP-575 Cythera Reclassified PY-26
SP-576 President - No naval service
SP-577 Arcady
SP-578 Enaj
SP-579 Get There
SP-580 Shada
SP-581 Xarifa
SP-582 Halcyon II Renamed SP-582
SP-583 Vivace
SP-584 Dreadnought Renamed SP-584
SP-585 Helianthus
SP-586 Alpha
SP-587 Sayonara II
SP-588 Raeo
SP-589 Fantasy - No naval service
SP-590 Aztec
SP-591 Miramar
SP-592 Valeda
SP-593 Arcturus ex-Artemis
SP-594 Kawana II
SP-595 Santa Maria - No naval service
SP-596 Pete
SP-597 Rickwood
SP-598 Fearless Renamed SP-598
SP-599 Akbar
SP-600 Gurkha
SP-601 Crowly No. 24 - No naval service
SP-602 Juniata
SP-603 Quansett - No naval service
SP-604 R. W. Wilmot
SP-605 Skink
SP-606 Vesta
SP-607 Trillora II
SP-608 Mowon

No naval service
SP-609 Nokomis Reclassified PY-6
SP-610 Nelansu
SP-611 Willard U. Taylor - No naval service
SP-612 Dohema Jr.
SP-613 Finback - No naval service
SP-614 Margaret O Renamed SP-614
SP-615 Saxis
SP-616 Venture
SP-617 Yacona
SP-618 Viking
SP-619 Duquesne
SP-620 Natuppa

No naval service
SP-621 Castro
SP-622 Ethel - No naval service
SP-623 Betty M. II
SP-624 Edithena Reclassified YP-200
SP-625 Doris B. IV
SP-626 Cobra
SP-627 La Ola
SP-628 Anne
SP-629 Colonia

No naval service
SP-630 Alcalda
SP-631 Fad - No naval service
SP-632 Calypso
SP-633 Constance II Reclassified YP-633
SP-634 Diana - No naval service
SP-635 Fern
SP-636 Lomado
SP-637 Barbara II
SP-638 Plover II

No naval service
SP-639 Dianthus
SP-640 Louise
SP-641 Milly

No naval service
SP-642 Felicia
SP-643 Joy
SP-644 Chinook
SP-645 Shrimp
SP-646 Tramp
SP-647 California Renamed SP-647
SP-648 George F. Pierce
SP-649 Needle
SP-650 Hupa
SP-651 Atlantic II
SP-652 Crowley No. 20
SP-653 Undine

No naval service
SP-654 Hippocampus
SP-655 Crowley No. 23 - No naval service
SP-656 Commodore Maury
SP-657 Miss Anne II
SP-658 Pauline
SP-659 Owaissa
SP-660 Katie
SP-661 Lady Betty
SP-662 Politesse
SP-663 Chanticleer
SP-664 Tuna
SP-665 Celertias
SP-666 Natoma
SP-667 Boswell
SP-668 Murrell
- No naval service
SP-669 Vencedor
SP-670 Northampton
SP-671 Parthenia
SP-672 Miramar Renamed SP-672
SP-673 Trilby
SP-674 Covington - No naval service
SP-675 Pattina
SP-676 Lydia III
SP-677 Eleanor
SP-678 Pathfinder - No naval service
SP-679 Pennsylvania R. R. No. 9
SP-680 Ardent
SP-681 Breakwater
SP-682 Mary B. Garner
SP-683 McKeever Bros.
SP-684 Edward J. McKeever, Jr.
SP-685 Sussex
SP-686 Vester
SP-687 Satilla
SP-688 Zenda
SP-689 Uncas Renamed SP-689
SP-690 Polly
SP-691 Mansfield Renamed USLHS Shrub
SP-692 Jaydee III
SP-693 Amagansett
SP-694 Gallup ex-Annie E. Gallup
SP-695 Cossack
SP-696 Charmian II
SP-697 Tobermory
SP-698 Sea Duck

No naval service
SP-699 Pawnee Renamed SP-699
SP-700 Lydonia
SP-701 Dixie III Renamed SP-701
SP-702 Pomander
SP-703 Caprice
SP-704 Barbara
SP-705 Lexington II
SP-706 Nirvana Renamed SP-706
SP-707 Endion
SP-708 Elsie III
SP-709 Intrepid - No naval service
SP-710 Sapphire
SP-711 Kiowa
SP-712 Rush
SP-713 Scarpe
SP-714 Galatea Reclassified YP-714
SP-715 Katherine
SP-716 Sinbad III
SP-717 Cumberland
SP-718 Alert
SP-719 Lyra
SP-720 Soya

No naval service
SP-721 Linta
SP-722 Torbatross - No naval service
SP-723 Calumet
SP-724 Fearless
SP-725 Texas - No naval service
SP-726 Orca
SP-727 Seven
SP-728 Onward II
SP-729 Apache Renamed SP-729
SP-730 Lynx II
SP-731 Carola - No naval service
SP-732 Letter B
SP-733 Doris B. III
SP-734 Vega ex-Lyndonia
SP-735 Malay
SP-736 Sadie Ross
SP-737 Marold
SP-738 Ajax Renamed-Rockport
SP-739 Pilot - No naval service
SP-740 See W. See
SP-741 Isle III - No naval service
SP-742 Green Dragon
SP-743 Toxaway
SP-744 Vision Renamed SP-744
SP-745 Express No. 4
SP-746 Virginia Renamed SP-746
SP-747 Estelle Renamed SP-747
SP-748 Rumsonhill
SP-749 Flowin
SP-750 William Rowland

No naval service
SP-751 Albacore
SP-752 Arvilla
SP-753 Gladys Whiting
SP-754 Jemina F. III

No naval service
ID-755 Fashion Renamed Freight Lighter No. 116
SP-756 Normannia
SP-757 Rosa
SP-758 Bostonia - No naval service
SP-759 James H. Clark
SP-760 Anna W.
SP-761 Alisee
SP-762 Albatross
SP-763 Aberdeen
SP-764 Anna

No naval service
SP-765 Adelante
SP-766 Allamakee
SP-767 Anona
SP-768 Bonnie Jean
SP-769 Coastwise
SP-770 Crowley II

No naval service
SP-771 Nahma
SP-772 Comet
SP-773 Concord Renamed/Reclassified Mendota (YT 33)
SP-774 Crowley No. 6
SP-775 Crowley No. 10

No naval service
SP-776 Ellington
SP-777 Totem
SP-778 Vietta
SP-779 Zephyr
SP-780 Esau

No naval service
SP-781 Sea Otter
SP-782 Shur
SP-783 Hobo II
SP-784 Whistler
SP-785 Navette - No naval service
SP-786 Desire
SP-787 Marpessa
SP-788 Francelia - No naval service
SP-789 Dixie Renamed SP-789
SP-790 Enterprise
SP-791 E. Benson Dennis
SP-792 Fireproofer
SP-793 Friendship-9
SP-794 Gwendolyn
SP-795 T. C. Hurst
SP-796 Helena
SP-797 Helen M.
SP-798 Harriett II
SP-799 Helene
SP-800 Honey Boy
SP-801 Irene
SP-802 Indolent

No records found
SP-803 Itasca
SP-804 Imperial
SP-805 A. B. Johnson
SP-806 Jim Wilder No. 2
SP-807 Jean
SP-808 John A. Hughes

No records found
SP-809 Tango No naval service
SP-810 Itasca
SP-811 Kestral - No naval service
SP-812 Carola IV
SP-813 Corona
SP-814 El Primero
SP-815 Kathmar
SP-816 Tug Germantown
SP-817 Gerry
SP-818 Mauna Kea
SP-819 Wana
SP-820 Levanter
SP-821 Vidofner II

No naval service
SP-822 Sister
SP-823 Broadbill
SP-824 Condor
SP-825 Silver Heel
SP-826 Petrel
SP-827 Carolina
SP-828 Sachem II
SP-829 Inca

No naval service
SP-830 Freelance ex-Free Lance
SP-831 Sea Gull
SP-832 Susanne
SP-833 Rambler II
SP-834 La Mascotte
SP-835 Jamestown
SP-836 Standard II
SP-837 Sterling

No naval service
SP-838 John L. Lawrence Reclassified YT-38
SP-839 Eugene F. Price
SP-840 Bohemian
SP-841 Annie L. Wilcox
SP-842 Elsa II
SP-843 Capitola
SP-844 Flavia

No naval service
SP-845 Barracuda
SP-846 Luce Bros.
SP-847 Menhaden
SP-848 Newark
SP-849 Gettysburg
SP-850 Pilot
SP-851 Eagle

No naval service
SP-852 Wissahickon Renamed SP-852
SP-853 Crowley No. 7
SP-854 Anna
SP-855 Nautilus

No naval service
SP-856 Arcadia
SP-857 Hull No. 152
SP-858 Adelaide
SP-859 Atlantic
SP-860 Florence

No naval service
SP-861 James River
SP-862 Alice
SP-863 Angler
SP-864 Allen
SP-865 Priscilla II
SP-866 Patterson
SP-867 Piedmont
SP-868 Princess

No naval service
SP-869 J. Reynor & Son
SP-870 Margo
SP-871 Tern
SP-872 Robin Hood III
SP-873 Jean & Virginia

No naval service
SP-874 Dolphin
SP-875 Kalmia - No naval service
SP-876 Lykens Reclassified AT-56
SP-877 Lenape - No naval service
SP-878 Jimetta
SP-879 Wild Cat
SP-880 Harsteele
SP-881 Squirrel

No naval service
ID-882 Weehawken 254 Reclassified YE-28
SP-883 Sunshine
SP-884 Surpass
SP-885 Scotian
SP-886 Standard
SP-887 Sea Bright
SP-888 Swatara
SP-889 Albert J. Stone
SP-890 Dinkle

No naval service
SP-891 Wild Goose II Renamed SP-891
SP-892 Marguerite II Renamed SP-892
SP-893 Major
SP-894 Surge
SP-895 Elbon
SP-896 Regina
SP-897 Little Viking
SP-898 Merry Sunshine

No naval service
SP-899 Courtenay P. Renamed SP-899
SP-900 Lewis Feuersten
SP-901 John V. Timmons
SP-902 Sinco
SP-903 Transfer No. 9
SP-904 Mary W. Potter
SP-905 Transfer No. 21
SP-906 Tamaqua

No naval service
SP-907 Yard No. 210
SP-908 Yank Renamed Yard No. 212
SP-909 Eaglet Reclassified YP-909
SP-910 Venture
SP-911 Emilie S

No naval service
SP-913 Josephine
SP-914 Hester - No naval service
SP-915 Shirin
SP-916 Peg O My Heart
SP-917 Speejacks
SP-918 Pan-American
SP-919 Gracie S.
SP-920 Oonejo
- No naval service
SP-921 Little Brothers
SP-922 Navigator - No naval service
SP-923 Wanderlust
SP-924 Yankee Doodle
SP-925 Rodme
SP-926 Ione
SP-927 Crystal

No naval service
SP-928 Osprey II
SP-929 Onawa - No naval service
SP-930 Maysie
SP-931 Mariner
SP-932 Valoria

No naval service
SP-933 Teaser
SP-934 Margold
SP-935 Weent
SP-936 Ensign II
SP-937 Colin B II

No naval service
SP-938 Corinthia
SP-939 Elezabeth
SP-940 Emily
SP-941 Esolanie
SP-942 Alisa Craig
SP-943 Alexandria
SP-944 Priscilla
SP-945 Ariel II

No naval service
SP-946 Augusta
SP-947 High Ball
SP-948 Maviet
SP-949 Lurline
SP-950 Titania

No naval service
SP-951 Utowana
SP-952 Itty E
SP-953 Tide
SP-954 Josephine
SP-955 Avocet
SP-956 Irene II
SP-957 Ijen
SP-958 Alecia
SP-959 Clydesdale

No naval service
SP-960 Terrier
SP-961 Wasp - No naval service
SP-962 Lady Thorne
SP-963 Bagheera
SP-964 Edwin L. Pilsbury - No naval service
SP-965 Elfin
SP-966 Hebe
SP-967 Admiral
SP-968 Lady Evelyn
SP-969 Opeechee
SP-970 Apache
SP-971 Catskill

No naval service
SP-972 Elizabeth
SP-973 Dispatch
SP-974 Carlotta
SP-975 Adara
SP-976 Annie K. Koeln
SP-977 Coston

No naval service
SP-978 Davis K. Philips
SP-979 Verdi
SP-980 Macomber
SP-981 John F. Lewis - No naval service
SP-982 Penobscot Reclassified YT-42
SP-983 Westmoreland
SP-984 Junior
SP-985 O. H. Vessel
SP-986 Steam Lighter
SP-987 Muirmaid V

No naval service
SP-988 Elfrida
SP-989 Grayling
SP-990 Lady Baltimore
SP-991 Liberty
SP-992 Aurora II
SP-993 Louisiana II
SP-994 Idler
SP-995 Dazelline

No naval service
SP-996 San Toy II
SP-997 Tarolinta
SP-998 Eagle
SP-999 Yama
SP-1000 Flyer
SP-1001 May

No naval service
SP-1002 Dauntless
SP-1003 Albatross Renamed SP-1003
SP-1004 Qui Vive
SP-1005 Natalie Mae
SP-1006 Quo Vadis
SP-1007 Ethel A.
SP-1008 Emerem

No naval service
SP-1009 Maud
SP-1010 Yarrow
SP-1011 Geraldine
SP-1012 Satellite
SP-1013 Evelyn H - No naval service
SP-1014 Sea Rover Reclassified AT-57
SP-1015 Defiance Renamed Challenge
SP-1016 Talofa
SP-1017 Shuicha
SP-1018 A. T. Sherrell
SP-1019 Robert M. Utz
SP-1020 Watfarer
SP-1021 F. S. Willard
SP-1022 Lady Evelyn
SP-1023 Valley Forge
SP-1024 Westport
SP-1025 Constitution
SP-1026 Adventuress
SP-1027 Airdale
SP-1028 Blanche
SP-1029 Suis Mot II
SP-1030 Foss No. 6

No naval service
SP-1031 Jolly Roger
SP-1032 G. F. Laviolette
SP-1033 Minnie V.
SP-1034 Margaret
SP-1035 Isabella II
SP-1036 Beta Sigma
SP-1037 Content
SP-1038 Crowley No. 25
SP-1039 Cuba
SP-1040 Alameda
SP-1041 Hercules
SP-1042 Ploover

No naval service
SP-1043 Machigonne
SP-1044 Clara S. - No naval service
SP-1045 Arval
SP-1046 Nomad
SP-1047 Roamer
SP-1048 Pollyanna
SP-1049 Chipper
SP-1050 Albert Brown
SP-1051 Ensign
SP-1052 Alabama
SP-1053 Antares
SP-1054 Anvirdo

No naval service
SP-1055 Tech III
SP-1056 Catalina
SP-1057 Spit Fire

No naval service
SP-1058 Thistle
SP-1059 Pythagoras II
SP-1060 Sonny Boy
SP-1061 Peggy

No naval service
SP-1062 Doloma
SP-1063 Secret
SP-1064 Lu Lu II
SP-1065 Storm King
SP-1066 Gitana
SP-1067 Gas Engine and Power Co. No. 2564
SP-1068 Eksana III
SP-1069 Edias
SP-1070 Edwin H. Mead
SP-1071 Annaweta

No naval service
SP-1072 Peggy
SP-1073 Henry J. Biddle
SP-1074 Golden Girl
SP-1075 Sarah Jane
SP-1076 Kensington
SP-1077 Lillian L

No naval service
SP-1078 Melville Renamed SP-1078
SP-1079 Nelfred - No naval service
SP-1080 Marjorie M.
SP-1081 Sipsey
SP-1082 Thomas J. Scully

No naval service
SP-1083 Regis II
SP-1084 Simplex
SP-1085 Selma

No naval service
SP-1086 Anton Dohrn
SP-1087 Alwilda
SP-1088 Bristol
SP-1089 Edith M
SP-1090 Pearl D. Evans
SP-1091 Escort

No naval service
SP-1092 Elizabeth Renamed SP-1092
SP-1093 Fortuna
SP-1094 Franeda
SP-1095 Flyer
SP-1096 Granada II
SP-1097 Helen B
SP-1098 Pearl
SP-1099 Princess Anne

No naval service
SP-1100 Pollywag
SP-1101 Queen II
SP-1102 Querida M
SP-1103 Empress

No naval service
SP-1104 Cherokee
SP-1105 Caroline
SP-1106 Patrol No. 11
SP-1107 H. M. Waterman
SP-1108 Zar

No naval service
SP-1109 Sayona II
SP-1110 Standard
SP-1111 Swallow
SP-1112 Scat

No naval service
SP-1113 Tinicum
SP-1114 Vision
SP-1115 Wanda II - No naval service
SP-1116 Monocacy Renamed/Reclassified Genesee (AT 55)
SP-1117 W. B. Keene
SP-1118 Catawissa

No naval service
SP-1119 Waltham
SP-1120 Eureka - No naval service
SP-1121 Chase S. Osborne Reclassified YT-41
SP-1122 Plymouth
SP-1123 Honeybrook
SP-1124 Perth Amboy
SP-1125 Western
SP-1126 Ontario
SP-1127 Wyoning

No naval service
SP-1128 Conestoga Reclassified AT-54
SP-1129 George's Creek
SP-1130 Savage
SP-1131 Penguin
SP-1132 M. S. Quay
SP-1133 Russara
SP-1134 Rosebud

No naval service
SP-1135 Hull No. 2568 - Construction canceled
SP-1136 Mariner
SP-1137 Fearless - No naval service
SP-1138 Oneonta
SP-1139 Ariel
SP-1140 Americana
SP-1141 Atkins Hughes
SP-1142 Apache
SP-1143 Agnes

No naval service
SP-1144 Katrina
SP-1145 W. F. Marty
SP-1146 Irene and Pearl
SP-1147 Shetucket
SP-1148 Louisiana

No naval service
SP-1149 Barnett Reclassified YT-29
SP-1150 Hetman
SP-1151 Russ
SP-1152 Swift Surf
SP-1153 Nantucket
SP-1154 Senator
SP-1155 Siloam
SP-1156 Morning Star
SP-1157 Republic

No naval service
SP-1158 Arctic
SP-1159 Wasp
SP-1160 Wellington
- No naval service
ID-1161 Frances B. Hackett Renamed/Reclassified Shenandoah (YT 36)
SP-1162 Queen - No naval service
SP-1163 Narragansett Renamed/Reclassified Taposa (YFB 1163)
SP-1164 Orotina
SP-1165 Sea Eagle
SP-1166 Herbert Noble
SP-1167 Maxwell
SP-1168 Tacony

No naval service
SP-1169 Stephen W. McKeever, Jr. Renamed/Reclassified USCGC Stephen McKeever (WYP 363)
SP-1170 Nevada
SP-1171 Wallula
SP-1172 Eola
SP-1173 Alert
SP-1174 Adelaide

No naval service
SP-1175 Welcome
SP-1176 Gypsum Prince
SP-1177 Caddie
SP-1178 Cabrilla
SP-1179 Comet
SP-1180 Daylight

No naval service
SP-1181 Gretchen
SP-1182 Atlantic
SP-1183 America First - No naval service
ID-1184 Grayce
ID-1185 Sterling
SP-1186 Daisy
SP-1187 Verna & Esther
SP-1188 Jane II
SP-1189 Cero
SP-1190 Helen III
SP-1191 Eronel

No naval service
SP-1192 Vitesse
SP-1193 Vita II
SP-1194 Analbern

No naval service
SP-1195 Rhebel
SP-1196 Wego
SP-1197 Hunch
SP-1198 Jerl II
SP-1199 J. W. Scott
SP-1200 Robert L. Stevens
SP-1201 Brooklyn

No naval service
SP-1202 Maggie
SP-1203 Margaret Anderson
SP-1204 Pilgrim
SP-1205 John B. Robins - No record found
SP-1206 Annabelle
SP-1207 Hazel
SP-1208 Ocoee
SP-1209 Ellen
SP-1210 Freeport Sulphur No. 2 - No naval service
SP-1211 Lucielle Ross
SP-1212 Inca Renamed SP-1212
SP-1213 Montauk
SP-1214 Mirna
SP-1215 Harvest Queen
SP-1216 Rose Mary
SP-1217 De Grasse
SP-1218 Herreshoff No. 309
SP-1219 Pearl
SP-1220 Paoli - No naval service
SP-1221 Hildegarde
SP-1222 New England
SP-1223 Emma
SP-1224 Onset
SP-1225 Charles B. Mason
SP-1226 Hull No. 2552 - No naval service
ID-1227 Patchogue Reclassified YFB-1227
SP-1228 Acoma
SP-1229 Liberty III
SP-1230 Louise No. 2
SP-1231 L. A. Dempsey
ID-1232 Luckenbach Tug No. 1 Renamed Barnegat
SP-1233 Kwasind
SP-1234 Cigarette
SP-1235 Charles P. Kuper
SP-1236 Shannon
SP-1237 General Knox
SP-1238 Carrie Clark Reclassified ID-1238
ID-1239 W. F. Babcock
SP-1240 Seneca
SP-1241 Washington
SP-1242 Protector - No naval service
SP-1243 Josephine
SP-1244 Joseph M. Clark Reclassified ID-1244
SP-1245 P. R. R. No. 7
SP-1246 Watt

No naval service
SP-1247 Commander
SP-1248 J. Alvah Clark
SP-1249 Ostrich
SP-1250 Nahant
SP-1251 Natalia
SP-1252 Stinger
SP-1253 City of Fall River - No naval service
SP-1254 Old Colony
ID-1255 Massachusetts Renamed Shawmut
ID-1256 Aroostook - Reclassified CM-3
SP-1257 New Shoreham - No naval service
SP-1258 Velocipede
SP-1259 Grayling
SP-1260 Marie
SP-1261 Gap
ID-1262 Cullen No. 55
ID-1263 Cullen No. 65
ID-1264 Cullen No. 115
ID-1265 Cullen No. 105

No naval service
ID-1266 Fortuna
ID-1267 Altoona
ID-1268 Walrus
ID-1269 Morning Star

No naval service
ID-1270 Adirondack
ID-1271 Atlanta - No naval service
ID-1272 J. B. Walker
ID-1273 North Land
ID-1274 Governor Cobb

No naval service
SP-1275 Bouker No. 2 - Reclassified YT-30
ID-1276 Leon Muct
ID-1277 Hiawatha
ID-1278 Wico

No naval service
ID-1279 J. M. Guffey
ID-1280 Henry R. Mallory
ID-1281 Toledo
ID-1282 Paulsboro
- No naval service
ID-1283 Daisy Archer
SP-1284 Kangaroo
SP-1285 Daiquiri
SP-1286 Motorboat Hull 132 - No naval service
ID-1287 May Brown - Renamed SP-1287
SP-1288 Music
SP-1289 Dorothy
SP-1290 Anemone IV
SP-1291 Snark
SP-1292 Helen Baughman
SP-1293 Asbury Park
SP-1294 Casiana
SP-1295 Orion
SP-1296 Augusta
SP-1297 Olivette

No naval service
ID-1298 Harvard - Renamed Charles
ID-1299 Monmouth
ID-1300 Bryn Mawr

No naval service
ID-1301 Mundelta
ID-1302 Hampden - No naval service
ID-1303 Howick Hall
ID-1304 Resolute - No naval service
ID-1305 Mercy - Reclassified AH-4
ID-1306 Underwriter
ID-1307 Monticello

No naval service
ID-1308 Jean
SP-1309 Resolute
ID-1310 Mabel
ID-1311 Neptune
ID-1312 Florida
ID-1313 Transfer No. 18

No naval service
ID-1314 Dolphin - Renamed Coal Barge No. 518
ID-1315 Atglen
ID-1316 Irwin - No naval service
ID-1317 Frazer
ID-1318 Cresson - No naval service
ID-1319 Winifred
ID-1320 Suwanee
ID-1321 Jeanette Skinner
ID-1322 Moccasin
ID-1323 Oregonian
ID-1324 Radiant - No naval service
ID-1325 Kerlew
ID-1326 Vaterland Renamed Leviathan
ID-1327 Spokane - No naval service
SP-1328 Governor R. M. McLane
ID-1329 Brilliant
ID-1330 Admiral Evans
ID-1331 Mascotte
ID-1332 Mieleron
ID-1333 R. Kellogg
ID-1334 Willehad

No naval service
ID-1335 Buena Ventura
SP-1336 Frolic
SP-1337 Tarragon
SP-1338 On Time Again

No naval service
ID-1339 Maumee
SP-1340 General H. F.
SP-1341 El Almirante
SP-1342 Francis L. Skinner
SP-1343 Cresco
SP-1344 Wilanida
SP-1345 P. N. Co. No. 20
SP-1346 P. N. Co. No. 18
SP-1347 Shamokin
SP-1348 WicomicSP-1349 Star III
SP-1350 Star II

No naval service
SP-1351 Star I
SP-1352 San Juan
ID-1353 Starr - No naval service
ID-1354 Texan
SP-1355 Buck Renamed SP-1355
SP-1356 Munamar
SP-1357 Maine
SP-1358 Madelaine

No naval service
ID-1359 Charlton Hall
ID-1360 Charles E. Harwood
SP-1361 Paraguay
SP-1362 Kentra
ID-1363 Dubois

No records found
ID-1364 Cubore - No naval service
ID-1365 General W. C. Gorgas
ID-1366 Typee
ID-1367 Kismet
ID-1368 Ida

No naval service
ID-1369 Newburgh
SP-1370 A-1
SP-1371 L. Y. Schermerhorn
SP-1372 Admiral Watson
SP-1373 Winnecone
SP-1374 J. E. Mulvaney
SP-1375 J. H. Behre
SP-1376 C. L. Perkins

No naval service
ID-1377 Mifflin
ID-1378 P. R. R. No. 32
ID-1379 Mary F. Scully

No naval service
ID-1380 Caspian
ID-1381 Transit
ID-1382 Prudence
ID-1383 John G. Chandler
ID-1384 Patience

No naval service
ID-1385 Favorite Reclassified IX-45
ID-1386 S. T. Co. No. 15
ID-1387 Transfer No. 10
ID-1388 S. T. Co. No. 17
- No naval service
SP-1389 Phillips Renamed SP-1389
ID-1390 Underwriter Renamed/Reclassified Adirondack (YT 44)
ID-1391 Derry
ID-1392 S. T. Co. No. 19
ID-1393 S. T. Co. No. 11
ID-1394 America
- No naval service
ID-1395 Nansemond
ID-1396 Luna Renamed Coal Barge No. 520
ID-1397 Leo Renamed Coal Barge No. 519
ID-1398 S. T. Co. No. 14
ID-1399 Valdez
ID-1400 Pequot
ID-1401 Rochester
ID-1402 Harry Luckenbach
ID-1403 Yucca
ID-1404 Inca
ID-1405 Northwestern

No naval service
ID-1406 Carrillo
ID-1407 El Capitan
ID-1408 Friedrich Der Grosse Renamed Huron
ID-1409 Covington
ID-1410 Norfolk
ID-1411 Haverford
ID-1412 Admiral Farragut
ID-1413 Mauna Loa
- No naval service
SP-1414 Eliza Hayward
ID-1415 City of Philadelphia
ID-1416 Matanzas
ID-1417 John M. Worth
ID-1418 Ketchiikan
ID-1419 Chippewa
ID-1420 Kennebec
ID-1421 El Paso
ID-1422 Santino
ID-1423 M. C. Wolcott
ID-1424 Homer Ramsdell

No naval service
SP-1425 Commodore
SP-1426 South Shore - No naval service
SP-1427 Sappho
SP-1428 Manzanillo
SP-1429 Sioux
SP-1430 Sanwan
SP-1431 Admiral Wainwright
ID-1432 Alameda
SP-1433 Talalah
SP-1434 Curaçao

No naval service
ID-1435 City of Yonkers Renamed Freight Lighter No. 127
SP-1436 Nettie
ID-1437 Swan
SP-1438 Murray
SP-1439 Camden
SP-1440 Belfast
SP-1441 Giles
SP-1442 Cornelia

No naval service
ID-1443 General G. W. Goethals
ID-1444 Helen Auten Reclassified YF 124
ID-1445 Carolinian
ID-1446 Bayamo
ID-1447 Turrialba
ID-1448 Georgeanna
ID-1449 Cordova
ID-1450 Juneau
ID-1451 Upton
SP-1452 Nanticoke

No naval service
SP-1453 Folly
SP-1454 Wrestler
SP-1455 Amelia
SP-1456 Altamaha

No naval service
SP-1457 St. Marys
ID-1458 Anna B. Smith
SP-1459 Nellie Jackson
SP-1460 Julia Hamilton
SP-1461 S. T. Co. No. 18
SP-1462 Transfer No. 1
SP-1463 Mohican
SP-1464 Sabine
SP-1465 Alaska
SP-1466 Vesta

No naval service
ID-1467 Ancon
ID-1468 Wether
ID-1469 Calybso

No naval service
ID-1470 Los Angeles
ID-1471 Mackinac - No naval service
ID-1472 Kaiserin Auguste Victoria Reclassified ID-3963
ID-1473 Kermanshah
ID-1474 War Viceroy - No naval service
ID-1475 War Leopard Renamed/Reclassified-West Point (ID 3254)
SP-1476 Bessie Jones
SP-1477 Governor - No naval service
ID-1478 Theodore Roosevelt
ID-1479 War Song
ID-1480 Owasco
ID-1481 Clover

No naval service
ID-1482 Tanginak Renamed and Reclassified USCGC Caddo (WYP 174)
ID-1483 Mariposa - No naval service
ID-1484 Keresaspa
ID-1485 City of Seattle - No naval service
ID-1486 Craster Hall
ID-1487 Winona
ID-1488 Eastern

No naval service
ID-1489 Kerwood
ID-1490 No name assigned
ID-1491 City of Everett
ID-1442 Claudine
ID-1493 Victoria

No naval service
SP-1494 Goliah
SP-1495 Leo
SP-1496 Captain Bud
SP-1497 Sandy Hook
SP-1498 Phiadelphia
SP-1499 Elihu Thompson
SP-1500 Latouche
SP-1501 Davy Jones

No naval service
SP-1502 Lillie B.
ID-1503 Santa Rosalia
ID-1504 Ecuador
ID-1505 Jupiter
ID-1506 Mary J. Walker
ID-1507 Kiva
ID-1508 Umatilla

No naval service
SP-1509 Dorchester
ID-1510 Walter D. Munson
ID-1511 Sumiyoshi Maru No.10
ID-1512 Saiki Maru

No naval service
SP-1513 Bobylu
ID-1514 Maui
ID-1515 Louise
ID-1516 John Weaver
ID-1517 Kiosei Maru
ID-1518 No.19 Nagashima Maru
ID-1519 Takara Maru
SP-1520 Helen
ID-1521 Tenjin Maru No. 206
ID-1522 Sunuyoshi Maru No. 242
ID-1523 Kasugamaru
ID-1524 Haka Maru No. 13
ID-1525 Makalaa
ID-1526 Tenjin Maru No. 28
ID-1527 Tenjin Maru No. 182
ID-1528 No. 15 Itsukushima Maru
ID-1529 No. 288 Yamashira Maru
ID-1530 James Makee

No naval service
ID-1531 San Jacinto
ID-1532 Standard Arrow Renamed/Reclassified Signal (IX 142)
ID-1533 Panuco
ID-1534 Black Hawk ex-ID-3913
ID-1535 Deepwater - No naval service
ID-1536 Orizaba Reclassified AP-24
ID-1537 Malvern
ID-1538 Cauto
ID-1539 Colusa
ID-1540 North Star

No naval service
ID-1541 Kroonland
ID-1542 A. A. Raven
ID-1543 Ardmore

No naval service
ID-1544 Kentuckian
ID-1545 Brilliant
ID-1546 Radiant
ID-1547 Algnquin
ID-1548 W. C. Teagle
ID-1549 Dohent
ID-1550 Cubadist
ID-1551 Perfection
ID-1552 Torres
ID-1553 John D. Rockfellow
ID-1554 Albert Watts

No naval service
ID-1555 William Isom
ID-1556 Crofton Hall - No naval service
ID-1557 St. Francis
ID-1558 Josiah Macy
ID-1559 Col. E. L. Drake

No naval service
ID-1560 George C. Henry Renamed/Reclassified Victoria (AO 46)
ID-1561 William Green - No naval service
ID-1562 Joseph Cudahy
ID-1563 Glenpool
ID-1564 Virginia
IS-1565 J. L. Luckenbach
ID-1566 Atenas
ID-1567 Lurline
ID-1568 Bay Way
ID-1569 Larimer
ID-1570 Sun
ID-1571 Gulfmaid
ID-1572 Millinocket

No naval service
ID-1573 Levisa
ID-1574 Hilton
ID-1575 Helen
ID-1576 Matinicock
ID-1577 Huron

No records found
ID-1578 Berkshire
ID-1579 Lucretia
ID-1580 Herman Winter

No records found
ID-1581 William D. Rockerfeller
ID-1582 War Knight
ID-1583 War Monarch
ID-1584 Joseph R. Parrot
ID-1585 Henry M. Flagler
ID-1586 James S. Whitney
ID-1587 Ventura
ID-1588 H. F. Dimock

No naval service
ID-1589 Matsonia
ID-1590 Santa Paula
ID-1591 Mohawk
ID-1592 F. G. Barstow
ID-1593 Benjeman Brewster

No naval service
ID-1594 Eurana
ID-1595 Trinidadian
ID-1596 Panama

No naval service
ID-1597 Norlina
ID-1598 Alamance
ID-1599 Mae
ID-1600 Orleans
ID-1601 Abangarez
ID-1602 Coppename
ID-1603 Brunswick
ID-1604 Actaeon

No naval service
ID-1605 Arcadia
ID-1606 Florence Luckenbach - No naval service
ID-1607 Munsomo
ID-1608 Carolyn Renamed/Reclassified Atik (AK 101)
ID-1609 S. V. Harkness
ID-1610 Northwestern
ID-1611 Brabant
ID-1612 C. A. Canifield

No naval service
ID-1613 Frank H. Buck
ID-1614 Troy
ID-1615 Mongolia
ID-1616 Pleiades
ID-1617 Herman Frasch
ID-1618 Frieda
ID-1619 Erny
ID-1620 Dora
ID-1621 Westoil
ID-1622 Tuscan
ID-1623 Rose City
ID-1624 Parismina

No records found
ID-1625 Pennsylvania Renamed/Reclassified Sea Foam (IX 210)
ID-1626 Columbia - No naval service
ID-1627 Sagua
ID-1628 Otsego
ID-1629 St. Paul
ID-1630 Olean

No naval service
ID-1631 Ausable
ID-1632 Sonoma - No naval service
ID-1633 Manchuria
ID-1634 Sierra
ID-1635 Allianca
SP-1636 Triune

No naval service
ID-1637 Guantanamo
ID-1638 William O'Brien - No naval service
ID-1639 Peerless
ID-1640 Tiger
ID-1641 War Baron
ID-1642 Atlas

No records found
ID-1643 Saint Paul ex-Auxiliary Cruiser
ID-1644 Louisville ex-Auxiliary Cruiser Saint Louis
ID-1645 Plattsburg ex-Auxiliary Cruiser Harvard
ID-1646 Doris
ID-1647 Transortation

No naval service
ID-1648 Choctaw
ID-1649 Northen - No naval service
ID-1650 Orion Reclassified AC-11
ID-1651 Cambridge
ID-1652 Parksley
ID-1653 Oxford
ID-1654 O. B. Jennings

No naval service
ID-1655 Mexican
ID-1656 Gargoyle
ID-1657 Sunlite - No naval service
SP-1658 Halcyon
ID-1659 Meteor
ID-1660 Sycsset
ID-1661 Arlington

No naval service
SP-1662 Edward Luckenbach
ID-1663 Harrisburg ex-Auxiliary Cruiser Yale
ID-1664 Brindilla
ID-1665 Inland
ID-1666 Oconee
ID-1667 Economy

No naval service
ID-1668 Barge at San Pedro
ID-1669 Northland
ID-1670 Sascutney

No naval service
SP-1671 Berwind
ID-1672 Yale Renamed/Reclassified Greyhound (IX 106)
ID-1673 Wilhelm Jebsen
SP-1674 Cayuna
SP-1675 Magete

No naval service
SP-1676 Ella
ID-1677 Philippines
ID-1678 Seal
ID-1679 Sunoil
ID-1680 Cristobal
ID-1681 Osage
ID-1682 Catania
ID-1683 Kilauea
ID-1684 Delaware
ID-1685 Pawnee
ID-1686 Rio Grande

No naval service
ID-1687 Quinnebaug
ID-1688 Carolina
ID-1689 El Valle
ID-1690 Proteus
ID-1691 Comus
ID-1692 El Alba
ID-1693 El Sud

No naval service
ID-1694 Canandaigua Renamed/Reclassified El Siglo (ID 4510)
ID-1695 Roanoke
ID-1696 Canonicus
ID-1697 Housatonic
ID-1698 Lexington
ID-1699 Monterey
ID-1700 Marion Calaveras

No naval service
SP-1701 Minneopa
ID-1702 Saranac
ID-1703 Edward M. Timmons - No naval service
ID-1704 Billow
ID-1705 Swell
ID-1706 Wave

No naval service
ID-1707 Breaker
ID-1708 Boothbay Renamed Grampus
ID-1709 North America
ID-1710 Wacouta
ID-1711 Miss Toledo
ID-1712 Tango
ID-1713 Isleburg

No naval service
ID-1714 Raymond
ID-1715 Felix Murphy - No naval service
ID-1716 George Conway
ID-1717 Francis Conway
ID-1718 Masterpiece
ID-1719 W. D. Dittmar

No naval service
ID-1720 Fischer Brothers
ID-1721 Atlida Renamed Coal Barge No. 515
ID-1722 Josephine - No naval service
ID-1723 Maggie G. Lubey
ID-1724 Improvement - No naval service
ID-1725 George
ID-1726 Alice Tague - No naval service
ID-1727 James J. Doherty
ID-1728 John F. Leach
ID-1729 Charles S. - No naval service
ID-1730 Arthur
ID-1731 John H. Flannery
ID-1732 Red Ball
ID-1733 William J. Martin
ID-1734 Dallas

No naval service
ID-1735 Square Dealer
ID-1736 Anna O'Boyle
ID-1737 Liberty
ID-1738 James H. Saunders
ID-1739 James C. Farrell

No naval service
ID-1740 John F. Bresnahan Designated YF-125
ID-1741 P. J. Barry
ID-1742 Frank J. Downey
ID-1743 Culen No. 90
ID-1744 Anthony O'Boyle
ID-1745 Essie Flannery
ID-1746 Catherine O'Day
ID-1747 Margaret
ID-1748 Elezabeth O'Calla

No naval service
ID-1749 Grace
ID-1750 James H. Cullen
ID-1751 Mary
ID-1752 Tatoose
ID-1753 Weir
ID-1754 Dighton

No naval service
SP-1755 Bessie Renamed SP-1755
ID-1756 Newcastle
ID-1757 S. Tug

No naval service
ID-1758 Dochra
ID-1759 Gaspee - No naval service
ID-1760 Shoshone
SP-1761 Tech Jr.
ID-1762 Dorothy D
ID-1763 Helene
ID-1764 Margaret G.

No naval service
ID-1765 Carib
ID-1766 Sioux
ID-1767 Communipaw - No naval service
ID-1768 H. G. Huntley
ID-1769 Lizzie Horan - No naval service
SP-1770 Hazleton
ID-1771 Brandon
ID-1772 Robert D. Jr.

No naval service
SP-1773 Alice
ID-1774 Stella F. Murphy
ID-1775 No. 34
ID-1776 H. F. Allen
ID-1777 Starlite

No naval service
ID-1778 Arthur L. Haber
ID-1779 Currier - No naval service
ID-1780 Thomas Monk
ID-1781 Margaret K. Renamed SP-1781
ID-1782 Shadyside
ID-1783 Ira S. Bushey

No naval service
ID-1784 Teutonic
SP-1785 Carlotta
ID-1786 Norfolk - No naval service
ID-1787 Indiana Renamed Western Front
SP-1788 Lake Placid
ID-1789 Henry E. Gillen
ID-1790 Neuse - No naval service
ID-1791 Lake Champlain
ID-1792 Lake Shore Renamed/Reclassified Taganak (AG 45)
SP-1793 Akela
ID-1794 Bramell Point - No naval service
SP-1795 War Bug
ID-1796 Esparta - No naval service
ID-1797 Three Brothers
ID-1798 Athens
ID-1799 Dorothy E. Price
ID-1800 Carrie - No naval service
ID-1801 Grace E. Flannery
ID-1802 John O'Boyle
ID-1803 James E. Mulholland
ID-1804 James E. O'Day
ID-1805 Lighter

No naval service
ID-1806 Keresan
ID-1807 Executive
ID-1808 G. C. Cleveland
ID-1809 Norman Bridge

No naval service
ID-1810 Loretta B. Haber
ID-1811 Leigh Coal and Navigation Co.
ID-1812 Milford
ID-1813 Oscar E. Jackson
ID-1814 Mary Ethel

No naval service
ID-1815 Margaret A. Hines
ID-1816 Lehigh Coal and Navigation Co. No. 25
ID-1817 Muskogee
ID-1818 George E. Paddleford
ID-1819 Venezuela
ID-1820 Pathfinder
ID-1821 Nyanza

No naval service
ID-1822 Mount Shasta
ID-1823 William C. Warden - No naval service
ID-1824 Wabash
ID-1825 Pawnar
ID-1826 Helen Bethel
ID-1827 Defender
ID-1828 Mamie
ID-1829 Mary A. Baker
ID-1830 Mabel

No naval service
ID-1831 Marion Renamed Coal Barge No. 521
ID-1832 Daniel R. Roe
ID-1833 Blue Ocean
ID-1834 William H.
ID-1835 Marther Low
ID-1836 William P. Corbett
ID-1837 Charles F. Waterbury
ID-1838 Lehigh Coal and Navigation Co. No. 14
ID-1839 Coosa

No naval service
ID-1840 Wachusett
SP-1841 Herreshoff No. 306
ID-1842 Kiowa
ID-1843 Honolulu
ID-1844 Feltore
ID-1845 Mount Carbon
ID-1846 S. E. Vincent
ID-1847 I&W B. C. Co.
ID-1848 Northern No. 2
ID-1849 Anna
ID-1850 A. A. C. Co. No. 11
ID-1851 Lehigh Coal and Navigation Co. No. 24
ID-1852 Lehigh Coal and Navigation Co. No. 19
ID-1853 Mary F. Flannery

No naval service
ID-1854 Rappahannock Reclassified AF-6
ID-1855 Hermosa
ID-1856 Sucrosa
ID-1857 Watuga
ID-1858 Appeles
ID-1859 Joseph H. Davis

No naval service
SP-1860 Isle of Surry
ID-1861 Solicitor
ID-1862 Caloria

No naval service
SP-1863 Mary A. Fee
ID-1864 Jay
ID-1865 Henery G. Fishe - No naval service
ID-1866 John M. Lyons
ID-1867 The Earl
ID-1868 Emilie

No naval service
ID-1869 S. W. Bowne
ID-1870 Jimmie Follette
ID-1871 Edward McLain
ID-1872 Burns Brothers No. 50
ID-1873 Beaver

No naval service
ID-1874 Mildred
ID-1875 Mary Malia - No naval service
ID-1876 Sadie Scism
ID-1877 Michael J. Tucker
ID-1878 Meta Semken
ID-1879 John J. Phalen
ID-1880 Burns Brothers
ID-1881 Burns Brothers No. 25
ID-1882 Lehigh Coal and Navigation Co. No. 21
ID-1883 Lehigh Coal and Navigation Co. No. 31
ID-1884 Lehigh Coal and Navigation Co. No. 17
ID-1885 Lehigh Coal and Navigation Co. No. 29
ID-1886 L. B. Adams
ID-1887 Burns Brothers No. 4

No naval service
ID-1888 Amphion
ID-1889 Mary E. Sheridan
ID-1890 J. M. Tucker
ID-1891 Kenneth Lang
ID-1892 Mary A. Deegan
ID-1893 Jane E. McAndrew
ID-1894 Thomas V. Patterson
ID-1895 Fort Schuyler
ID-1896 D. L. & W. No. 2A
ID-1897 John Doolin
ID-1898 D. L. & W. No. 5A
ID-1899 Nellie Petrie
ID-1900 Reiley E. Pratt

No records found
ID-1901 C. H. Tiffany
ID-1902 The Consolidation Coal Co. No. 23
ID-1903 Ellenville

No naval service
ID-1904 Sammy M. Sullivan - No record found
ID-1905 South Bend
ID-1906 D. L. & W. 12-A
ID-1907 B. J. and R. E. Hanley
ID-1908 D. L. & W. 13-A
ID-1909 D. L. & W. No. 1
ID-1910 Bagley
ID-1911 Traveler
ID-1912 William V. Sullivan
ID-1913 Barnard McLain, Jr.
ID-1914 Ethel S. King
ID-1915 Edith M. Kill
ID-1916 Hazel M. King
ID-1917 Somerset
ID-1918 Blue Streak

No naval service
SP-1919 Bessie J. Renamed SP-1919
ID-1920 J. W. Cumming
ID-1921 William Drew
ID-1922 Gold Dust
ID-1923 Florence
ID-1924 Ethel Catherine Brown

No naval service
ID-1925 Elizabeth V. Phalen
ID-1926 Edward R. Petrie
ID-1927 Dick Sullivan
ID-1928 Will Sullivan

No records found
ID-1929 Seminole - No naval service
ID-1930 Peerless - No record found
ID-1931 Tremley Transportation Co. No. 6
ID-1932 Olivant

No naval service
ID-1933 Lawrence M. Sullivan Renamed Ammunition Lighter No. 29
ID-1934 D. L. & W. 11-A
ID-1935 D. L. & W. 10-A
ID-1936 D. L. & W. No. 27A
ID-1937 Carl J. Faass

No naval service
ID-1938 Alice B.
ID-1939 Hecker Jones

No records found
ID-1940 Edward O'Day
ID-1941 D. L. & W. No. 5
ID-1942 S. & L. No. 3

No naval service
ID-1943 The Fleischmann - No record found
ID-1944 R. J. Bigley
ID-1945 D. L. & W. 22-A
ID-1946 D. L. & W. 18-A
ID-1947 D. L. & W. 3-A
ID-1948 D. L. & W. 23-A
ID-1949 Alamo

No naval service
SP-1950 Undaunted Reclassified AT-58
ID-1951 Dreadnaught Reclassified YT-34
ID-1952 Chinampa
ID-1953 Hisko
ID-1954 Montpelier
ID-1955 Nautilus
ID-1956 Old Dominion

No naval service
ID-1957 Casco
ID-1958 Ticonderoga
ID-1959 Eugene F. Moran
ID-1960 Bantu
ID-1961 Marian Lee
ID-1962 No name

No naval service
SP-1963 Joanna
ID-1964 San Jose - No naval service
SP-1965 Virginia Renamed SP-1965
ID-1966 C. W. Morse
ID-1967 Cad - No naval service
ID-1968 E. C. King - No record found
ID-1969 Frank A. Baldwin
ID-1970 J. A. Engelson
ID-1971 N. J. Ebbitt

No naval service
ID-1972 S. N. Co. 26 - No record found
ID-1973 Teresa McCarey
ID-1974 The Ryan Elevator Co.
ID-1975 Adelheid
ID-1976 Annetta
ID-1977 Poughpeeksie

No naval service
ID-1978 Berkshire
ID-1979 Trojan
ID-1980 Norma
ID-1981 Suffolk

No naval service
ID-1982 S. N. Co. 24 - No record found
ID-1983 William Franklin
ID-1984 Meeker

No naval service
ID-1985 S. N. Co. 32 - No record found
ID-1986 Belmar - No naval service
ID-1987 S. N. Co. 18 - No record found
ID-1988 S. N. Co. No. 32
ID-1989 Marie C. Hanley
ID-1990 Anna G. Lee
ID-1991 Ben Franlin No. 8
ID-1992 Ben Franklin No. 9
ID-1993 Francis
ID-1994 F. W. Richardson

No naval service
ID-1995 Victor
ID-1996 P. R. R. No. 10 - No record found
SP-1997 Bath Reclassified AK-4
ID-1998 El Capitan
ID-1999 P. R. R. No. 14

No naval service
ID-2000 Samoset
ID-2001 Edwin Brandow
ID-2002 Robert S. Parsons

No naval service
SP-2003 Progressive
ID-2004 Vigilant - No naval service
SP-2005 Astoria Reclassified AK-8
ID-2006 Dictator
ID-2007 Mollie J. Boles
ID-2008 Edward Elkins

No naval service
SP-2009 Laura Reed
ID-2010 W. F. Bascom
ID-2011 S. N. Co. 14
ID-2012 S. N. Co. 20

ID-2013 S. N. Co. 9
ID-2014 S. N. Co. 10
ID-2015 S. N. Co. 4
ID-2016 S. N. Co. 2
ID-2017 Belmont
ID-2018 S. N. Co. 30

No records found
ID-2019 Plymouth
ID-2020 Nattie Cahill
ID-2021 Virginia

No naval service
ID-2022 S. N. Co. 28
ID-2023 S. N. Co. 22
ID-2024 S. N. Co. 21
ID-2025 S. N. Co. 6
ID-2026 S. N. Co. 1
ID-2027 Hamilton Boys

No records found
ID-2028 Captain Jameson - No naval service
ID-2029 Frank Jennings - No record found
ID-2030 James P. Ward - No naval service
ID-2031 Five Sisters - No record found
ID-2032 Rangeley
ID-2033 Monarch
ID-2034 Cheltenham
ID-2035 Ponce

No naval service
ID-2036 Manta
ID-2037 Rhode Island - No naval service
SP-2038 Satsuma
ID-2039 Rajah
ID-2040 Irvington
ID-2041 Ligonier
ID-2042 Vigo
ID-2043 Norfolk
ID-2044 Chelsea
ID-2045 Herbert G. Wilie
ID-2046 Pemaquid

No naval service
ID-2047 Moosehead Renamed/Reclassified Porpoise (YFB 2047)
ID-2048 Red Fox - No naval service
ID-2049 George Washington - No record found
ID-2050 Lgrace and Edith
ID-2051 Houston Barnard
ID-2052 Florence M. Trembley
ID-2053 Providence

No naval service
ID-2054 Munrio
ID-2055 Caroline Vinyard
ID-2056 S. T. Co. No. 21

No naval service
ID-2057 Raymond
ID-2058 Christine
ID-2059 H. M. Whitney
ID-2060 Atlantic
ID-2061 Elizabeth Lee
ID-2062 La Brea

No naval service
ID-2063 Severance
ID-2064 Nacoochee
SP-2065 Raymond
ID-2066 Tunica
ID-2067 Clermont

No naval service
ID-2068 Glen White
ID-2069 William S. Wolle - No naval service
ID-2070 S. N. Co. 29 - No record found
ID-2071 Joseph J. Rickert
ID-2072 Nora Kenny

No naval service
ID-2073 Arthur & Eddie
ID-2074 S. N. Co. 12
ID-2075 Kenneth Dillon

No records found
ID-2076 Alsen
ID-2077 Maryanne - No naval service
SP-2078 Pensacola Reclassified AK-7
SP-2079 Shady Side Reclassified YFB-2079
ID-2080 Clifton
ID-2081 S. N. Co. No. 33
ID-2082 Grace
ID-2083 Cukken No. 180
ID-2084 Pakerton
ID-2085 Cullen No. 150
ID-2086 Ontelaunee
ID-2087 Skippack
ID-2088 Comport
ID-2089 Norumbega
ID-2090 Pinar Del Rio
ID-2091 Annie
ID-2092 Cullen No. 160

No naval service
ID-2093 Munindies
ID-2094 Cretan
ID-2095 S. T. Co. No. 20
ID-2096 Adriatic
ID-2097 D. L. & W. 29-A
ID-2098 S. T. Co. No. 16
ID-2099 Sea Wolf III
ID-2100 Cullen No. 140
ID-2101 Cullen No. 80

No naval service
ID-2102 William A. McKenney
ID-2103 Acme Renamed/Reclassified Aberenda (IX 131)
ID-2104 Fred W. Weller
ID-2105 Royal Arrow
ID-2106 Catherine Moran
ID-2107 Gene Crawley
ID-2108 Tacony
ID-2109 Gypsum King
ID-2110 Ogantz
ID-2111 Monhegan
ID-2112 S. T. Co. No. 10
ID-2113 S. T. Co. No. 6
ID-2114 Gwinedd
ID-2115 Penllyn
ID-2116 J. C. Stewart
ID-2117 Brown Betty
ID-2118 Gertrude

No naval service
SP-2119 Margin
ID-2120 Cullen No. 170 - No naval service
ID-2121 Hudson Designated YD-44
ID-2122 Trenton
ID-2123 Charlietta
ID-2124 Kee Lox III
ID-2125 Cheektowaga
ID-2126 Broadway
ID-2127 El Mar
ID-2128 Santa Cruz

No naval service
SP-2129 Willoughby
ID-2130 Standard
ID-2131 Hull No. 2504
ID-2132 Hull No. 2566
ID-2133 Hull No. 2567
ID-2134 Cabrillo
ID-2135 Shogun Maru

- No naval service
ID-2136 Long Beach Reclassified AK-9
ID-2137 Westmoreland
ID-2138 Companero
ID-2139 George L. Eaton

No naval service
ID-2140 Black Hawk Reclassified AD-9
ID-2141 Tippecanoe - No naval service
ID-2142 Hatteras
ID-2143 Madison - No naval service
ID-2144 Lake Huron
ID-2145 Leesport
ID-2146 Suffolk

No naval service
ID-2147 North Pole Designated YD-45
ID-2148 Hull No. 2559 - No naval service
ID-2149 Sudbury
ID-2150 Sylvan Arrow
ID-2151 Tohickon
ID-2152 Edgewater
ID-2153 Albany
ID-2154 Brookside
ID-2155 Gobbler
ID-2156 City of Athens
ID-2157 Manchester

No naval service
ID-2158 Lake Side
ID-2159 West Haven
ID-2160 F. J. Luckenbach
ID-2161 Agnes A. Moran - No naval service
ID-2162 Somerset
ID-2163 Hull No. 2565 - No naval service
ID-2164 Gorgona
ID-2165 C. C. Co. No. 24
ID-2166 Colon
ID-2167 Manoa

No naval service
ID-2168 Wilhelmina
ID-2169 Santa Rosa
ID-2170 Relief
SP-2171 Atlas
ID-2172 Gordon Renamed Freight Lighter No. 117
ID-2173 Gwalia - No naval service
ID-2174 Bernard
ID-2175 Westland - No naval service
ID-2176 Tanamo
ID-2177 Lake Mohonk
ID-2178 J. E. O'Neil

No naval service
ID-2179 Bavaria
ID-2180 Lake Moor
ID-2181 America
ID-2182 Anson M. Bangs

No naval service
ID-2183 Dorothy Cullen
ID-2184 Corsica - No naval service
ID-2185 Amabala
ID-2186 Lake View
ID-2187 Artemis
ID-2188 W. H. Tilford
ID-2189 E. C. Dempsey

No naval service
SP-2190 Lake Erie
ID-2191 Allaguash
ID-2192 Black Diamond
ID-2193 Hattie Gage
ID-2194 Paraiso

No naval service
ID-2195 Manhattan Renamed Nopatin
SP-2196 Narragansett
ID-2197 Munairies
ID-2198 Suriname
ID-2199 Ruby

No naval service
ID-2200 Howard Green Renamed/Reclassified Catawaba (YT 32)
ID-2201 Western Hero
ID-2202 Capt. A. F. Lucas
ID-2203 Bern
ID-2204 Wyomissing
ID-2205 Mary Olson
ID-2206 Santa Rita
ID-2207 De Soto

No naval service
ID-2208 - Not used
ID-2209 Montana - No naval service
ID-2210 - Not used
ID-2210-A Cowiga - No naval service
ID-2211 Bella
ID-2212 Santa Elena - No naval service
ID-2213 Cacique
ID-2214 Astral - No naval service
ID-2215 Democracy
ID-2216 Harry Farnum
ID-2217 Coronado
ID-2218 Bradford
ID-2219 W. S. Porter
ID-2220 Saramacca
SP-2221 Richmond

No naval service
SP-2222 Puritan
ID-2223 Limon
ID-2224 Charles E. Williams

No naval service
SP-2225 Navigator Reclassified YT-39
ID-2226 Muscatine
ID-2227 Oregon - No naval service
ID-2228 Evelyn Renamed/Reclassified Asterion (AK 100)
ID-2229 Pioneer - No naval service
SP-2230 Helenita Reclassified YP 2230
ID-2231 International - No naval service
SP-2232 Herreshoff No. 308
ID-2233 City of Rome
ID-2234 John O. Stuart

No naval service
SP-2235 Herreshoff No. 321
ID-2236 Kershaw
ID-2237 James McGee
ID-2238 A. D. MacLier
ID-2239 Leo G.
ID-2240 Gulfcoast
ID-2241 Snug Harbor
ID-2242 Yuma
ID-2243 Flush
ID-2244 Gulf of Mexico
ID-2245 Caddo
ID-2246 Aragon
ID-2247 Minnesota
ID-2248 Patchogue
ID-2249 Hull No. 131

No naval service
ID-2250 J. C. Donnell Renamed and reclassified Pasig (AO 89)
ID-2251 Southern
ID-2252 J. Rich Steers

No naval service
ID-2253 Santiago
ID-2254 Pearl Shell
ID-2255 Chester Sun
ID-2256 Redondo
ID-2257 Arthur Kill
ID-2258 Nipsic
ID-2259 Admiral Dewey
ID-2260 Fred B. Dalzell, Jr.
ID-2261 Dayton
SP-2262 San Juan
ID-2263 R. G. Townsend
ID-2264 Britannia
SP-2265 Pocomoke

No naval service
ID-2266 Visitor
ID-2267 Pocahontas
ID-2268 Ionian

No naval service
ID-2269 Curacao Renamed Fuel Oil Barge No. 36
ID-2270 Silver Shell
ID-2271 Liberty
ID-2272 Aviaton
ID-2273 Knoot 1

No naval service
SP-2274 Calvert- No record found
ID-2275 Peerless
ID-2276 Andalusia
ID-2277 Louisiana
ID-2278 Lake George

No naval service
ID-2279 Clio
ID-2280 Catherine
ID-2281 Lizzie D.

No naval service
ID-2282 Felix Taussig
ID-2283 Lake Dunmore
ID-2283-A Lakeland

No naval service
SP-2284 General Putnam
ID-2285 H. A. Baxter
ID-2286 Philadelphia
ID-2287 Comet
ID-2288 E. G. Crosby
ID-2289 Jack Scully

No naval service
ID-2290 Princess Matoika
ID-2291 K. I. Luckenbach
ID-2292 American
ID-2293 Owega
ID-2294 Dorothy
ID-2295 Daylite
ID-2296 A. C. Bedford
ID-2297 Nyack S. S. Corp. No. 1

No naval service
SP-2298 Alexander H. Erickson
ID-2299 Peerless
ID-2300 Newton
ID-2301 Shenandoah

No naval service
ID-2302 Beaver Reclassified AS-5
ID-2303 Barge No. 6
ID-2304 Barge No. 5
ID-2305 Barge No. 2
ID-2306 Barge No. 4
ID-2307 Collier
ID-2308 Hull No. 297
ID-2309 Ferdinando Gorges
ID-2310 Dartmouth

No records found
SP-2311 Herman S. Caswell
ID-2312 Tampico - No naval service
SP-2313 Merchant
ID-2314 Dorothy
ID-2315 Czar
ID-2316 Georgia

No naval service
ID-2317 Saetia
ID-2318 John A. Seeley
ID-2319 Yosemite
ID-2320 Clarence Lawrence
ID-2321 Chattahouche
ID-2322 W. J. Olcott
ID-2323 Navahoe
ID-2324 City of Newburgh
ID-2325 Port Morris
ID-2326 Charles Braley
ID-2327 Eugene C. Hart
ID-2328 Moonlite
ID-2329 Porter
ID-2330 F. P. Jones
ID-2331 Governor Russell
ID-2332 Noodle Island
ID-2333 Sullivan
ID-2334 Ashburnham
ID-2335 Czaritza
ID-2336 Skow (Booz Brothers)

No naval service
ID-2337 Gillen Brothers Renamed Freight Lighter No. 119
ID-2338 Muskegon - No naval service
ID-2339 Herbert L. Pratt
ID-2340 Barge No. 5 "Ursa"
ID-2341 General G. M. Sorrel
ID-2342 Cicoa

No naval service
SP-2343 Pontiac
ID-2344 Ida
ID-2345 Yuna

No naval service
ID-2346 Munplace
ID-2347 William E. Cleary
ID-2348 Admiral Schley
ID-2349 United States
ID-2350 Brewster
ID-2351 Nelson
ID-2352 Yadkim

No naval service
ID-2353 Winnebago
ID-2354 City of Columbus
ID-2355 Waban
ID-2356 Herbert E. Keller
ID-2357 Harry Nichols
ID-2358 Ursula
ID-2359 W. J. Dailey

No naval service
SP-2360 William F. McCauley
ID-2361 John L. Wade - No naval service
ID-2362 Westport Renamed Adrian
ID-2363 Ontario - No naval service
SP-2364 Postmaster General
SP-2365 Sea Hawk
ID-2366 Boston Floating Hospital
ID-2367 Pamunkey Renamed Coal Barge No. 423
ID-2368 Sassafras Renamed Coal Barge No. 424
ID-2369 Boise Penrose - No naval service
ID-2370 Bailey Renamed Coal Barge No. 418
ID-2371 Harry C. Ruding
ID-2372 Fort Lee

No naval service
SP-2373 Herreshoff No. 322
ID-2374 Rappahannock
ID-2375 Carrol

No naval service
ID-2376 Mildred McNalley Reclassified Coal Barge No.417
SP-2377 John G. Olsen
ID-2378 Interstate Park
ID-2379 Dennis Simmonds
ID-2380 Quantico

No naval service
ID-2381 Industry Renamed Coal Barge No. 419
ID-2382 Lighter Barge 09 Renamed Freight Lighter No. 69
ID-2383 Cedar Hill No. 3 - No naval service
SP-2384 Floyd Hurst Renamed/Reclassified Guard (YP 2384)
ID-2385 Diascond Renamed Coal Barge No. 425
ID-2386 Charles T. Gallagher
ID-2387 S. M. Spalding

No naval service
ID-2388 Lighter Barge 06 Renamed Freight Lighter No. 66
ID-2389 Lighter Barge 07 ex-Coal Barge No. 513 Renamed Freight Lighter No. 67
ID-2390 Lighter Barge 11 Renamed Freight Lighter No. 73
ID-2391 P. O'Riorden
ID-2392 Isis
ID-2393 Atlanta
ID-2394 Charles J. Davis

No records found
ID-2395 Violet Renamed Coal Barge No. 420
ID-2396 Christiana Renamed Coal Barge No. 423
SP-2397 Roosevelt
ID-2398 Manager
ID-2399 S. E. Vaughen
ID-2400 Princeton

No records found
ID-2401 Annie B. Embry Renamed Coal Barge No. 421
ID-2402 Portland Renamed Freight Lighter No. 128
ID-2403 Louisa II
ID-2404 Cecilia

No naval service
ID-2405 Efco
ID-2406 Thomas P. Stran - No naval service
ID-2407 Julia Luckenbach
ID-2408 F. H. Beckwith
ID-2409 Fortuna
ID-2410 Aquehonga
ID-2411 Clarence P. Howland
ID-2412 Edgewater

No naval service
ID-2413 A. G. Prentiss
ID-2414 Nautilus - No naval service
ID-2415 Sea Gate
ID-2416 President
ID-2417 Perth Amboy
ID-2418 Infallible
ID-2419 Ellen
ID-2420 D. V. Conroy
ID-2421 Admiral Sebree
ID-2422 Mattie
ID-2423 Commodore
ID-2424 Carolina

No naval service
ID-2425 R. S. McCracken Renamed Coal Barge No. 422
ID-2426 William M. Wadley
ID-2427 S. W. Holbrook
ID-2428 A. W. Smith

No naval service
ID-2429 Fairmont
ID-2430 Henry P. Mills
ID-2431 Margaret D.

No naval service
ID-2432 Blue Ridge Renamed Avalon
ID-2433 W. M. Tupper
ID-2434 Ohio

No naval service
ID-2435 Lighter Barge 08 Renamed Freight Lighter No. 68
ID-2436 La Mer
ID-2437 S. B. Greacen
ID-2438 Florence H.

No naval service
ID-2439 Ripple
SP-2440 Wanderer
ID-2441 Marie
ID-2442 Coastwise
ID-2443 Margaret Olsen
ID-2444 Richmond
ID-2445 Towanda
ID-2446 Printer
ID-2447 Thomas McElroy
ID-2448 R. C. Reynolds
ID-2449 Livingston
ID-2450 Trontolite
ID-2451 Julia Stafford
ID-2452 Hull No.2575
ID-2453 Prins Frederik Hendirik
ID-2454 Sassenneim
ID-2455 Joseph J. O'Donohue
ID-2456 Iesaquan
ID-2457 J. P. Ross
ID-2458 Northern Queen
ID-2459 American
ID-2460 Tioga
ID-2461 No. 267
ID-2462 Bouwery Bay
ID-2463 Nellie

No naval service
ID-2464 Walter Hardcastle
ID-2465 Elinor
ID-2466 Hattie Luckenbach
ID-2467 Triton

No naval service
SP-2468 Bussum
ID-2469 Themisto
ID-2470 Campbell & Stuart
ID-2471 E. V. Codd

No naval service
ID 2472 Bivalve
ID-2473 Iosco
ID-2474 Invincible
ID-2475 Ackerman Brothers
ID-2476 Santa Alicia
ID-2477 Sachem
ID-2478 Quinnebaug
ID-2479 Waalhaven
ID-2480 Florence
ID-2481 Amolco
ID-2482 Gorredijk

No naval service
ID-2483 Bali
ID-2484 Prinz Willem I
ID-2485 Santore
ID-2486 Monongahela

No naval service
SP-2487 S. M. Goucher
ID-2488 Rondo
ID-2489 Jobshaven
ID-2490 Barendrecht

No naval service
ID-2491 Spray
ID-2492 Victor
ID-2493 Rijndijk
ID-2494 Don Neil
ID-2495 North Wind

No naval service
ID-2496 Foam
ID-2497 Maartensdijk
ID-2498 Merauke
ID-2499 Biesbosch
ID-2500 Texel
ID-2501 Lighter No. 266
ID-2502 House Lighter No. 34-35-36

No naval service
ID-2503 Broad Arrow
ID-2504 Amelia - No naval service
ID-2505 Rijndam
ID-2506 Vesta - No naval service
ID-2507 Zeelandia
ID-2508 Canton
ID-2509 Stony Creek - No naval service
ID-2510 Margaret Renamed Chatham
ID-2511 Samarinda
ID-2512 Point Arena - No naval service
SP-2513 Glenville
ID-2514 Westerdijk
ID-2515 Veendijk
ID-2516 Mercurius
ID-2517 Endeavor
ID-2518 Alkaid

No naval service
ID-2519 Wieldrecht
ID-2520 Wolverine
ID-2521 Kralingen
ID-2522 Oostonk
ID-2223 Alioth
ID-2224 Arakan
ID 2525 Larenberg

No naval service
ID-2526 Chestnut Hill
ID-2527 City of South Haven
ID-2528 M. J. Rudolph
ID-2529 Neptunus
ID-2530 Little Sisters

No naval service
ID-2531 Concrete Barge No. 1 Renamed Coal Barge No. 516
ID-2532 Blakeley - No naval service
ID-2533 Merak
ID-2534 Besoeki
ID-2535 Noord Brabant
ID-2536 Roepat
ID-2537 Point Loma
ID-2538 Magdalena
ID-2539 Veerhaven
ID 2540 Kingston

No naval service
ID-2541 Buitenzorg
ID-2542 House Lighters No. 31-37-38-39-40
ID-2543 House Lighters No. 44-45
ID-2544 Rudolph Brothers
ID 2545 Mirach

No naval service
ID-2546 Randwijk
ID-2547 Wieringen
ID-2548 Noudrichem
ID-2549 Mizar
ID-2550 Ameland
ID 2551 Barge No. 9

No naval service
ID-2552 Lighter Barge 04 Renamed Freight Lighter No. 64
ID-2553 B. F. 8
ID-2554 Adele
ID-2555 Lakewood
ID-2556 Guy G. Mavor

No naval service
ID-2557 Lake Crescent
ID-2558 Pere Marquette No. 7
ID-2559 Illinois

No naval service
ID-2560 Gladiator
ID-2561 Belle - No naval service
ID-2562 Dubhe
SP-2563 Mandeville
ID-2564 Mary - No naval service
ID-2565 Lighter Barge 05 Renamed Freight Lighter No. 65
ID-2566 Canadiana - No naval service
ID-2567 Winterswijk
ID-2568 Bellatrix
ID-2569 West Lake
ID-2570 Ellen M. Ronan
ID-2571 Cornelia
ID-2572 Islander

No records found
SP-2573 Pollux
ID-2574 Ivselhaven - No naval service
ID-2575 Springfield
ID-2576 Daisy McWilliams
ID-2577 Aquila

No naval service
ID-2578 Clio
ID-2579 Minnesota - No naval service
ID-2580 Lighter Barge 10 Renamed Freight Lighter No. 72
ID-2581 Absaroka
ID-2582 Gooiland
ID-2583 Canoga

No naval service
SP-2584 Hydraulic
ID-2585 West Arrow - No naval service
ID-2586 Oosterdijk
ID-2587 Major Dana
ID-2588 Indus

No naval service
SP-2589 Ahdeek
ID-2590 G-7
ID-2591 Allen C
ID-2592 J. H. Ryerson
ID-2593 Joseph J. Flannery
ID-2594 Scow Barge
ID-2595 Smelter
ID-2596 Patricia
ID-2597 Dreamland
ID-2598 Boullion
ID-2599 Vivo
ID-2600 Lottie B.
ID-2601 Derrick Barge No. 64
ID-2602 Concrete
ID-2603 Barge No. 64

No naval service
ID-2604 Barge No. 66 Renamed Freight Lighter No. 92
ID-2605 Prince
ID-2606 Oil Barge No. 59
ID-2607 Lona

No records found
ID-2608 Manitou - No naval service
ID-2609 Derrick Barge No. 52
ID-2610 James P. Stewart
ID-2611 James Horan
ID-2612 John Campbell
ID-2613 Lighter No. 6-7 & 8
ID-2614 H. B. Newman
ID-2615 Adamant
ID-2617 E. M. Hakley
ID-2618 Gerhard
ID-2619 Derrick Barge No. 55
ID-2620 Lighter No. 9
ID-2621 Henry W.
ID-2622 Lotus

No naval service
ID-2623 Malang
ID-2624 Liberty
ID-2625 William A. McGonagle
ID-2626 W. W. Brown
ID-2627 Illinois
ID-2628 Anna E. Combes
ID-2629 Charley Ferris
ID-2630 Elva
ID-2631 Derrick Barge No. 3
ID-2632 Union
ID-2633 Joseph R.
ID-2634 W. H. Mitchill

No naval service
ID-2635 Floating Derrick No. 37 Reclassified YD-37
ID-2636 Walter F. Mattick
ID-2637 Courtney L.
ID-2638 Lagomar
ID-2639 E. G. Maxwell

No naval service
SP-2640 Bayocean
ID-2641 Uranus
ID-2642 Riddick Tug No. 2
ID-2643 Northern Wave
ID-2644 Americana
ID-2645 F. D. Underwood

No naval service
SP-2646 Avenger
ID-2647 Philip T. Dodge
ID-2648 Atlas
ID-2649 Jewell's Point
ID-2650 Sinaldoa
ID-2651 McAllister No. 78

No naval service
ID-2652 Lake Tulare
ID-2653 Dolorea R.
ID-2654 David Lawson
ID-2655 Royal
ID-2656 Misissippi

No naval service
ID-2657 Yellowstone
ID-2658 Wisconsin
ID-2659 Passport
ID-2660 Sliedrecht
ID-2661 Anna C. Wilson
ID-2662 Catherine M. Flannery
ID-2663 Harold A. Cobb
ID-2664 Show Me IV
ID-2665 Mabel
ID-2666 Perfection
ID-2667 Pluto
ID-2668 H. J. Jewell
ID-2669 C. G. Moller
ID-2670 Hazel

No naval service
ID-2671 Carl R. Gray Renamed/Reclassified Nausett (YT 35)
ID-2672 - Not used
ID-2673 S. & F. Co. No. 73
ID-2674 Arundo
ID-2675 Ferdinand Schiesinger
ID-2676 Lake Land
ID-2677 Merchant

No naval service
ID-2678 Barge No. 70 Renamed Freight Lighter No. 93
SP-2679 Iro
ID-2680 Celebes
ID-2681 Fenimore
ID-2682 Gorontalo
ID-2683 Leersum - No naval service
ID-2684 Swanboro Reclassified YO-19
ID-2685 Utica
ID-2686 Milwaukee
ID-2687 Onteora
ID-2688 Santos
ID-2689 Adonis

No naval service
ID-2690 W. M. Irish Renamed/Reclassified Nausett (IX 190)
ID-2691 Luella
ID-2692 Irtysh
ID-2693 Globe
ID-2694 Charles P. Grenough
ID-2695 Graney No. 2
ID-2696 Torrent
No naval service
ID-2697 Ternate
ID-2698 S. & F. Co. No. 15
ID-2699 Leonard J. Busby

No records found
ID-2700 Lenape
ID-2701 Archer
ID-2702 Islander

No records found
ID-2703 John M. Connelly
ID-2704 John Wise
ID-2705 W. J. Rankin
ID-2706 Niwhi
ID-2707 Chicago

No naval service
ID-2708 Koningen der Nederlanden
ID-2709 Henry K. Carter
ID-2710 Albert Ruyter
ID-2711 Julius De Long
ID-2712 Jim Dandy
ID-2713 Cherokee

No naval service
SP-2714 Snapper
ID-2715 Thomas Palmer
ID-2716 F. B. Squire
ID-2717 Paul H. Harwood

No naval service
ID-2718 Rijnland
ID-2719 Andrew S. Upson
ID-2720 Ida M. Chase
ID-2721 Ira M. Hedges
ID-2722 Seguin
ID-2723 Phecda

No naval service
ID-2724 Zuiderdijk
SP-2725 Alex Brown Renamed/Reclassified Saco (YT 31)
ID-2726 America
ID-2727 Atlantic
ID-2728 Guargo

No naval service
ID-2729 Barge No. 62 Renamed Floating Derrick No. 39
ID-2730 S. & F. Co. No. 12
ID-2731 S. & F. Co. No. 12
ID-2732 Gypsum
ID-2733 Mahoning
ID-2734 Nina C.
ID-2735 Stanly
ID-2736 Cady Quality No. 1
ID-2737 Barge No. 22
ID-2738 Phoenix No. 23
ID-2739 Nellie Granley
ID-2740 Santa Clara

No naval service
ID-2741 James Logan Designated YF-121
ID-2742 Alcor
ID-2743 Freeman

No naval service
SP-2744 Mystery
ID-2745 Reliance - No record found
ID-2746 Zaanland
ID-2747 Sabine Sun
ID-2748 Betty
ID-2749 Lucius W. Robinson
ID-2750 Kearsarge
ID-2751 Ossineke
ID-2752 Prins der Nederlanden
ID-2753 William McAllister
ID-2754 Northern King
ID-2755 Oil Barge No. 3
ID-2756 Vulcan
ID-2757 W. H. Meyer

No naval service
ID-2758 West Lianga
ID-2759 Emma Belle
ID-2760 Rainbow
ID-2761 Sutherland
ID-2762 Overbrook

No naval service
ID-2763 Commerce Renamed Freight Lighter No. 123
ID-2764 President
ID-2765 Pilgrim
ID-2766 Patuxent
ID-2767 George J. Kennedy
ID-2768 Bush Terminal No. 20
ID-2769 America
ID-2770 Nanjemoy
ID-2771 Charles W. Parker, Jr.
ID-2772 Bush Terminal No. 19
ID-2773 Raritan

No naval service
ID-2774 Clare
ID-2775 West Durfee
ID-2776 Marion

No naval service
ID-2777 Sixaola Reclasified ID-4524
ID-2778 National
ID-2779 Hattie Lloyd
ID-2780 Annie L. Vansciver
ID-2781 Samuel Mitchell

No naval service
ID-2782 Lake Traverse
ID-2783 Tjisondari
ID-2784 Bacchus
ID-2785 Tioga
ID-2786 Wachusett
ID-2787 Duncan Robertson
ID-2788 Ideal
ID-2789 Faith
ID-2790 Surley Ellen
ID-2791 Industrial No. 2
ID-2792 Piqua

No naval service
ID-2793 Dretcherland
ID-2794 Chaptico
ID-2795 Bush Terminal No. 24
ID-2796 Chelsea
ID-2797 Northern Light
ID-2798 Teddy H.
ID-2799 Georgia

No naval service
ID-2800 Ophir
ID-2801 Lighter No. 23 Renamed Water Barge No. 27
ID-2802 William A. Hazzard
ID-2803 Abner C. Harding

No records found
SP-2804 Zillah
ID-2805 Jan Van Nassau
ID-2806 John M. Truby
ID-2807 Scranton
ID-2808 Energy
ID-2809 Alfred W.
ID-2810 Lake Conway
ID-2811 Mystic

No naval service
ID-2812 West Wood
ID-2813 LaSalle
ID-2814 Mariner's Harbor
ID-2815 Myron
ID-2816 Amelia Stewart
ID-2817 Yazoo
ID-2818 W. H. Sawyer
ID-2819 West Eagle
ID-2820 James H. Prentice
ID-2821 Hugh R. Havey
ID-2822 Griffin
ID-2823 The Moose
ID-2824 Columbia
ID-2825 Iowa
ID-2826 Gibraltar
ID-2827 L. C. Sabin
ID-2828 Texas
ID-2829 Charles Reed
ID-2830 Missouri
ID-2831 J. P. McAllister
ID-2832 James R. Sinclair
ID-2833 Illinois
ID-2834 Pennsylvania
ID-2835 Yale
ID-2836 Silverado
ID-2837 New York
ID-2838 Valerie
ID-2839 Herreshoff No. 329

No naval service
SP-2840 Herreshoff No. 323 Reclassified YP-2840
ID-2841 H. A. Meldrum
ID-2842 Juniata
ID-2843 Menominee River

No naval service
SP-2844 Emma Kate Ross
ID-2845 J. C. Ames
ID-2846 Annie E. Flannery

No naval service
ID-2847 Oakland
ID-2848 Delos W. Cooke
ID-2849 Kinetic
ID-2850 Vermont
ID-2851 Breakwater
ID-2852 Dolphin
ID-2853 Indian
ID-2854 James G. Conway
ID-2855 Mentor
ID-2856 Alpena
ID-2857 J. L. Williams
ID-2858 D. P. Perry
ID-2859 Pathfinder
ID-2860 E. D. Haley
ID-2861 Avondale
ID-2862 E. D. Holton
ID-2863 P. J. Ralph
ID-2864 Foam
ID-2865 Southern
ID-2866 North Bend

No naval service
ID-2867 Westover
ID-2868 James B. Eads - No naval service
ID-2869 Santa Ana
ID-2870 Biran - No naval service
ID-2871 Bie & Schiott Reclassified YP-2871
ID-2872 Howard C. Moore - No naval service
ID-2873 Santa Luisa
ID-2873-A Santa Teresa
ID-2874 Sidney T. Smith

No naval service
ID-2875 Barge No. 16 Renamed Coal Barge No. 432
ID-2876 Barge No. 8 Renamed Coal Barge No. 430
ID-2877 John J. Howlett
ID-2878 Tuckahoe
ID-2879 W. H. Baldwin
ID-2880 Alexandra Stewart

No naval service
ID-2881 Barge No. 14 Renamed Coal Barge No. 431
ID-2882 Lake Lida
ID-2883 Covered Lighter No. 345
ID-2884 Charles L.
ID-2885 Cincinnate
ID-2886 Automatic
ID-2887 Dunkirk

No naval service
ID-2888 West Bridge
ID-2889 Western King - No naval service
ID-2890 Westerner
ID-2891 Alabama - No naval service
ID-2892 Hiawatha
ID-2893 Thuban
ID-2894 Missouri
ID-2895 Q. A. Gillmore
ID-2896 David L. Hebard
ID-2897 Bristol

No naval service
ID-2898 Elliott
ID-2899 Lake Owens
ID-2900 West Boro
ID-2901 Adrian Iselin

No naval service
ID-2902 William A. McKenney
ID-2903 William J. Conway - No naval service
ID-2904 Lake St. Clair Reclassified ID-4269-A
ID-2905 Ashland - No naval service
ID-2906 Lake Pewaukee
ID-2907 Procyon
ID-2908 Covered Lighter No. 288
ID-2909 Grover Cleveland
ID-2910 Effie L.
ID-2911 Tempest

No naval service
ID-2912 Success Renamed Freight Lighter No. 97
ID-2913 Tennessee
ID-2914 Fairport

No naval service
ID-2915 Lake Arthur
ID-2916 Lake Sterling

No naval service
ID-2918 Lorian
ID-2919 Artic
ID-2920 Arthur Orr
ID-2921 Daniel W. Mack
ID-2922 Lake Butler
ID-2924 Uncle Sam
ID-2925 Ampetco

No naval service
ID-2926 Lake Weston
ID-2927 Lake Duane
ID-2928 Isabell
ID-2929 L. Brickhead
ID-2930 Senator Rice
ID-2931 Gulfland
ID-2932 Harold J. Reichert
ID-2933 T. C. Lutz
ID-2934 Lester K.
ID-2935 Baltimore
ID-2936 Like Like
ID-2937 G. J. Conroy
ID-2938 Kaiulani
ID-2939 Hollis M.
ID-2940 W. G. Mason
ID-2941 E. M. Pierce
ID-2942 Alfred S.

No naval service
ID-2943 Pasadena
ID-2944 Julia C. Flannery
ID-2945 Robert Palmer
ID-2946 Milwaukee
ID-2947 Gifford
ID-2948 Clarence M. Lamb
ID-2949 W. M. Burton
ID-2950 Charles McNeill
ID-2951 Bremerton
ID-2952 Cormorant

No naval service
ID-2953 Lancaster
ID-2954 Lake Winona
ID-2955 Lighter
ID-2956 Energetic

No naval service
ID-2957 Lake Elizabeth
ID-2958 Phoenix
ID-2959 Duncan City
ID-2960 Ohio
ID-2961 Peter Reiss
ID-2962 Emily Stewart
ID-2963 Fred Driscoll
ID-2964 Lake Houghton
ID-2965 Saugatuck
ID-2966 Northern No. 29
ID-2967 Mangore
ID-2968 Hunsader
ID-2969 Powow

No naval service
ID-2970 Cape Romain
ID-2971 Monomack
ID-2972 L. T. Brogan
ID-2973 Western Queen
ID-2974 F. Dupre
ID-2975 Egerton
ID-2976 LaSalle
ID-2977 Earl Bess
ID-2978 James Edward
ID-2979 Lake Crystal
ID-2980 Aureline G.

No naval service
ID-2981 Starling
ID-2982 Pelee
ID-2983 Ashtabule
ID-2984 Lake Shawano
ID-2985 Buffalo

No naval service
ID-2986 Barge No. 72 Renamed Freight Lighter No. 94
ID-2987 Peter H. Crowell
ID-2987-A Lewis K. Thurlow
ID-2988 General O. H. Ernst

No naval service
ID-2989 Gulfport Reclassified AK-5
ID-2990 Lake Bridge
ID-2991 Lake Forest
ID-2992 Lake Ontario
ID-2993 Lake Michigan
ID-2994 Lakeport
ID-2995 Lake Superior Renamed/Reclassified Tuluran (AG 46)
ID-2996 Lake Tahoe Renamed Evansville
ID-2997 Lake Worth
ID-2998 Pequot
ID-2999 Siboney
ID-3000 Tavernilla
ID-3001 Topila
ID-3002 Iowan
SP-3003 Resolute
ID-3004 Kaiser Wilhelm II Renamed Agamemnon
ID-3005 Grosser Kurfürst Renamed Aeolus
ID-3006 Amerika Renamed America
ID-3007 Antigone
ID-3008 Beaufort Reclassified AK-6
ID-3009 Bridgeport Reclassified AD-10
ID-3010 DeKalb
ID-3011 Madawaska ex-König Wilhelm II Renamed/Reclassified U. S. Grant (AP-29)
ID-3012 Barbarossa Renamed Mercury
ID-3013 Hamburg Renamed Powhatan
ID-3014 President Grant Renamed/Reclassified Republic (AP-33)
ID-3015 Savannah Reclassified AS-8
ID-3016 Susquehanna
ID-3017 Von Steuben
ID-3018 George Washington Renamed/Reclassified Catlin (AP 19)
ID-3019 Martha Washington
ID-3020 Katrina Luckenbach
ID-3021 Gold Shell
ID-3022 Isonomia - No naval service
ID-3023 Radnor
ID-3024 Freedom
ID-3025 Old Dominion
ID-3026 Solitaire
ID-3027 C. F. Sargent
SP-3028 Amphitrate Renamed Nerita
ID-3029 Billy S - No record found
ID-3030 Barge No. 76 Renamed Freight Lighter No. 95
ID-3031 John L. Cann
ID-3032 Sagamore
ID-3033 Neptune
ID-3034 Pelham

No naval service
ID-3035 Alaska
ID-3036 Passaic
ID-3037 Gloriana
ID-3038 Daniel McElroy

No naval service
ID-3039 Takana
ID-3040 Yenrut IV
ID-3041 Accomac
ID-3042 Tug No. 46
ID-3043 Saturn

No naval service
ID-3044 Prinzess Irene Renamed Pocahontas
ID-3045 Barge No. 74
ID-3046 Industrial No. 3
ID-3047 Firmore
ID-3048 Ruth

No naval service
ID-3049 Hampton
ID-3050 Perseverance - No record found
SP-3051 Ibis
ID-3052 Irene Elaine Davis
ID-3053 Alaska

No records found
SP 3054 Gratitude
ID 3055 Malvern
ID-3056 Cape Henry
ID-3057 Advance Reclassified YT-28
ID-3058 Barge No. 8 - No record found
ID-3059 Catherine Renamed Freight Lighter No. 126
ID-3060 Queen - No record found
SP-3061 Majestic
ID-3062 Tug No. 48 - No naval service
ID-3063 Fresno
ID-3064 Quidnic - No naval service
SP-3065 Josephus
ID-3066 Rosalie L
ID-3067 Tug No. 45
ID-3068 Stanhope
ID-3069 Raporel
ID-3070 Defender
SP-3071 Belle of Boston
ID-3072 Albert R.
ID-3073 Fssayons
ID-3074 Norwalk
ID-3075 E. Warren Edwards
ID-3076 Falcon
ID-3077 Linden
ID-3078 Bethlehem

No naval service
ID-3079 Rosedale
ID-3080 Tourist
ID-3081 Saturn
ID-3082 George B. Roe
ID-3083 Henry Brower
ID-3084 New Rochelle
ID-3085 Waukete
ID-3086 Adalante
ID-3087 Northern No. 30

No naval service
ID-3088 Robert L. Barnes Reclassified AO-14
ID-3089 Carmania
ID-3090 Lucia
ID-3091 Toledo
ID-3092 Sea Bird
ID-3093 Corona
ID-3094 Irving G. Keller

No naval service
ID-3095 Vittorio Emmanuel III
SP-3096 Helvetia
ID-3097 Beaumont - No record found
ID-3098 Westward Ho
ID-3099 Paul Le Roux
ID-3100 Colonel John F. Gainor

No records found
ID-ID-3101 Regina D'Italia
ID-3102 Felecia D

No naval service
SP-3103 Westchester
SP-3104 Asher J. Hudson Renamed/Reclassified Yuma (YT 37)
ID-3105 Congaree
ID-3106 Federal No. 2
ID-3107 Success
ID-3108 Therea O'Boyle
ID-3109 Federal No. 3
ID-3110 Marjo
ID-3111 C. L. B. No. 12
ID-3112 F. H. Lane
ID-3113 Barge No. 2

No naval service
SP-3114 Rod
ID-3115 H. M. Lane
ID-3116 Ed Moore No. 23
ID-3117 Virginia E.
ID-3118 W. H. E. Beavender

No naval service
ID-3119 West Alsek
ID-3120 West Indian
ID-3121 West Wind - No naval service
ID-3122 Westchester
ID-3123 Waukesha
ID-3124 Tug No. 47

No naval service
ID-3125 Santa Olivia
ID-3125-A Santa Malta
ID-3125-B H. S. Graves
ID-3125-C Charles H. Cramp
ID-3126 John Pratt
ID-3127 Westhampton
ID-3128 Seven Brothers No. 10
ID-3129 Louisville
ID-3130 Barge
ID-3131 Absecon
ID-3132 Garibaldi
ID-3133 William Bradford

No naval service
ID-3134 Liberator
ID-3135 Beukelsdijk
ID-3136 Milfred Keller
ID-3137 Mud Scow No. 30
Designated YA-58 - No records found
SP-3138 Griswold
ID-3139 Alloway
ID-3140 Captain Sam - No naval service
ID-3141 Chebaulip
ID-3142 Mineola - No naval service
SP-3143 Camden Reclassified AS-6
ID-3144 Tarpon
ID-3145 Hustica Grande

No naval service
ID-3146 Aniwa
ID-3147 Wakulla
ID-3148 Sara Thompson Reclassified AO-8
ID-3149 Sentinal
ID-3150 Eldorado

No naval service
ID-3151 Western Ocean
ID-3152 Westfield - No naval service
ID-3153 Western Sea
ID-3154 Western Wave
ID-3155 Santa Tecla

No naval service
SP-3156 Hurst
SP-3157 Robert H. McCurdy
SP-3158 Bessie H. Dantzler
ID-3159 Mutual - No record found
ID-3160 Ice King
ID-3161 Western Chief
ID-3162 Lillie E. Leach
ID-3163 Waupum

No naval service
ID-3164 Western Spirit
ID-3165 Perseverence
ID-3166 Ethel and Trudie
ID-3167 Francis

No records found
ID-3168 Barge No. 84 Renamed Freight Lighter No. 96
ID-3169 Norfolk Renamed Floating Derrick No. 42
ID-3170 West Shore
ID-3171 Walter A. Luckenbach
ID-3172 William A. Jammison
ID-3173 W. T. C. No. 2
No naval service
ID-3174 Oceanic
ID-3175 Titan
ID-3176 Moran
ID-3177 Estella Kelly
ID-3178 Thomas Hassett
ID-3179 Seaboard No. 6
ID-3180 Marie Kelly
ID-3181 Interstate 81

No records found
ID-3182 Joe Renamed Floating Derrick No. 40
ID-3183 John Smith Renamed Floating Derrick No. 41
ID-3184 Lena S
ID-3185 Lizzie Agnes
ID-3186 Micawber
ID-3187 No. 1
ID-3188 Elizabeth No. 1
ID-3189 Princess

No records found
ID-3190 Hercules Renamed Ammunition Lighter No. 30
ID-3191 Henry D. McCord
ID-3192 Inter Ocean No. 12
ID-3193 C. C. Harris

No records found
ID-3194 Bertell W. King
ID-3195 Moran
ID-3196 Fannie Preston
ID-3197 George Sayville

- No records found
ID-3198 Westford
ID-3199 Rep - No record found
ID-3200 Rondout
ID-3201 George W. Barnes - No naval service
ID-3202 West Mount
ID-3203 West Brook
ID-3204 Gustav Ackerman
ID-3205 Gerard H. Keller
ID-3206 Middlebury
ID-3207 Shinnecock
ID-3208 Mary Ann

No naval service
SP-3209 Rescue
ID-3210 The Limit
ID-3211 Sarah Elizabeth
ID-3212 Adelia Hicks
ID-3213 Ettie Moore

No records found
ID-3214 Cape Lookout
ID-3215 Francis G. Conwell
ID-3216 West Gate
ID-3217 Kickapoo - No naval service
SP-3218 Resolute
ID-3219 Inca
ID-3220 West Gambo
ID-3221 West Apaum
ID-3222 F. R. Sharp - No record found
SP-3223 Katherine W. Cullen
ID-3224 John W. Crittenden
ID-3225 Henry Seymour
ID-3226 Addie and Carrie
ID-3227 Jennie S. Wade - No record found
ID-3228 Wooden Lighter Designated YF-110
ID-3229 King Fisher - No naval service
ID-3230 Wassaic
SP-3231 Sparrow II
ID-3232 Charles Whittemore
ID-3233 Montauk - No naval service
ID-3234 Ellen Browning Reclassified YP-3234
ID-3235 A. E. Ackerman
ID-3236 Eugene Grasselli
ID-3237 C. G. Ackerman
ID-3238 Robert J. McQuirl
ID-3239 M. Mitchell Davis
ID-3240 Superior

No records found
ID-3241 E. T. Williams - No naval service
ID-3242 Volunteer
ID-3243 H. H. C. No.1
ID-3244 Sally C.
ID-3245 H. H. C. No. 2
No records found
SP-3246 Vincent
ID-3247 Helen C. Juilliard
ID-3248 Eugene C.

No records found
ID-3249 Derrick Lighter Renamed Floating Derrick No. 38
SP-3250 Lagoda
ID-3251 Britannia - No record found
ID-3252 Columbia
ID-3253 West Cohas
ID-3254 West Point ex-War Leopard (ID 1475)
ID-3255 Yehama - No naval service
ID-3256 Scow No. 31 Renamed Ash Lighter No. 57
ID-3257 Scow No. 26
Renamed Ash Lighter No, 56
ID-3258 Scow No. 25
Renamed Ash Lighter No. 55
No records found
ID-3259 Scow No. 12 Renamed Floating Workshop No. 6
ID-3260 Scow No. 5 Renamed Coal Barge No. 455
ID-3261 Scow No. 10
Renamed Ash Lighter No. 54
ID-3262 Scow No. 6
Renamed Ash Lighter No. 53
ID-3263 W. S. Rheems
ID-3264 S. G. No. 148
ID-3265 Brooklyn
ID-3266 Mary T. Tracy
ID-3267 Edward

No records found
ID-3268 Atlantic Reclassified YFB-3268
ID-3269 Portland
ID-3270 Cumberland

No records found
ID-3271 Raleigh
ID-3272 Western City
ID-3273 Severn

No naval service
SP-3274 Mary M
ID-3275 J. A. Bostwick - No naval service
ID-3276 Coos Bay Renamed/Reclassified Anacapa (AG 49)
ID-3277 Hawaiian
ID-3278 Credenda
ID-3279 Yankee - No naval service
ID-3280 Ohioan
ID-3281 Briton
ID-3282 Croton
ID-3283 Mokolii
ID-3284 Lighter No. 371

No naval service
ID-3285 Kerrigan Renamed Freight Lighter No. 115
ID-3286 Duggan Renamed Car Float No. 10
ID-3287 Pee Jee Renamed Freight Lighter
No. 113
ID-3288 Meralco - No naval service
SP-3289 Myrtle
ID-3290 Dandy - No record found
ID-3291 Harkness Renamed Car Float No. 11
ID-3292 Anna
ID-3293 Edna Aldrich

No records found
SP-3294 Hopkins
SP-3295 Josephine
SP-3296 Sagamore Reclassified AT-20
SP-3297 Winthrop
ID-3298 Blairstown - No naval service
ID-3299 Panaman
ID-3300 Western Light
ID-3301 Polar Sea
ID-3301-A Dauperata
ID-3302 Bellota

No naval service
ID-3303 McMath Renamed Freight Lighter No. 112
ID-3304 Porter Renamed Freight Lighter No. 114
ID-3305 Macona
ID-3306 San Juan - No naval service
ID-3307 El Occidente
ID-3308 Plymouth
ID-3309 Englewood
ID-3310 No. 225

No naval service
ID-3311 Sagadahoc
ID-3312 Triton Reclassified YT-10
ID-3313 West Ekonk
SP-3314 Viking
ID-3315 West Coast
ID-3316 No. 15
ID-3317 Chester
ID-3318 Trawler No. 17

No naval service
ID-3319 Robert M. Thompson
ID-3320 Heron
ID-3321 Accoma

No naval service
ID-3322 West Gotomska
ID-3323 Trawler No. 18
ID-3324 Bayfield

No naval service
ID-3325 Aurora
ID-3326 Mayflower - No naval service
ID-3327 Defiance
ID-3328 Bertha II
ID-3329 Muscallonge

No records found
ID-3330 West Galeta
ID-3331 Easterner
ID-3332 Concrete Scow
ID-3333 Telaquin
ID-3334 Point Judith

No naval service
ID-3335 West Hobomac
ID-3336 Port Chester
ID-3337 T. R. No. 38
ID-3338 Balandan
ID-3339 Mary Arnold
ID-3340 Plainfield
ID-3341 Charles C. McIllyaine

No naval service
ID-3342 Eastport
ID-3343 Keota
ID-3344 Calala

No naval service
ID-3345 Sherman Renamed Durham
ID-3346 Wishkah
ID-3346-A Brookland
ID-3346-B Brookhaven
ID-3346-C Brookwood
ID-3346-D Gray Cloud
ID-3346-E Gray Eagle
ID-3346-F Grayling
ID-3346-G Kaskaskia
ID-3346-H Mannamocking

No naval service
ID-3347 West Galoc
ID-3348 Governor John Lind
ID-3349 East Indian
ID-3350 Trawler No. 19
ID-3351 Trawler No. 16
ID-3352 Sag Harbor
ID-3352-A York Harbor

No naval service
ID-3353 Mojave Reclassified AT-15
ID-3354 Aquadon
ID-3355 Mastadon

No naval service
ID-3356 Montrolite Renamed/Reclassified Marmora (IX 189)
ID-3357 Coyote
ID-3358 Wahkiakum
ID-3358-A Quinalt
ID-3358-B Mojave
ID-3358-C Fort Russell
ID-3359 Baltomorean
ID-3360 Trawler No. 20

No naval service
SP-3361 Vaud J.
ID-3362 Edward C. Whalen - No naval service
SP-3363 Scandinavia
ID-3364 Biloxi - No naval service
ID-3365 Sea King
ID-3366 Lighter
ID-3367 Edward L. Fuller
ID-3368 Hull No. 28
ID-3369 Alvada
ID-3370 Mary Stine
ID-3371 Red Cloud
ID-3372 Nickerson

No record found
ID-3373 Barge No. 6 Renamed Freight Lighter No. 148
ID-3374 Barge No. 11 Renamed Coal Barge No. 625
ID-3375 Uncle Sam
ID-3376 Walter Tracy
ID-3377 Clackamas
ID-3378 Annette Rolph

No records found
ID-3379 Winding Gulf
ID-3380 Western Cross - No naval service
ID-3381 - Not used
ID-3382 Peter Pan II
ID-3383 Hokah

No records found
ID-3384 Barge No. 10 Renamed Coal Barge No. 624
ID-3385 Lighter No. 8
ID-3386 George Washington Colyer
ID-3387 Lighter No. 12

No records found
ID-3388 Joan of Arc
ID-3389 Andra

No naval service
ID-3390 Eastern Chief
ID-3391 John Leatham
ID-3392 Basaan
ID-3393 Abrigada
ID-3394 Alapaha

No naval service
ID-3395 Chesapeake
ID-3396 Manna Hata
ID-3397 Barge No. 8 Renamed Coal Barge No. 623
ID-3398 Barge No. 12 Renamed Coal Barge No. 626
ID-3399 Caesar A. Grassell
ID-3400 Point Chester

No records found
ID-3401 Canibas
ID-3402 Trawler No. 37
ID-3403 Bronx

No naval service
ID-3404 Point Lobos
ID-3405 Congaree - No naval service
ID-3406 Eastern Queen
ID-3407 Zirkel
ID-3408 Lighter No. 28
ID-3409 Bagnito No. 65
ID-3410 Barge No. 505
ID-3411 Lighter No. 7
ID-3412 Lighter No.26

No records found
ID-3413 Soestdijk
ID-3414 Bedminster
ID-3415 Josephine

No naval service
ID-3416 I. D. Fletcher
ID-3417 Barge No. 504
- No record found
ID-3418 Salvor
ID-3419 Pansy
ID-3420 G - No. 9
ID-3421 Manhattan
ID-3422 Lighter No. 1

No records found
ID-3423 Isanti
ID-3424 Rose
ID-3425 BeloitID-3427 O. T. Waring
ID-3428 Point Adams
ID-3429 Coconino
ID-3430 Bromela
ID-3431 Northern No. 2
ID-3432 Viva
ID-3433 Edward R. Gilman

No naval service
ID-3434 Arabia
ID-3435 Natant V - No naval service
ID-3436 Emmigrant
ID-3437 Neponset
ID-3438 Mazama

No naval service
ID-3439 Ozaukee
ID-3440 Greyhound
ID-3441 Quinniseco No. 63
ID-3441-A Battonville
ID-3441-B Tuwetanka
ID-3442 Oglethorpe No. 64
ID-3443 Allentown
ID-3444 Irene
ID-3445 Masuda
ID-3446 Frederick Lundy
ID-3447 Northern No. 1
ID-3448 Dancy

No naval service
ID-3449 W. L. Steed
ID-3450 H. Dahlke
ID-3451 Socony
ID-3452 Gem
ID-3453 Balliete

No naval service
ID-3454 Wilton Reclassified YAG-8
ID-3455 Namecki
ID-3456 M. G. Hausler
ID-3457 Georgiana

No naval service
SP-3458 Betty Jane I
SP-3459 Edith
ID-3460 Forster - No naval service
ID-3461 Liberty Reclassified AK-35
ID-3462 - Not used
ID-3463 Balliett
ID-3464 Keewayoin
ID-3465 R. M. & S. No.7
ID-3466 R. M. & S. No.5
ID-3467 R. M. & S. No.6
ID-3468 R. M. & S. No.2
ID-3469 W. F. Dalzell
ID-3470 Catawba
ID-3471 Mary E. Gordon
ID-3472 Coweta
ID-3473 Baltimore
ID-3474 Yakima
Reclassified ID-4262
ID-3475 Patapsco
ID-3476 Gus C.
ID-3477 Okesa
ID-3478 Nantasket
ID-3479 Kasota
ID-3480 Stanley Dollar
ID-3481 Port Covington
ID-3482 Vixen
ID-3483 R. M. & S. No. 14
ID-3484 Red Feather
ID-3485 M. T. Co. No. 3
ID-3486 Hull No. 506
ID-3487 Escort
ID-3488 Charles C.
ID-3489 Anoke
ID-3490 Chibiabos
ID-3491 Eastern Cross
ID-3492 Petrolia No. 2
ID-3493 Folly
ID-3494 Phoenix
ID-3495 Curtis Bay

No naval service
ID-3496 Point Bonita Renamed/Reclassified Camanga (AG 42)
ID-3497 Montclair
ID-3498 Brompton
ID-3499 Betty Lee

No records found
ID-3500 Eastern Shore
ID-3500-A Eastern Soldier - No naval service
ID-3501 West Zula
ID-3502 Barge No. 509
ID-3503 Kanabec
ID-3504 M. T. Co. No. 9
ID-3505 M. T. Co. No. 10
ID-3506 Fish Hawk

No naval service
ID-3507 Captain Dud Reclassified YD-43
ID-3508 Barge No. 3 - No naval service
ID-3509 Tyee Renamed/Reclassified Midway (AG 41)
ID-3510 Bagoso - No naval service
ID-3511 Pennsylvanian Renamed Scranton
ID-3512 Naiwa
ID-3513 M. J. Scanlon
ID-3514 Victorious Renamed/Reclassified George F. Elliot (AP 13)
ID-3515 Mono
ID-3516 Robert W. Johnson
ID-3517 Du Maru
ID-3518 Puget Sound
No naval service
ID-3519 Nantahala
ID-3520 Cape May
ID-3521 M. T. Co. No. 14 - No record found
ID-3522 William F. Herrin Renamed/Reclassified Villalobos (IX 145)
ID-3523 Harish - No naval service
ID-3524 Lydia
ID-3525 Wakan
ID-3526 Blandon
ID-3527 Western Scout
ID-3528 M. T. Co. No. 27
ID-3529 James W. Johnson
ID-3530 Barge No. 16A
ID-3531 M. T. Co. No. 11
ID-3532 M. T. Co. No. 4
ID-3533 M. T. Co. No. 25
ID-3534 M. T. Co. No. A7
ID-3535 M. T. Co. No. A6

No naval service
ID-3536 Harry Renamed Floating Workshop No. 10
ID-3537 Hull No. 507
ID-3538 Chelsea
ID-3539 Red Ribbon
ID-3540 DacaID-3542 Delana
ID-3543 Hull No. 873
ID-3544 Zephyr
ID-3545 Cumberland
ID-3546 Botsford
ID-3547 Hull No. 853
No naval servicerecords found
ID-3548 Westport
ID-3549 Willimantic
ID-3550 Westmead
ID-3551 Western Belle
ID-3552 Bellingham
ID-3553 Lighter No. 27 - No record found
ID-3554 Hickman
ID-3555 Aberdeen
ID-3556 Bugaya
ID-3557 Barabos
ID-3558 Falcon
ID-3559 Socony No. 4
ID-3560 Garfield
ID-3561 Bonnafon
ID-3562 Wallowa
ID-3563 Casmalia
ID-3564 Deerfield

No naval service
ID-3565 Berwyn
ID-3566 Caponka
ID-3567 James Whalen

No naval service
ID-3568 Lake Catherine Renamed/Reclassified Manasquan (AG 36)
ID-3569 Western Comet
ID-3570 Euharler
ID-3571 Winober

No naval service
SP-3572 Shuttle
ID-3573 Agawam
ID-3574 Alabet
ID-3575 Coloma
ID-3576 Barrington
ID-3577 Pennsylvania
ID-3578 Neptune
ID-3579 West Cape

No naval service
ID-3580 Morristown
ID-3581 Neponset
ID-3582 Alabama - No naval service
ID-3583 Rogday
ID-3584 West Zucker
ID-3585 Eastern Light
ID-3586 Issac M. North
ID-3587 Interstate
ID-3589 Captain Tom
ID-3590 M. T. Co. No. B-4
ID-3591 M. T. Co. No. 7
ID-3592 Lighter No. 8

No records found
ID-3593 Alanthus
ID-3594 Bancroft
ID-3595 Sidney
ID-3596 Gilbert W. Benedick
ID-3597 Lake Alvada

No naval service
ID-3597-C Lake Blanchester
ID-3597-D Lake Clear
ID-3598 Maude L. Foster
ID-3599 John F. Harris
ID-3600 Irwin
ID-3601 Marshfield
ID-3602 Chaldean
ID-3603 Margaret A. Flannery
ID-3604 Eagle
ID-3605 Atlas
ID-3606 Juliette
ID-3607 Columbia
ID-3608 E. J. DonovanID-3610 Francis
ID-3611 George R. Byrd
ID-3612 Schroeder and Horstman
ID-3613 S. B. Thorne
ID-3614 S. E. King
ID-3615 Hunter
ID-3616 Quoque
ID-3617 Providencia
ID-3618 Salmon
ID-3618-A Cotteral
ID-3618-B Flavel

No naval service
ID-3618-C Mahanna Reclassified ID-4480
ID-3619 August N. Low
ID-3620 Blythdale
ID-3621 Buhisan Hull No. 179
ID-3622 Joseph B. Lynch
ID-3623 Doninick C.
ID-3624 Red Hawk
ID-3625 H. B. Fabian
ID-3626 M. T. Co. No.261
ID-3627 Ida M. Flannery
ID-3628 Richard J. Foster
ID-3629 W. L. Smith

No naval service
ID-3630 Challenger
ID-3631 Marian Van P.
ID-3632 Lewis O'Donnell
ID-3633 Mink
ID-3634 Loretta
ID-3635 H. M. Stagg

No records found
ID-3636 West Madaket
ID-3637 Major Wheeler
ID-3638 West Loquassuck
ID-3639 Roy Hibgattie
ID-3640 W. S. Alden
ID-3641 Edna R
ID-3642 Kenny Girls
ID-3543 Johanna A. Dwyer
ID-3644 Mary L. Turk
ID-3645 Hammond Brothers
ID-3646 Sunset

No records found
ID-3647 Frederick D. U. Robbins Designated YF-118
ID-3648 Stephen C.
ID-3649 Mary A. Kennley
ID-3650 Bloomington

No records found
ID-3651 Polar Land
ID-3652 Fox
ID-3653 Thomas O'Brien

No records found
ID-3654 Westland
ID-3655 Marion
ID-3656 Caribou

No naval service
ID-3657 Federal
ID-3658 W. B. Johnson
ID-3659 Sable
ID-3660 Lonoke

No naval service
ID-3661 West Elcasco Reclassified AE-7 and
ID-3662 Calamares Reclassified AF-18
ID-3663 Sun
ID-3664 William F. Green
- No records found
ID-3665 South Pole
ID-3666 Polar Bear
ID-3667 Oshkosh
ID-3668 Frederick W. Pfaff
ID-3669 D. L. & W. R. R. No. 1A
ID-3670 Theodore

No naval service
ID-3671 Invincible
ID-3672 Columbine
ID-3673 Roseway
ID-3674 Antrim

No naval service
ID-3675 Westpool
ID-3676 Independence Renamed/Reclassified Neville (AP 16)
ID-3677 Hugh D. - No naval service
ID-3678 - Not used
ID-3679 Cohasset
ID-3680 Carbeza - No naval service
ID-3681 West Mahomet
ID-3682 United States
ID-3683 Junior
ID-3684 Courageous
ID-3685 Marion B. Harris
ID-3686 Willie
ID-3687 Airlie
ID-3688 Galesburg
ID-3689 Bonifay
ID-3690 Bar Harbor
ID-3691 J. A. Chanslor
ID-3692 Yukon
ID-3693 Cruso
ID-3693-A Bonneterre
ID-3693-B Clio
ID-3693-C Clodia

No naval service
ID-3694 - Not used
ID-3695 West Hosokie
ID-3696 Edenton Reclassified AK-38
ID-3697 Boxley - No naval service
ID-3698 Congress
ID-3699 Wheaton - No naval service
ID-3700 West Lashaway
ID-3701 West Kyska
ID-3702 Downer IX - No record found
ID-3703 Western Maid
ID-3703-A West Grove - No naval service
ID-3704 West Eldara
ID-3705 Eddie
ID-3706 Latoka
ID-3707 TillamookID-3709 East Wind

No naval service
SP-3710 St. Johns
ID-3711 Calico Rock
ID-3712 Louise
ID-3713 Medford
ID-3714 Tipton
ID-3715 Harney
ID-3716 Eastern Sun

No naval service
SP-3717 McDougall
ID-3718 West Humhaw
ID-3719 Ashburn
ID-3720 Kanakee
ID-3721 Ruth
ID-3722 Itanca
ID-3723 M. T. Co. No.21
ID-3724 Derrick Lighter No.36
ID-3725 Helen
ID-3726 Murray
ID-3727 Dittmar No. 20
ID-3728 Western Pride
ID-3729 Lynchburg
ID-3730 Donaldson No. 5
ID-3731 Emiley B.
ID-3732 M. T. Co. No. A-4
ID-3733 M. T. Co. No. B-1
ID-3734 M. T. Co. No. A-1
ID-3735 Monmouth
ID-3736 Columbiad
ID-3737 M. T. Co. No. A-5
ID-3738 William Bonney
ID-3739 M. T. Co. No. A-2

No naval service
ID-3740 Seven Renamed Freight Lighter No. 155
ID-3741 Western Plains
ID-3742 Derrick Barge No. 34
ID-3743 M. T. Co. No. 19
ID-3744 M. T. Co. No. 20
ID-3745 M. T. Co. No. 18
ID-3746 Richard C.
ID-3747 M. T. Co. No. 16
ID-3748 Cadaretta
ID-3749 Seven
Renamed Freight Lighter No. 155 Designated YF-155
ID-3750 M. T. Co. No. B3
ID-3751 M. T. Co. No. V-3
ID-3752 M. T. Co. No. A2
ID-3753 M. T. Co. No. 6

No records found
ID-3754 Lillian Russell Renamed Water Barge No. 29
ID-3755 Covered Barge Hull No. 508
ID-3756 Barges No. 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 and 29
ID-3757 Barges No. 19 and 20
ID-3758 Irving K

No records found
ID-3759 Falmouth
ID-3760 Aiken
ID-3761 Como
ID-3762 Mattapan
ID-3763 Belding
ID-3763-A Moosabee
ID-3763-B Umatilla

No naval service
ID-3764 Concrete Barge No. 443 Renamed Coal Barge No. 443
ID-3765 Lake Gorin - No naval service
ID-3765-A Lake Larga
ID-3765-B Lake Elsinore
ID-3765-C Lake Gedney
ID-3765-D Lake Ennis
ID-3765-E Lake Lasang
ID-3765-F Lake Folcroft
ID-3766 Triumph
ID-3767 Phoenix Bridge
ID-3768 Newburgh
ID-3769 Astoria
ID-3770 Goree
- No naval service
ID-3771 Western Hope
ID-3772 Aowa
ID-3773 Calloh
ID-3774 Boulton
ID-3775 Milton
ID-3776 Fonduco
ID-3777 Americus
ID-3778 Necolah
ID-3779 Balino

No naval service
ID-3780 I. J. Merritt
ID-3781 Makanda
ID-3782 Eyota
ID-3783 Goodspeed
ID-3784 Wakanna

No naval service
ID-3785 Archer Renamed/Reclassified Fuller
(AP 14)
ID-3786 Fort Wayne
ID-3787 Polar Star
ID-3788 Craycroft
ID-3789 Crathorne

No naval service
ID-3789-A Crawl Keys
ID-3789-B L. Connersville
ID-3790 Eclipse

No naval service
ID-3791 North Pole
ID-3792 Zaca
ID-3793 Lake Forge - No naval service
ID-3794 West Grama
ID-3795 Abron
ID-3796 Alcona

No naval service
ID-3797 Oskawa
ID-3798 Concrete Barge No. 347 - No record found
SP-3799 Piave
ID-3800 Oskaloosa
ID-3801 West Zeda
ID-3802 Craincreek
ID-3803 Cheron

No naval service
ID-3804 Santa Teresa Renamed/Reclassified Kent (AP 28)
ID-3805 Kineo - No naval service
ID-3806 Yamhill Renamed/Reclassified Arctic
(AF 7)
ID-3807 Blue Eagle
ID-3808 Wihaha
ID-3809 Easterling

No records found
ID-3810 Banago
ID-3811 Chimo - No naval service
ID-3812 West Carnifax
ID-3813 West Cressey
ID-3814 Lake Wilson
ID-3814-A Lake Winthrope

No naval service
ID-3815 Western Ally
ID-3816 Caddopeak Renamed/Reclassified Besboro (AG 66)
ID-3817 Downer V - No naval service
ID-3818 Buford
ID-3819 Alamosa
ID-3820 Jacona
ID-3821 Nathan Lawrence
ID-3822 Cabura
ID-3823 Benzonia
ID-3824 Kimta
ID-3825 West Erral
ID-3826 Quistconca
ID-3827 Fernandina

No naval service
ID-3828 Saccarappa
ID-3829 Kamesit
ID-3830 Deranof
ID-3831 East Cape
ID-3832 Awensdaw
ID-3833 Lake Ledan
ID-3834 Lakehurst
- No naval service
ID-3835 Edward L. Dohney III
ID-3836 West Cobalt
ID-3837 Mercer
ID-3838 Buckhorn
ID-3839 Oswatomie
ID-3839-A Oscoda
ID-3839-B Benoni
ID-3840 Dallas
ID-3841 Norma

No naval service
ID-3842 Auburn Reclassified ID-4079
ID-3843 Belvidere - No naval service
ID-3844 William N. Page
ID-3845 Musketo
ID-3846 Mijdrecht
ID-3847 West Wauneke
ID-3848 Cresap
ID-3848-A Braxton
ID-3848-B Braeburn
ID-3848-C Brentwood
ID-3848-D CorvallisID-3849 Bobring
ID-3850 West Caruth
ID-3851 Yaquwa
ID-3852 Kokomo
ID-3853 Lake Govan

No naval service
SP-3854 Lady Doris
ID-3855 Pacific - No naval service
ID-3856 West Wauna
ID-3857 West Vaca
ID-3858 Fort Sill
ID-3859 Marshall
ID-3860 Maratanza

No naval service
ID-3861 Sac City
ID-3862 Darrah
ID-3863 Borad
ID-3864 Keketticut

No naval service
ID-3865 Indianapolis
ID-3866 Brandywine - No naval service
ID-3867 - Not used
ID-3868 Fort Scott
ID-3869 Guilford
ID-3870 Albatross

No naval service
ID-3871 West Avenal
ID-3872 Watonwan Reclassified ID-4296
ID-3873 Magunkook
ID-3874 Artisan

No naval service
ID-3875 Floridian
ID-3876 Guimba
ID-3877 Scandaga
ID-3878 Corrales
ID-3878-A Coquina
ID-3878-B Corapeak
ID-3878-C Corsicana
ID-3879 Anthera

No naval service
ID-3880 Paysandu
ID-3881 Fort George - No naval service
ID-3882 Dakotan
ID-3883 Baldrock - No naval service
ID-3884 Wathena
ID-3885 Kangi
ID-3886 Ziamwell
ID-3887 Brookdale
ID-3888 Ingold
ID-3889 Kusdeca
ID-3890 Fort Riley
3891 Hico
ID-3892 Callabasis
ID-3893 Bushong

No naval service
ID-3894 Edgecombe Renamed/Reclassified Rigel (AD 13)
ID-3895 Morain
ID-3896 Octorara
ID-3897 Osakis
ID-3898 Jacox
ID-3899 Fort Smith
ID-3900 Brookfield
ID-3901 Allison
ID-3902 Panola
ID-3903 Bockenoff
ID-3904 Wakiki
ID-3905 Lewiston
ID-3906 Cranenest
Reclassified ID-4266-F
No naval service
ID-3907 West Elcajon
ID-3908 West Togus
ID-3909 West Modus
ID-3910 Baldridge
ID-3911 Fort Stephens

No naval service
ID-3912 West Compo
ID-3913 Black Arrow ex-Black Hawk (ID 1534)
ID-3914 Bottineau
ID-3915 Wayhut
ID-3916 Dungeness
ID-3917 Lake Gormania
ID-3918 Glendola
ID-3919 Duquesne
- No naval service
ID-3920 Virginian
ID-3921 West Arvada
ID-3922 Decatur Bridge
ID-3923 Charles M. Everest
ID-3924 West Maximus
ID-3925 West Cajoot
ID-3926 Braddock
ID-3927 Sapinero
ID-3928 Bulana

No naval service
ID-3929 Marne
ID-3930 Lake Desha
ID-3931 Chicago Bridge
ID-3932 Shooters Island
ID-3933 Saguache
ID-3934 Redlands
ID-3935 Dirigo
ID-3936 Agwistar
ID-3937 Benlova
ID-3938 Passaic Bridge
ID-3939 Aledo
ID-3940 Cokato
ID-3941 Nesco
ID-3942 Wallingford
ID-3943 Folsom

No naval service
ID-3944 Mariana
ID-3945 Fort Pitt Bridge
ID-3946 Consort
ID-3947 Masca
ID-3948 Edge field
ID-3949 Lake Gratis
ID-3950 Dio
ID-3951 Allies
ID-3952 Cabegon
ID-3953 West Amargosa
ID-3954 The Lambs
ID-3955 Waubesa
ID-3956 Monana
ID-3957 Lake Deval
ID-3958 Ahala
ID-3959 Tanka
ID-3960 Lake Allen
ID-3961 Silverbrook
ID-3962 Sagaporack

No naval service
ID-3963 Kaiserin Auguste Victoria ex-ID-1472
ID-3964 Wenakee
ID-3965 Chipchung
ID-3966 Edgemont
ID-3967 Glendoyle
ID-3968 Gloucester
ID-3969 Cascade
ID-3970 Bell Brook
ID-3971 Mulpaun
ID-3972 Afalkey
ID-3973 New York Barge No. 1

No naval service
ID-3974 Lake Yahara
ID-3975 Waneyanda
ID-3976 Boxbutte
ID-3977 Onekama
ID-3978 Klamath
ID-3979 Heffron
ID-3980 Baleshed
ID-3981 Lake Fluvana

No naval service
ID-3982 West Corum
ID-3983 Edgehill
ID-3984 National Bridge
ID-3985 Ozette
ID-3986 Adway
ID-3987 Prusa
ID-3988 Gulf Queen
ID-3989 Blakely
ID-3990 Tartar
ID-3991 Eldena
ID-3992 West Ashawa
ID-3993 Glorieta
ID-3994 West Hembrie
ID-3995 Acrema
ID-3996 Lake Bulana
ID-3997 Castle Town
ID-3998 Seypen
ID-3999 Opelika
ID-4000 Jekyl
ID-4001 F. D. Asche
ID-4002 Atlantus
ID-4003 Balsam

No naval service
ID-4004 Saluda Renamed/Reclassified Sirius
(AK 15)
ID-4005 Agarista
ID-4006 Steadfast
ID-4007 Castle Point

No naval service
ID-4008 Santa Cecilia
ID-4009 Okiya
ID-4010 Castle Wood
ID-4011 Buttonwood
ID-4012 Birchleaf
ID-4013 Oraton
ID-4014 Owatama
ID-4015 Fort Seward
ID-4016 Kenosha
ID-4017 Baltimore
ID-4018 Cokesit

No naval service
ID-4019 South Bend
ID-4020 West Hematite
ID-4021 Fort Wright

No naval service
ID-4022 Edgewood Renamed/Reclassified Denobla (AD 12)
ID-4023 Eldridge
ID-4024 Tollard
ID-4024-A Namfaug
ID-4025 Boykin
ID-4026 Lake Galera
ID-4027 Lake Louise
ID-4027-A Lake Marion
ID-4028 West Sequana
ID-4029 West Nohno
ID-4030 Lake Belnona

No naval service
ID-4031 Marica
ID-4031-A Sol Navis
ID-4032 West Cavanal
ID-4033 West Conob
ID-4034 West Celeron
ID-4035 Edgemoor

No naval service
ID-4036 Callao
ID-4037 Polybius
ID-4037-A Stanley
ID-4038 Diablo
ID-4039 Bathulum

No naval service
ID-4040 Graf Waldersee
ID-4041 Eten
ID-4042 Zeppelin
ID-4043 Mobile ex-Cleveland
ID-4044 Devolente
ID-4045 Barkhamstead
ID-4046 Coaxet
ID-4047 Westalcoz
ID-4048 Deroche
ID-4049 Shenandoah
New Windsor
No naval service
ID-4051 Cap Finisterre
ID-4052 Santa Elena
ID-4053 Fort Leavenworth
ID-4054 Lake Hemlock
ID-4054-A Lake Janet
ID-4055 Bayou Teche
ID-4056 Sabotawan
ID-4057 Ballew
ID-4058 Osquamsick
ID-4059 Barlow
ID-4060 Bologan
ID-4061 Mystic
ID-4061-A Ipswich
ID-4062 Andrea F. Luckenbach

No naval service
ID-4063 Prinz Friedrich Wilhelm
ID-4064 Bosworth
ID-4065 West Cherow
ID-4066 Lake Linden
ID-4067 Lake Sanford
ID-4068 Henry Clay
ID-4069 Anniston
ID-4070 Intan
ID-4071 Delfina
ID-4072 Cabrille
ID-4073 Maruba
ID-4074 Deer Lodge
ID-4075 Philadelphia
ID-4076 Fort Logan
ID-4077 Lake Maurepas
ID-4078 Wisconsin Bridge

No naval service
ID-4079 Auburn ex-ID-3842
ID-4080 Imperator
ID-4081 Poughkeepsie
ID-4082 West Hargrave
ID-4083 West Irmo
ID-4084 West Totant
ID-4085 West Imboden

No naval service
ID-4086 Lake Gaspar
ID-4086-A Lake Garza
ID-4087 West Harcuvar
ID-4088 Ballenas
ID-4089 Faraby
ID-4090 West Tacook
ID-4091 Remus
ID-4092 Burnwell
ID-4093 Costilla
ID-4094 Lake Delancey
ID-4094-A Lake Bledsoe
ID-4094-B Lake Fernaldo
Reclassified ID-4408
ID-4094-C Lake Fugard
ID-4094-D Lake Furley
ID-4094-E Lake Furlugh
ID-4094-F Lake Otsquargo
ID-4095 Sea Bird
ID-4096 Western Glen
ID-4097 Tuckanuck
ID-4098 Buckhorn
ID-4099 Lake Lesa
ID-4100 West Aleta
ID-4101 Isleta
ID-4102 Waukau
ID-4103 Dochet
ID-4104 Knoxville
ID-4105 West Munham
ID-4106 Kronprins Gustav Adolf
ID-4107 West Chetac
ID-4108 Moline
ID-4109 Meriden
ID-4110 Nokatay
ID-4110-A Naucus
ID-4111 Saint Augustine
ID-4112 Hegira
ID-4113 Woodmansie

No naval service
ID-4114 Lake Ypsilanti
ID-4115 Butterfield
ID-4116 Berea
ID-4117 Lake Gardner
ID-4118 Hillsborough County
ID-4119 Burnside
ID-4120 Camsumset
ID-4121 Dade County
ID-4122 Lake Lida
ID-4123 Arabo
ID-4124 Pontia
ID-4125 Quitticas
ID-4126 Monasses
ID-4127 Saint John's County
ID-4128 Elkridge
ID-4129 Chattanooga
ID-4130 West Cawthon

No naval service
ID-4131 Lake Dymer
ID-4132 Saris
ID-4133 Montgomery
ID-4134 Jefferson County
ID-4135 Glyndon
ID-4136 West Islip
ID-4137 Louisville Bridge
ID-4138 Brookside
ID-4139 Strathnaver
ID-4140 Lake Forkville
ID-4141 Ripple
ID-4142 Ocean
ID-4143 Lake Pearl
ID-4143-A Lakeville
ID-4144 Bon Secour
ID-4145 Delight
ID-4145-A Ossa
ID-4145-B Otho

No naval service
ID-4146 Bathgate Renamed/Reclassified Bomazeen (YT 238)
ID-4147 Derbyline
ID-4148 Lewis Luckenbach
ID-4149 Ossining
ID-4150 Lake Frampton
ID-4151 Edmore
ID-4152 Fasset
ID-4153 West Kasson
ID-4154 Bethlehem Bridge

No naval service
ID-4155 Lake Arline Renamed/Reclassified Monomoy (AG 40)
ID-4156 Edisto Renamed/Reclassified Altair (AD-11)
ID-4157 West Celina
ID-4158 Elmsport
ID-4159 Rock Island
ID-4160 West Henshaw
ID-4161 West Hardaway
ID-4162 Belfort
ID-4163 West Isley
ID-4164 Glymont
ID-4165 Assinippi
ID-4166 Winyah
ID-4167 Cotati
ID-4168 Iconium
ID-4169 Neshaminy
ID-4170 Chimo
ID-4171 Costigan
ID-4172 Tripp
ID-4173 Bessemer
ID-4174 Imlay
ID-4175 Fire Island
ID-4176 Wheatland Montana
ID-4177 Lake Friar
ID-4178 Kittegaun
ID-4179 Olen
ID-4180 West Segovia
ID-4181 East Side
ID-4182 Battleboro
ID-4183 Esopus
ID-4184 West Calumb
ID-4185 Woyaca
ID-4186 Lake Freeland
ID-4186-A Lake Frenchton
ID-4187 Delisle

No naval service
ID-4188 - Not used
ID-4189 Knights Island
ID-4190 Calno
ID-4191 Lake Faristell
ID-4192 Sharon
ID-4193 Seattle Spirit
ID-4194 Bellbuckle
ID-4194-A Westmoreland
ID-4195 Lightburne
ID-4196 Ripogenus
ID-4197 Ammondusuc
ID-4198 Lake Buckeye
ID-4198-A Lake Beacon
ID-4198-B Lake Cathoon
ID-4198-C Lake Fondulac
ID-4199 West Cheswald
ID-4200 Mount Evans
ID-4200-A City of Eureka
ID-4200-B West Harlan
ID-4200-C West Harshaw
ID-4200-D West Hartland
ID-4200-E West Hartley
ID-4200-F West Harts
ID-4200-G West Nosska
ID-4200-H West Quechee
ID-4200-I West Raritans
ID-4201 West Inskip
ID-4201-A West Cayote
ID-4202 Yaklok
ID-4202-A Askawake
ID-4202-B Chepadoa
ID-4202-C Orani
ID-4203 Eelbeck
ID-4203-A City of Spokane
ID-4203-B Editor
ID-4203-C Elkton
ID-4203-D Endicott
ID-4203-E Elkhorn
ID-4203-F Stanley
ID-4204 West Cadda
ID-4204-A West Cactus
ID-4205 Hathaway
ID-4205-A Hatchie
ID-4206 Eastern Creek
ID-4207 Nemassa
ID-4208 Lake Gradan
ID-4209 Asquam

No naval service
ID-4210 Western Star
ID-4211 Kisnop
ID-4212 Buttercup
ID-4213 Haddon
ID-4213-A Ablanset
ID-4213-B Asabeth
ID-4213-C Brasher
ID-4213-D Buffalo Bridge
ID-4213-E Delavan
ID-4213-F Independent Bridge
ID-4213-G Lackawanna Valley
ID-4213-H Parksville
ID-4213-I Shortsville
ID-4213-J Davidson County
ID-4213-K Wallkill
ID-4213-L Pittsburgh Bridge
ID-4214 Glenridge
ID-4214-A Bannack
ID-4214-B Rockaway Park

No naval service
ID-4215 Lake Pepin
ID-4215-A Lake Indian - No naval service
ID-4215-B Lake Geneva Renamed/Reclassified Manomet (AG 37)
ID-4215-C Lake Markham - No naval service
ID-4215-D Lake Orange Renamed/Reclassified Menemsha (AG 39)
ID-4215-E Lake Helen
ID-4216 Lake Medford
ID-4217 Richmond Boro
ID-4218 Yawah
ID-4219 West Chataka
ID-4220 Clairton
ID-4221 Sewickly
ID-4222 Deuel
ID-4223 Bay Head
ID-4224 Doylestown
ID-4225 Hanover
ID-4225-A Conshohoken
ID4225-B Cajacet
ID-4226 Delco
ID-4226-A Maddequet
ID-4227 J. P. Gordon
ID-4228 West Jaffrey
ID-4229 Miskianza
ID-4230 Cross Keys
ID-4231 Romulus
ID-4231-A Salem County
ID-4231-B Liberty Minquas
ID-4231-C Kehuku
ID-4231-D Kekoskee
ID-4232 Boston Bridge
ID-4232-A Putnam
ID-4232-B Marsodak
ID-4232-C Cook
ID-4232-D Coquitt
ID-4232-E Jackson
ID-4232-F Bayhead
ID-4232-G Waco
ID-4233 Sunshine
ID-4233-A Sunbeam

No naval service
ID-4233-B S. B. Hunt Renamed/Reclassified Flambeau (IX 192)
ID-4233-C George H. Jones
ID-4234 Siletz

No naval service
ID-4234-N Nedmac Renamed/Reclassified Antares (AG 10)
ID-4235 Lake Gravella
ID-4235-A Lake Faresman
ID-4235-B Lake Flovilla
ID-4235-C Lake Fontana
ID-4236 West Ison
ID-4236-A Cathlamet
ID-4236-B West Ira
ID-4237 Colorado Springs
ID-4237-A Effna
ID-4237-B Eglantine
ID-4237-C Egremont
ID-4237-D Jadden
ID-4238 New Britain
ID-4238-A Waterbury
ID-4239 Afel
ID-4239-A Blair
ID-4239-B Casper
ID-4239-C City of Fairbury
ID-4239-D Corson
ID-4239-E Flour Spar
ID-4239-F Kishacoquillas

No naval service
ID-4239-G Lebanon Renamed/Reclassified Vega (AK 17)
ID-4239-H Lehigh
ID-4239-I Liberty Glo
ID-4239-J Liberty Land
ID-4239-K Luxpalile
ID-4239-L Maiden Creek
ID-4239-M Minnequa
ID-4239-N Nedmac
ID-4239-O Ogontz
ID-4239-P Pipestone County
ID-4239-Q Saco
ID-4239-R Sahale
ID-4239-S Salvation Lass
ID-4239-T Sangamon
ID-4239-U Sarcoxie
ID-4239-V Satartia
ID-4239-W Saucon
ID-4239-X Saugerties
ID-4239-Y Saugus
ID-4239-Z Scantic
ID-4239-AA Schenectady
ID-4239-BB Schodack
ID-4239-CC Schoharie
ID-4239-DD Schoodic
ID-4239-EE Schroon
ID-4239-FF Seekonk

No naval service
ID-4239-GG Shaume Renamed/Reclassified Procyon (AG 11)
ID-4239-HH Tulsa
ID-4240 Utoka
ID-4241 Cockaponset
ID-4242 Worcester
ID-4243 West Hepburn
ID-4243-A Dewey
ID-4244 Wanconda
ID-4244-A Auditor
ID-4244-B Mercer Victory
ID-4244-C Waxahachie
ID-4244-D Wyndche
ID-4245 Cripple Creek
ID-4245-A Brave Coeur
ID-4245-B Crisfield
ID-4245-C Effingham
ID-4246 Bethnor
ID-4247 Chappell
ID-4247-A Contocook
ID-4247-B Ceralvo
ID-4247-C Cerro Cardo
ID-4247-D Conotton
ID-4247-F Chautauqua
ID-4247-G Chantier
ID-4247-H Chaparel
ID-4247-I Lake Glencoe
ID-4248 Lake Franconia
ID-4249 Courtois
ID-4250 Lake Annette

No naval service
ID-4251 Yaphank
ID-4252 Dillwyn
ID-4253 Lafcomo
ID-4253-A Afoundria
ID-4253-B Casey
ID-4253-C City of Saint Joseph
ID-4253-D Chicksaw
ID-4253-E Cliffwood
ID-4253-F City of Alton
ID-4253-G Chester Valley
ID-4253-H Clavarach
ID-4253-I Coahoma County
ID-4253-J Colbrook
ID-4253-K Hog Island
ID-4253-L Inspector
ID-4253-M Maigheric
ID-4253-N Sinsiawa
ID-4253-O Sundance
ID-4253-P Widwood
ID-4253-Q Blue Triangle
ID-4253-R Cold Harbor
ID-4253-S Commack
ID-4253-T Collingsworth
ID-4253-U Clontarf
ID-4253-V Clearwater

No naval service
ID-4253-W Comorant Renamed/Reclassified Capella (AK 13)
ID-4253-X Conejos
ID-4253-Y Jomar
ID-4253-Z Liberty Bell
ID-4253-AA Artigas
ID-4253-BB American Press
ID-4253-CC Argosy
ID-4253-DD Bibbco
ID-4253-EE Brush
ID-4253-FF Cedarhurst
ID-4253-GG Catahouga
ID-4253-HH Carlion
ID-4253-II Carplaka
ID-4253-JJ Carrabulle
ID-4253-KK Cassimir
ID-4253-LL Coldwater
ID-4253-MM City of Flint
ID-4253-NN Coelleda
ID-4253-OO Collamer
ID-4253-PP Coeur d'Alene
ID-4253-QQ Quaker City
ID-4253-RR Carenco
ID-4253-SS Castana
ID-4253-TT Cody
ID-4253-UU Colthraps
Id-4253-VV Conehatta
ID-4253-WW Connespeak
ID-4253-XX Capillo
ID-4253-YY Capulin
ID-4253-ZZ Cardonia
ID-4253-AAA Independence Hall
ID-4253-BBB Jolse
ID-4253-CCC Kenowis
ID-4253-DDD Lorraine Cross
ID-4253-EEE Manataway
ID-4253-FFF Tamalva
ID-4253-GGG Vaba
ID-4253-HHH Winona
ID-4254 Anacortes
ID-4255 West Selene
ID-4256 Asotin
ID-4257 Wytheville
ID-4257-A Ambridge
ID-4258 Nockum
ID-4259 West Katan
ID-4260 Baboosic

No naval service
ID-4261 Lake St. Regis
ID-4262 Yakima ex-ID-3474
ID-4263 Zarembo
ID-4264 Tagus
ID-4265 Macomet
ID-4265-D Lake Orange
ID-4266 Lake Elkwood
ID-4266-A Lake Elkwater
ID-4266-B Lake Ellendale
ID-4266-C Lake Ellennorah
ID-4266-D Lake Ellijay
ID-4266-E Lake Ellsworth
ID-4266-F Cranenest
ID-4266-G Coutolene
ID-4266-H Covalt
ID-4266-I Covedale
ID-4266-J Covena
ID-4266-K Cowan
ID-42660-L Cottonplant
ID-4266-M Cottonwood
ID-4266-N Coulee
ID-4266-O Coushatta
ID-4267 Lake Pachuta
ID-4268 Lake Cayuga

No naval service
ID-4269 Lake Mary
ID-4269-A Lake St. Clair ex-ID-2904
ID-4270 Shickshinny

No naval service
ID-4270-A Shannock Renamed/Reclassified Spica (AK 16)
ID-4270-B Labette
ID-4270-C Nobles
ID-4270-D Bird City
ID-4271 Wawalona
ID-4271-A Clolkson
ID-4271-B Montague
ID-4271-C Vishmaha
ID-4271-D Waban
ID-4272 Lake Lulicusun
ID-4273 Dellwood
ID-4274 Palisades
ID-4275 West Keene
ID-4276 Lake Grainger
ID-4276-A Lake Gebhart
ID-4276-B Lake Gera

No naval service
ID-4276-C Lake Berdan
ID-4276-D Lake Yemassee
ID-4276-E Lake Mattato
ID-4276-F Lake Grama
ID-4277 Buckhannon
ID-4278 Lansdowne
ID-4278-A Bavinston
ID4278-B Lycoming
ID-4278-C Bensalem
ID-4279 Kenwood Bridge
ID-4279-A North Alabama
ID-4279-B Bound Brook
ID-4279-C Johnson City
ID-4279-D Pawtucket

No naval service
ID-4279-E - Not used
ID-4279-F Milwaukee Bridge
ID-4279-G Opeguen
ID-4280 Champion
ID-4280-A Defender
ID-4280-B Scottsburg
ID-4281 West Ivis
ID-4281-A West Jenda
ID-4282 Nonantum
ID-4282-A Lackawanna Bridge
ID-4282-B Cushnet
ID-4283 Daniel Webster
ID-4283-A John Adams
ID-4283-B Andrew Jackson
ID-4283-C Abraham Lincoln
ID-4284 Dryden
ID-4285 Clauseus
ID-4286 Texarkana
ID-4286-A Amacross
ID-4286-B John Roach
ID-4286-C Iceland
ID-4286-D William H. Webb
ID-4286-E Donald McKay
ID-4286-F Greenland
ID-4286-G John Englis
ID-4286-H Chester Kiwanis
ID-4286-I Loretta
ID-4286-J John Stevens
ID-4286-K George E. Weed
ID-4286-L Henry Steers
ID-4286-M George Pierce
ID-4287 Chicomico
ID-4287-A Manham
ID-4288 West Catance
ID-4289 Nile
ID-4290 Capines
ID-4291 Mount Vernon Bridge
ID-4292 Charlot
ID-4292-A Chetopa
ID-4293 West Helix
ID-4294 Homestead
ID-4295 Circinus
ID-4295-A Corvus

No naval service
ID-4296 Watonwan ex-ID-3872
ID-4296-A Kayseeka
ID-4296-B Mitchell
ID-4296-C Delanson
ID-4296-D City of Alma
ID-4296-E Epitacio Pessoa
ID-4296-F Davenport
ID-4296-G Evergreen City
ID-4296-H Arizpa
ID-4296-I Algic
ID-4296-J Bonnie Brook
ID-4296-K Gateway City
ID-4296-L Salaam
ID-4296-M Waterbury
ID-4296-N Yaka
ID-4296-O Yalza
ID-4296-P Yapalaga
ID-4296-Q Nacata
ID-4296-R Naamhok
ID-4296-S Emergency Aid
ID-4296-T Wacosta
ID-4296-U Ala
ID-4296-V Arden
ID-4297 Daram
ID-4298 Cowboy
ID-4298-A County Shannock
ID-4298-B Craigsmere
ID-4299 Lake Foxcraft
ID-4299-A Lake Fraicheur
D-4299-B Lake Fouche
ID-4300 Willimantic
ID-4301 Fame
ID-4301-A Cleopatra
ID-4301-B Astrca
ID-4302 Darden
ID-4302-A Dartford
ID-4302-B Dassel
ID-4302-C Dawkins
ID-4302-D Dawson
ID-4303 Curama
ID-4304 Bascobel
ID-4305 Moosehausic
ID-4305-A Lordship Manor

No naval service
ID-4306 Newton Reclassified IX-33
ID-4307 Edellyn
ID-4308 Jacksonville
ID-4308-A Chicamauga
ID-4308-B Wekika
ID-4309 Maquan
ID-4310 Gulf Trade
ID-4311 Lake Cannonsburg
ID-4311-A Lake Girardeau
ID-4311-B Lake Candelaria
ID-4311-C Lake Saba
, ex-ID-4316
ID-4311-D Lake Canaveral
ID-4311-E Lake Fear
ID-4311-F Lake Licoco

No naval service
ID-4311-G Lake Osweya
ID-4311-H Lake Winooski
ID-4311-I Lake Belnona ex-ID-4030
ID-4312 Colindo
ID-4313 Farnam
ID-4314 Bearport
ID-4315 Nahaska
ID-4316 Lake Saba
, Reclassified ID-4311-C
ID-4317 Lake Gretna
ID-4318 Lake Granby
ID-4318-A Lake Grampus
ID-4318-B Lake Grampian
ID-4319 Alector
ID-4319-A Alector
ID-4319-B Alcis
ID-4319-C Afrania
ID439-D Fort Snelling
ID-4319-E Nashotah
ID-4319-F Nupolela
ID-4320 Bartolome
ID-4320-A Barwick
ID-4321 Everett
ID-4321-A Malden
ID-4321-B Melrose
ID-4322 Merrymount
ID-4323 Coverun
ID-4323-A Couparle
ID-4323-A El Cedro

No naval service
ID-4324 Moldegaard
ID-4325 Robin Hood
ID-4325-A Robin Adair
ID-4325-B Robin Gray
ID-4325-C Robin Goodfellow
ID-4326 West Hesseltine
ID-4327 Irvington
ID-4328 Ethan Allen
ID-4329 West Jessup
ID-4330 Ashbee

No naval service
ID-4331 Lake Conesus
ID-4332 Beach Haven
ID-4333 Lake Narka
ID-4334 Haverhill
ID-4335 Centaurus
ID-4336 Walden
ID-4337 Cuttyhunk
ID-4337-A Federal Bridge
ID-4337-B Lakeside Bridge
ID-4338 Alden A. Mills
ID-4338-A Louis A. Winslow
ID-4339 West Jappa
ID-4339-A West Jester

No naval service
ID-4340 - Not used
ID-4341 Hoxbar
ID-4341-A Houma
ID-4341-B Hoven
ID-4342 Innoko
ID-4343 Solitaire
ID-4344 Aspenhill
ID-4345 Lake Pickaway
ID-4345-A Lake Yelverton
ID-4346 Wanzu
ID-4347 West Ivan
ID-4348 Munra
ID-4348-A Wonahbe
ID-4349 Dardania
ID-4349-A Datis
ID-4350 Kuwa
ID-4350-A Moritz
ID-4351 Dinsmore
ID-4351-A Moffett

No naval service
ID-4352 Santa Elisa
ID-4352-A Santa Leonora Renamed/Reclassified Canopus (AS 9)
ID-4353 Lake Forney
ID-4353-A Lake Freezeout
ID-4353-B Lake Frohna
ID-4353-C Lake Farabee
ID-4353-D Lake Farragut
ID-4353-E Lake Farber
ID-4353-F Lake Faxon
ID-4353-G Lake Frolono
ID-4353-H Lake Frugaulity
ID-4353-I Lake Fremet

No naval service
ID-4353-J - Not used
ID-4353-K Lake Farriston
ID-4353-L Lake Fanquier
ID-4353-M Lake Fray
ID-4353-N Lake Ferronia
ID-4353-O Lake Fresco
ID-4353-P Barthlomew

No naval service
ID-4353-Q - Not used
ID-4353-R Lake Felden
ID-4353-S Lake Faulk
ID-4353-T Lake Favonia
ID-4353-U Ashland County
ID-4353-V Lake Frazee
ID-4353-W Lake Freed
ID-4353-X Lake Inaha
ID-4353-Y Lake Cahoon

No naval service
ID-4353-Z Lake Eckhart
ID-4353-AA Lake Eliko
ID-4353-BB Lake Zaliski
ID-4354 Lake Ellicott
ID-4354-A Lake El Rio
ID-4354-B Lake Ellsbury
ID-4354-C Lake Elmhurst
ID-4354-D Lake Ellersue
ID-4354-E Lake Elmdale
ID-4354-F Lake Ellithorpe
ID-4354-G Lake Elmont
ID-4354-H Lake Elmsford
ID-4355 Lake Glasco
ID-4355-A Lake Gazette
ID-4355-B Lake Gilboa
ID-4355-C Lake Gert
ID-4355-D Lake Geyser
ID-4355-E Lake Giddings
ID-4356 Lake Fielding
ID-4356-A Lake Fillion
ID-4356-B Lake Figart
ID-4356-C Lake Festus
ID-4356-D Lake Fighting
ID-4356-E Lake Fillmorl
ID-4356-F Lake Festina
ID-4356-G Pulsaki
ID-4356-H Lake Fibre
ID-4356-I Rushville
ID-4356-J Lake Fife
ID-4356-K Lake Filbert
ID-4356-L Lake Charlottesville
ID-4356-M Calaveras
ID-4356-N Calispell
ID-4357 Basford

No naval service
ID-4358 Lake Capens
ID-4358-A Lake Washburn - No naval service
ID-4359 Newton
ID-4360 Eastern Moon
ID-4361 Norumbega
ID-4361-A Portsmouth
ID-4361-B Nipmuc
ID-4362 Abercos
ID-4362-A Pawlett
ID-4363 Baldbutte
ID-4363-A Baldhill
ID-4363-B Hagen
ID-4363-C Hadnot
ID-4363-D Trimountain
ID-4363-E Watertown
ID-4364 Roanoke
ID-4364-A Aryan
ID-4365 Quinnipiac
ID-4366 Lake Kyttle
ID-4367 Lake Calvenia
ID-4367-A Lake Strabo
ID-4367-B Lake Calistoga

No naval service
ID-4368 Lake Greenwood Renamed/Reclassified Stratford (AP 41)
ID-4368-A Lake Monroe
ID-4369 Cayuga
ID-4369-A Lake Sebago

No naval service
ID-4369-B Lake Sunapee
ID-4370 Lake Galewood
ID-4370-A Lake Ganado
ID-4370-B Lake Savus
ID-4370-C Lake Galein
ID-4370-D Lake Gaither
ID-4370-E Lake Gadsden
ID-4370-F Lake Galisteo
ID-4370-G Lake Gano
ID-4370-H Lake Ikatan
ID-4370-I Ripon
ID-4370-J Sioux City
ID-4370-K Lake Galeta
ID-4370-L Coperas
ID-4370-M Corcoran
ID-4370-N Cornucopia
ID-4371 Italia
ID-4371-A Suboatco
ID-4371-B Sutransco
ID-4371-C Suportco
ID-4371-D Sunelsco
ID-4371-E Suboldc
ID-4371-F Suedco
ID-4371-G Suderco
ID-4371-H Sutorpco
ID-4371-I Surico
ID-4371-J Suelco
ID-4371-K Sunewco
ID-4371-L Surailco
ID-4371-M Sumanco
ID-4371-N Sudawsonco
ID-4371-O Suduffco
ID-4371-P Susherico
ID-4371-Q Sunewarkco
ID-4371-R Suspearco
ID-4371-S Suremico
ID-4371-T Suwarinco
ID-4371-U Sugillenco
ID-4371-V Sujameco
ID-4371-W Suwordenco
ID-4371-X Sujerseyco
ID-4371-Y Sunugentco
ID-4371-Z Sulanierco
ID-4371-AA Surichco
ID-4371-BB Suscolanco
ID-4372 West Campgaw

No naval service
ID-4373 - Not used
ID-4374 Hollywood
ID-4375 Eastern Glade
ID-4376 West Holbrook
ID-4377 Eastern Victor
ID-4377-A Eastern Crown
ID-4378 Eastern Dawn
ID-4378-A Eastern Cloud
ID-4378-B Eastern Ocean
ID-4378-C Eastern Exporter
ID-4378-D Eastern Importer
ID-4379 Eastern Guide
ID-4379-A Eastern Crag
ID-4380 Himoto
ID-4380-A Connewago
ID-4380-B Hyannis
ID-4380-C Mahnet
ID-4381 Lockport
ID-4381-A Terre Haute
ID-4381-B Summer Leaf
ID-4382 Escambia
ID-4382-A Bayou Chico
ID-4382-B City of Sherman
ID-4382-C City of Vernon
ID-4382-D City of Weatherford
ID-4382-E Chshnoc
ID-4382-F Hastings
ID-4382-G Noccalula
ID-4382-H Red Mountain
ID-4382-I Rockport
ID-4383 Mashico
ID-4283-A Atlanta of Texas
ID-4283-B Capital of Nebraska
ID-4283-C City of Lordsburg
ID-4283-D Hutchinson
ID-4283-E Houston
ID-4283-F Minocka
ID-4283-G Oklahoma City

No naval service
ID-4399 Topa Topa Renamed/Reclassified Graffis (AF 29)
ID-4385 Eastern Gale
ID-4386 Eastern Planet
ID-4387 Lake Akera
ID-4388 Lake Duncan
ID-4389 Occidental
ID-4390 Harvey H. Brown
ID-4391 McKeesport
ID-4392 West Mahwah
ID-4393 Toniset

No naval service
ID-4394 Lake Charlotte
ID-4395 Yaklok
ID-4396 West Hassayampa
ID-4397 Meteor
ID-4398 Henry T. Scott

No naval service
ID-4399 Waukegan Renamed/Reclassified John R. R. Hannay (AK 32)
ID-4400 Lake Grogan
ID-4401 Lake Foxboro
ID-4401-A Lake Fraley
ID-4402 Lorain
ID-4403 Vincent
ID-4404 West Kedron
ID-4405 Eastern Pilot

No records found
ID-4406 Lake Frances
ID-4406-A Lake Chelan
ID-4407 Lake Fiscus
ID-4407-A Lake Fitch
ID-4407-B Lake Flag
ID-4407-C Lake Glaucus
ID-4407-D Lake Aurice
ID-4407-E Lake Fisher
ID-4407-F Lake Fithirn
ID-4407-G Lake Fostoria
ID-4407-H Lake farrar
ID-4407-I Lake Falama
ID-4407-J Lake Farlin
ID-4407-K Lake Farmingdale

No naval service
ID-4407-L Lake Dancey
ID-4407-M Proctor
ID-4407-N Contoocook
ID-4407-O Copalgrove

No naval service
ID-4408 Lake Fernalda
ID-4408-A Lake Fansdale
ID-4408-B Lake Fenn
ID-4408-C Henry County
ID-4408-D Franklin County
ID-4408-E Lake Feodora
ID-4409 Lake Greenbrier

No naval service
ID-4409-A Lake Gakona
ID-4409-B Kale Grandon
ID-4409-C Lake Graphite
ID-4409-D Lake Grattan

No naval service
ID-4410 Lake Fernwood
ID-4410-A Lake Como
ID-4410-B Lake Bentone

No naval service
ID-4410-C Lake Harney
ID-4410-D Lake Jessup - No naval service
ID-4410-E Lake Lillian
ID-4410-F Lake Otisco
ID-4410-G Lake Wimico
ID-4411 Lake Flatonia
ID-4411-A Lake Flattery
ID-4411-B Kale Floravista
ID-4411-C Lake Flanders
ID-4411-D Lake Flagstaff
ID-4411-E Lake Flambeau
ID-4411-F Lake Strymon
ID-4411-G Cedar Spring
ID-4411-H Cerosco
ID-4411-I Chamberino
ID-4411-J Chamblee
ID-4412 Lake Elon
ID-4412-A Lake El Pueblo
ID-4412-B Lake Elsah
ID-4412-C Lake Elwin
ID-4412-D Lake Elsmere
ID-4412-E Lake Singara
ID-4412-F Cowee
ID-4412-G Crabtree
ID-4412-H Craigrownie
ID-4412-I Cowiches
ID-4413 New Orleans

No naval service
ID-4413-A City of Elwood Renamed/Reclassified Fortune (IX 146)
ID-4413-B Galveston
ID-4413-C Jeff Davis
ID-4413-D Oldham
ID-4413-E Potter

No naval service
ID-4413-F Ward Renamed/Reclassified Supply (IX 147)
ID-4413-G Wichita
ID-4414-A Hinckley
ID-4414-B Chappaqua
ID-4415 Nanquitt
ID-4415-A Naushon
ID-4416 Bellhaven
ID-4416-A Bellemina
ID-4417 Bayside
ID-4417-A Bayspring
ID-4418 Plow City
ID-4418-A Anthracite Bridge
ID-4418-B East Chicago
ID-4418-C Fort Armstrong Bridge
ID-4418-D Hollydak Bridge
ID-4418-E Neshobee
ID-4418-F Noodle Island
ID-4418-G New England Bridge
ID-4418-H Oronoke
ID-4418-I Schuylkill Bridge
ID-4418-J Wheeling Mould
ID-4419 Brookline
ID-4419-A Springfield
ID-4419-B Tolosa
ID-4420 John Jay
ID-4420-A Patrick Henry

No naval service
ID-4421 Gold Star Renamed/Reclassified Arcturus (AK 12)
ID-4421-A Glenora Renamed/Reclassified Rugulus (AK 14)
ID-4421-B Natirar
ID-4422 St. Anthony
ID-4422-A Gaffney
ID-4422-B Higho
ID-4422-C Orcus
ID-4422-D Ophis
ID-4423 Selma
ID-4423-A Latham
ID-4424 Cubore
ID-4425 Snipe
ID-4425-A Brant
ID-4425-B Curlew
ID-4425-C Coot
ID-4425-D Grebe
ID-4425-E Heron
ID-4425-F Kingfisher
ID-4425-G Loon
ID-4425-H Osprey
ID-4425-I Penguin
ID-4425-J Plover
ID-4425-K Sheldrake
ID-4425-L Teal
ID-4425-M Tern
ID-4425-N Wild Goose
ID-4425-O Widgeon
ID-4426 Steel Maker
ID-4426-A Steel Age
ID-4426-B Steel Voyager
ID-4427 Lake Copely
ID-4427-A Lake Charles
ID-4427-B Lake Freeborn
ID-4427-C Lake Ogden
ID-4427-D Lake Weir

No naval service
ID-4428 Lake Daraga
ID-4429 Lake Pleasant
ID-4429-A Lake Harris
ID-4430 Mohinkis
ID-4431 Hayden
ID-4432 West Camak
ID-4433 Monroe
ID-4433-A Fishkill
ID-4434 Continental Bridge
ID-4434-A Clark Mills
ID-4434-B Coskato
ID-4434-C Des Moines Bridge
ID-4434-D Hamlin
ID-4434-E Indiana Bridge
ID-4434-F Kootenai
ID-4434-G Massillion Bridge
ID-4434-H Margus
ID-4434-I Mopang
ID-4434-J Monomac
ID-4434-K Northwestern Bridge
ID-4434-L Riverside Bridge
ID-4434-M Rock Island Bridge
ID-4434-N Suwied
ID-4434-O Tashmoo
ID-4434-P Toledo Bridge
ID-4434-Q Tona
ID-4434-R Vincennes Bridge
ID-4434-S Tuladi
ID-4434-T Hazelhurst
ID-4434-U Massick
ID-4435 Long Island
ID-4435-A Fisher Island
ID-4435-B Shelter Island
ID-4435-C Statn Island
ID-4436 Cranford
ID-4436-A City of Omaha
ID-4436-B City of Joliet
ID-4436-C Winston Salem
ID-4436-D Nemaha
ID-4436-E Hybert
ID-4436-F Syros
ID-4437 Half Moon
ID-4437-A Storm King
ID-4438 West Mingo
ID-4439 Crown City
ID-4440 Bakersfield
ID-4441 Haleakala
ID-4442 The Angeles
ID-4443 Las Vegas
ID-4444 West Hixton
ID-4445 West Nilus
ID-4446 West Himrod
ID-4447 Nora
ID-4448 West Niger
ID-4448-A West Neris

No naval service
ID-4449 Baxley
ID-4449-A Mayport
ID-4450 West Hika
ID-4450-A West Montop
ID-4451 West Nomentum
ID-4451-A West Nivaria
ID-4452 Bush Rod
ID-4452-A Butte
ID-4452-B Dertona
ID-4452-C Deva
ID-4453 West Norranus
ID-4453-A West Notus
ID-4454 West Keats
ID-4454-A Vinita

No naval service
ID-4455 West Honaker
ID-4456 West Kebar
ID-4457 Belle Rose
ID-4458 Susana
ID-4459 Freeport Sulpher No. 5

No naval service
ID-4460 Munwood
ID-4461 Western Front
ID-4462 Moravia Bridge
ID-4463 Lake Frio

No naval service
SP-4464 Agwidale
ID-4465 Galahad
ID-4465-A Oscoda
ID-4466 Aquraius
ID-4466-A Antonius
ID-4466-B Argus
ID-4467 Eastern Admiral
ID-4467-A Eastern Mariner
ID-4467-B Eastern Knight
ID-4468 Polybius
ID-4469 Honnedaga
ID-4470 Anaconda
ID-4470-A Bellflower
ID-4470-B Winona County
ID-4471 Old North State
ID-4471-A Centennial State
ID-4471-B Creole State
ID-4471-C Granite State
ID-4471-D Panhandle State
ID-4471-E Wolverine State
ID-4471-F Blue Hen State
ID-4472 Empire State
ID-4472-A Keystone State
ID-4473 Mervana
ID-4473-A Meten
ID-4473-B Sapulpa
ID-4474 Kennecott

No naval service
ID-4475 - Not used
ID-4476 Wenatchcee Renamed/Reclassified Henry T. Allen (AP 30)
ID-4476-A American Legion Reclassified AP-35
ID-4476-B Bay State
ID-4476-C Hoosier State
ID-4476-D Lone Star State
ID-4476-E Hawkeye State
ID-4476-F Southern Cross
ID-4477 Rochester

No naval service
ID-4478 Teresa
ID-4479 Union Liberty - No naval service
ID-4480 Mahanna ex-ID-3618-C Reclassified AG-8
ID-4481 Kewanee - No naval service
ID-4482 Miller County Renamed/Reclassified Mariveles (IX 197)
ID-4483 Swift Star
ID-4484 Unicoi
ID-4485 El Estero
ID-4485-A El Isleo
ID-4485-B El Lago
ID-4486 Culberson
ID-4487 West Cusseta
ID-4488 Griffco
ID-4489 Griffdu
ID-4490 West Lewark
ID-4490-A West Faralonr
ID-4490-B West Prospect

No naval service
ID-4490-C - Not used
ID-4490-D West Greylock
ID-4490-E West Chopaka
ID-4491 Cantigny
ID-4491-A Alsne
ID-4491-B Argonne

No naval service
ID-4491-C Chateau Thierry Reclassified AP-31
ID-4491-D Chaumont
ID-4491-E Cambrai
ID-4491-F Marne
ID-4491-G St. Mihiel
ID-4491-H Ourcq
ID-4491-I Somme
ID-4491-J Tours
ID-4492 Eastern Glen
ID-4493 Mason City
ID-4494 William Penn
ID-4495 Western Hero
ID-4496 Mehann O
ID-4497 Padnsay
ID-4497-A Pallas
ID-4497-B Pansa
ID-4497-C Rotarian
ID-4498 E. F. Kemp
ID-4499 West Kader
ID-4500 West O'Rowa

No naval service
ID-4501 Vacuum Renamed/Reclassified Dawn (IX 186)
ID-4502 Arcturus
ID-4503 El Mundo

No naval service
ID-4504 El Oriente
ID-4505 El Sol
ID-4506 Mexico
ID-4507 Creole

No naval service
ID-4508 Mount Vernon
ID-4509 El Norte - No naval service
ID-4510 El Siglo ex-Canandaigua (ID 1694)
ID-4511 Harvard
ID-4512 Esperanza
ID-4513 City of Montgomery
ID-4513-A City of St. Louis
ID-4514 City of Savannah
ID-4515 Metapan
ID-4516 Nomus
ID-4517 Arapahoe
ID-4518 Zacapa
ID-4519 Morro Castle
ID-4520 Santa Marta

No naval service
ID-4521 Tivives
ID-4522 Santa Barbara
ID-4523 Santa Clara
ID-4524 Sixaola ex- ID-2777
ID-4525 Franklin - No naval service
ID-4526 Stephen R. Jones
ID-4526-A Edward Pierce
ID-4527 Walter D. Noyes
ID-4528 Charles Pratt
ID-4529 D. G. Scofield

No naval service
ID-4530 Harold Walker Renamed/Reclassified Banshee (IX 178)
ID-4531 H. C. Folger Reclassified ID-4551
ID-4532 H. H. Rogers
ID-4533 Richmond
ID-4533-A J. A. Moffett
ID-4534 J. M. Danziger
ID-4535 J. W. Van Dyke
ID-4536 Kaweah
ID-4537 Lyman Stweart
ID-4538 New York

No naval service
ID-4539 Texas Renamed/Reclassified Kenwood (IX 179)
ID-4540 Pastores Reclassified AF-16
ID-4541 Medina - No naval service
ID-4542 Alaskan
ID-4542-A Arizonan
ID-4543 Finland
ID-4544 Nansemond - No naval service
ID-4545 Minnesotan
ID-4546 Brazos
ID-4547 Barrollton
ID-4548 Victory
ID-4549 Silver State
ID-4550 Admiral Goodrich
ID-4551 H. C. Folger
ID-4552 Montebello
ID-4553 John Worthington
ID-4554 Lake Flackler
ID-4554-A Lake Flume
ID-4554-B Lake Fagundus
ID-4554-C Lake Falun
ID-4554-D Lake Flagon
ID-4554-E Lake Fandon
ID-4554-F McCreary County
ID-4554-G Lake Tippah
ID-4554-H Lake Fandango
ID-4554-I Lake Fairport
ID-4554-J Vinton County
ID-4554-K Lake Inglenook
ID-4555 Apus
ID-4556 Mary Luckenbach
ID-4557 Franklin
ID-4558 Philip Publicker
ID-4559 Jeptha
ID-4560 Palo Alto
ID-4560-A Peralita
ID-4561 S. C. T. Dodd
ID-4562 W. S. Miller
ID-4563 Baton Rouge
ID-4564 Gulflight
ID4565 Gulfoil
ID-4566 Gulfstream
ID-4567 Princeton
ID-4568 City of Reno
ID-4568-A Tustem
ID-4569-B Salina

No naval service
ID-4569 Great Northern Renamed/Reclassified Columbia (AG 9)
ID-4570 Apache
ID-4571 Edwin A. Fisher

No naval service
ID-4572 - Not used
ID-4573 Estrada Palma
ID-4574 F. H. Hillman
ID-4574-A H. M. Storey
ID-4574-B W. S. Rheem
ID-4575 Golden State
ID-4576 Hanley
ID-4577 President Grant
ID-4578 Mobile City
ID-4579 Manitowoc
ID-4580 Thomas P. Beal
ID-4581 Anna E. Morse
ID-4582 Chattanooga City
ID-4583 Pomona
ID-4584 Bessemer City
ID-4585 Birmingham City
ID-4586 West Cahokia

No naval service
ID-4587 - Not used
ID-4588 Manulani
ID-4589 Steel Exporter
ID-4590 Steel Seafarer
ID-4591 Lubrico
ID-4592 Melville Dollar
ID-4593 Steel Inventor
ID-4594 I. C. White
ID-4595 Bohemian Club
ID-4596 Steel Scientist

No naval service
ID-4597 Edgar F. Luckenbach
ID-4598 Gerorian
ID-4599 Manukai

No naval service
ID-4600 - Not used
ID-4601 Margaret Dollar
ID-4602 Steel Ranger
ID-4603 Horace Luckenbach
ID-4604 President Taft
ID-4605 Betterton
ID-4606 Steel Engineer
ID-4607 Mt. Carroll
ID-4608 Fairfield City
ID-4609 Munargo
ID-4610 Robert Luckenbach
ID-4611 Chincha
ID-4612 West Calera
ID-4613 Hannawa
ID-4614 West Carmona
ID-4615 Steel Worker
ID-4616 Dungannon
ID-4617 Cuprum
ID-4618 Colin H. Livingstone
ID-4619 Lebec

No naval service
ID-4620 - Not used
ID-4621 Peter Kerr
ID-4622 Orleans
ID-4623 Lio
ID-4624 Mount Clinton
ID-4625 West Cadron
ID-4626 E. A. Morse
ID-4627 Hahria
ID-4628 Atlantic City
ID-4629 Orinoco

No naval service
ID-4630 - Not used
ID-4631 Dilworth Renamed/Reclassified Clifton (IX 184)
ID-4632 Stuart Dollar
ID-4633 Sinasta
ID-4634 Jalapa
ID-4635 Youngstown
ID-4636 Ensley City
ID-4637 West Camargo
ID-4638 Governor Dingley
ID-4639 Alaska
ID-4640 Emma Alexander
ID-4641 West Canon
ID-4642 Selma City
ID-4643 Berkshire
ID-4644 Pan America
ID-4644-A Western World
Reclassified ID-4646
ID-4645 Hampton Roads
ID-4646 Western World
ex-ID-4644-A - No naval service
ID-4647 La Purisima Renamed/Reclassified Octorara (IX 139)
ID-4648 Orient
ID-4649 Clement Smith
ID-4650 J. N. Pew
ID-4651 Minnekahda
ID-4652 Tuscaloosa City
ID-4653 City of Fort Worth
ID-4654 A. L. Kent
ID-4655 India Arrow
ID-4656 Solana

No naval service
ID-4657 Liebre Renamed/Reclassified Meredosia (IX 193)
ID-4658 Agwilake
ID-4659 Agwiworld
ID-4660 Yorba Linda
ID-4661 Agwibay
ID-4662 Steel Mariner
ID-4663 Memphis City
ID-4664 Diana Dollar
ID-4665 Jacob Luckenbach
ID-4666 Missourian
ID-4667 New Jersey
ID-4668 Agwihavre
UD-4669 East Indian
ID-4670 Empire Arrow
ID-4671 Cerro Azul
ID-4672 Cerro Ebano
ID-4673 Grace Dollar
ID-4674 George Washington

No naval service
ID-4675 - Not used
ID-4676 Cartago
ID-4677 Priscilla
ID-4678 Steel Traveler
ID-4679 Robert E. Lee
ID-4680 Lyndonia
ID-4681 Heredia
ID-4682 Knoxville City
ID-4683 Steel Navigator
ID-4684 Mohawk
ID-4685 Coamo
ID-4686 Alleghany
ID-4687 Agwimoon
ID-4688 Agwismith

No naval service
ID-4689 Gargoyle Renamed/Reclassified Arethusa (IX 135)
ID-4690 Seminole
ID-4691 Tamiahua
ID-4692 Pennsylvania Sun

No naval service
ID-4693 President Roosevelt Renamed/Reclassified Joseph T. Dickman (AP 26)
ID-4694 City of Chattanooga
ID-4695 Francis E. Powell
ID-4696 W. H. Libby
ID-4697 R. J. Hanna
ID-4698 Thomas H. Wheeler
ID-4699 T. J. Williams

No naval service
ID-4700 E. T. Bedford Renamed/Reclassified Guardaqui (IX 218)
ID-4701 Dorchester
ID-4702 E. J. Sadler
ID-4703 City of Atlanta
ID-4704 M. F. Elliott
ID-4705 W. J. Hanna
ID-4706 John D. Archbold
ID-4707 William Rockerfeller
ID-4708 Marore
ID-4709 Miller County
ID-4710 Livingston Roe
ID-4711 City of Birmingham
ID-4712 H. M. Flagler
ID-4713 Delaware Sun
ID-4714 Playa
ID-4715 Hugoton
ID-4716 Californian
ID-4717 China Arrow

No naval service
ID-4718 La Perla Renamed/Reclassified Cygnus (AF 23)
ID-4719 Agwimex
ID-4720 Bethore
ID-4721 Algonquin
ID-4722 Gulfstar
ID-4723 E. M. Clark

No naval service
ID-4724 Walter Jennings Renamed/Reclassified Vandalia (IX 191)
ID-4725 Gulfcreat
ID-4726 Oakpark
ID-4727 Atlantic Sun
ID-4728 Stockton
ID-4729 Chickasaw City
ID-4630 Anniston City
ID-4731 Bellepline
ID-4732 El Coston
ID-4733 Chapman Brothers
ID-4734 Commissioner
ID-4735 Chancellor
ID-4736 Relief
ID-4737 Steelore
ID-4738 Lebore
ID-4739 Cherokee
ID-4740 Chatam
ID-4741 Gulfpoint
ID-4742 Gulfprince
ID-4743 Eurana
ID-4744 Agwipond
ID-4745 Joseph Seep
ID-4746 Troy Socony
ID-4747 Buffalo Socony
ID-4748 Rochester Socony
ID-4749 Boston Socony
ID-4750 Syracuse Socony
ID-4751 Robert E. Hopkins
ID-4752 Rome Socony
ID-4753 Schenectady Socony

No naval service
ID-4754 Edward L. Doheny Reclassified YO-234
ID-4755 Steel Trader
ID-4756 Hartford Socony
ID-4757 Providence Socony
ID-4758 Tampa
ID-4759 E. W. Sinclair
ID-4760 Vesta
ID-4761 Rayo
ID-4762 Franklin K. Lane
ID-4763 Ario
ID-4764 Gulfking
ID-4765 Samuel Q. Brown
ID-4766 Oswego Socony
ID-4767 Burlington socony
ID-4768 Dixiano
ID-4769 Veedol
ID-4770 Byron D. Benson
ID-4771 Gulfstate
ID-4772 Levant Arrow
ID-4773 Swiftscout
ID-4774 Swifteagle
ID-4775 Swiftsure
ID-4776 Aladdin
ID-4777 Argon
ID-4778 Crampton Anderson
ID-4779 Agwimare
ID-4780 Yankee Arrow
ID-4781 R. D. Leonard
ID-4782 David McKelvy
ID-4783 Bayonne

No naval service
ID-4784 Java Arrow Renamed/Reclassified Celtic (IX 137)
ID-4785 Japan Arrow Renamed/Reclassified Chotauk (IX 188)
ID-4786 Hagood
ID-4787 Albany Socony
ID-4788 Chilore
ID-4789 Dixie Arrow
ID-4790 Amsterdam Socony
ID-4791 Eugene V. R. Thayer
ID-4792 Restorer
ID-4793 Malolo

No naval service
ID-4794 Dixie Renamed/Reclassified Alcor (AG 34)
ID-4795 Northland Renamed/Reclassified Leyden (IX 167)
ID-4796 W. E. Hutton
ID-4797 W. F. Burdell
ID-4798 W. W. Mills
ID-4799 Illinois

No naval service
ID-4800 - Not used
ID-4801 Algonquin
ID-4802 El Oceano
ID-4803 Herman Frasch
ID-4804 Commercial Traveler
ID-4805 Shawnee

No naval service
ID-4806 Iroquois Renamed/Reclassified Solace (AH 4)
ID-4807 Havana Renamed/Reclassified Comfort (AH 3)
ID-4808 Fairfax
ID-4809 Yarmouth
ID-4810 Antietam
ID-4811 Henry D. Whiton
ID-4812 Halo

No naval service
ID-4813 - Not used
ID-4814 California
ID-4815 Pacific
ID-4816 Commercial Spirit
ID-4817 Chilcop
ID-4818 Swiftlight
ID-4819 Montgomery City
ID-4820 Halsey
ID-4821 Panoil
ID-4822 Boston
ID-4823 New York
ID-4824 Beaconlight
ID-4825 K. R. Kingsbury
ID-4826 Swiftwind
ID-4827 Hoxie
ID-4828 Sunoil
ID-4829 Swiftarrow
ID-4830 Huguenot
ID-4831 Harvester
ID-4832 Madison
ID-4833 Beacon
ID-4834 Reaper
ID-4835 Cities Service Petrol
ID-4836 J. Fletcher Farrell
ID-4837 Durango

No naval service
ID-4838 Olean Renamed/Reclassified Silver Cloud (IX 143)
ID-4839 Ara
ID-4840 Relay
ID-4841 Evangeline
ID-4842 Brilliant
ID-4843 Hi-Esmaro
ID-4844 Sunoco
ID-4845 Gulfgem
ID-4846 Samuel L. Fuller
ID-4847 Waialeale
ID-4848 Hualalai
ID-4849 Thermo
ID-4850 Haleakala

No naval service
ID-4851 Oriente Renamed/Reclassified Thomas H. Barry (AP 45)
ID-4852 Eastern Sun
ID-4853 Australia
ID-4854 Oregon
ID-4855 Mariposa
ID-4856 Dannedaike
ID-4857 Caracas
ID-4858 Matthew Luckenbach
ID-4859 Tidewater
ID-4859-A Tidewater Associated
ID-4860 Sun
ID-4861 Virginia Sinclair
ID-4862 Pacific Sun

No naval service
ID-4863 Blue Sunoco Renamed/Reclassified Halawa (AOG 12)
ID-4864 Manhattan Renamed/Reclassified Wakefield (AP 21)
ID-4864-A Washington Renamed/Reclassified Mount Vernon (AP 22)
ID-4865 Saint John Renamed/Reclassified Antaeus (AS 21)
ID-4866 - Not used
ID-4867 Jamaica Renamed/Reclassified Ariel (AF 22)
ID-4868 Sant Elena
ID-4868-A Santa Rosa
ID-4868-B Santa Paula
ID-4868-C Santa Lucia
ID-4869 President Coolidge
ID-4870 Argentina
ID-4870-A Brazil
ID-4871 Lurline
ID-4872 Exeter
ID-4872-A Excalibur
ID-4872-B Exochorda
ID-4872-C Excambion
ID-4873 Santa Barbara
ID-4873-A Santa Maria
ID-4874 Monterey
ID-4875 Mexico
ID-4876 Chiriqui

No naval service
ID-4876-A Talamanca Reclassified AF-15
ID-4876-B Veragua Renamed/Reclassified Merak (AF 21)
ID-4876-C Quirigua
ID-4876-D Antigua
ID-4877 Monterey
ID-4878 Toloa
ID-4878-A Ulua
ID-4879 Borinquen
ID-4880 Depere
ID-4881 Admiral Day
ID-4882 Tanana
ID-4883 Diamond Cement
ID-4884 Mercury Sun
ID-4885 Eduard Jeramec
ID-4886 Breeze
ID-4887 Caroline
ID-4888 Conseco

No naval service
ID-4889 Lotosland Renamed/Reclassified Siren (PY 13)
ID-4890 Ramona
ID-4891 Gale
ID-4892 Sea
ID-4893 Elias F. Wilcox
ID-4894 Flow
ID-4895 Ebb
ID-4896 Amherst
ID-4897 Cornell

No naval service
ID-4898 - Not used
ID-4899 Wallace E. Pratt - No naval service
ID-4900 to ID-4906 - Not used
ID-4907 Entropy Reclassified PC-459
ID-4908 Camargo
ID-4909 Alder
ID-4910 Migrant

No naval service
ID-4911 Vedette Reclassified YAG-7
ID-4912 Avalon - No naval service
ID-4913 Colleen Reclassified PYc 27
ID-4914 Stevana Reclassified YP-225
ID-4915 Oceania Renamed/Reclassified Pyrope (PYc 17
ID-4916 Seaborn
ID-4917 Texas Sun
ID-4918 Dorchester
ID-4919 Winthrop

No naval service
ID-4920 Orion Renamed/Reclassified Vixen (PG 53
ID-4921 William J. O'Brien - No naval service
ID-4922 Aloha Reclassified SP-317
ID-4923 Harvard
ID-4924 Princeton

No naval service
ID-4925 Nakhoda Renamed/Reclassified Zircon (PY 16)
ID-4926 Trimount Renamed/Reclassified Chiffinch (AM 81)
ID-4927 Illinois
ID-4928 Quincy
ID-4929 Louisiana
ID-4930 Holy Cross
ID-4931 Notre Dame
ID-4932 Cambridge

No naval service
ID-4933 - Not used
ID-4934 Dartmouth - No naval service
ID-4935 - Not used
ID-4936 Boston College
ID-4937 Georgetown
ID-4938 Florida
ID-4939 Rhode Island
ID-4940 Cornelia
ID-4941 Esso Baytown
ID-4942 J. W. Van Dyke
ID-4943 Esso Bayonne
ID-4943-A Esso Bayway
ID-4943-B Esso Boston
ID-4943-C Esso Houston

No naval service
ID-4944 - Not used
ID-4945 H. D. Collier
ID-4946 W. H. Berg
ID-4947 Clevedon
ID-4948 Gulftide
ID-4949 Pioneer
ID-4950 Malaina
ID-4951 Yankee
ID-4952 Robert H. Colley
ID-4953 Fordham

No naval service
ID-4954 & ID-4955 - Not used
ID-4956 Associated - No naval service
ID-4957 to ID-4959 - Not used
ID-4960 Guinevere Reclassified IX-67
ID-4961 - Not used
ID-4962 Cavalier Renamed/Reclassified Monadnock (CM 9)
ID-4963 Quaker Renamed/Reclassified Miantanomah (CM 10)
ID-4964 Malacca
ID-4965 San Diegan

No naval service
ID-4966 Cambriona Renamed/Reclassified Crystal (PY 25)
ID-4967 to ID-4972 - Not used
ID-4973 North King
ID-4974 Malton
ID-4975 Libby Maine

No naval service
ID-4976 Gulfdawn Renamed/Reclassified Big Horn (AO 45)
ID-4976-A Gulfbelle - No naval service
ID-4977 Nourmahal Reclassified PG-72
ID-4978 Firenze Renamed/Reclassified Girasol (PY 27
ID-4979 Caritas Renamed/Reclassified Garnet (PYc 15)
ID-4980 Gulfhawk
ID-4981 Colabee

No naval service
ID-4982 Queen Mary Reclassified YP-349
ID-4982-A Victoria Reclassified YP-350
ID-4983 & ID-4984 - Not used
ID-4985 Maltran
ID-4986 Gulfwing
ID-4987 Gulfpride
ID-4988 Regent
ID-4989 Gulfbird
ID-4990 L. P. St. Claire
ID-4990-A Victor H. Kelly
ID-4991 Mallard
ID-4992 Esso Baton Rouge
ID-4992-A R. W. Gallagher
ID-4992-B Esso Baltimore
ID4992-C Esso Charleston
ID-4992-D Esso Nashville
ID-4993 E. J. Henry
ID-4994 Taku
ID-4995 Gulfcoast
ID-4995-A Gulfdisc
ID-4995-B Gulftide
ID-4995-C Gulfwave

No naval service
ID-4996 Donald McKay Renamed/Reclassified Polaris (AF 11)
ID-4996-A Mormachawk Renamed/Reclassified Arcturus (AK 18)
ID-4996-B Mormacwren Renamed/Reclassified Algorab (AK 25)
ID-4996-C Mormacdove Renamed/Reclassified Alchiba (AK 23)
ID-4996-D Mormacgull Renamed/Reclassified Alcyone (AK 24)
ID-4996-E Mormaclark Renamed/Reclassified Betelgeuse (AK 28)
ID-4997 Challenge Renamed/Reclassified Castor (AKS 1)
ID-4997-A Red Jacket - No naval service
ID-4997-B Lightning Renamed/Reclassified Mercury (AK 42)
ID-4997-C Flying Cloud Renamed/Reclassified Jupiter (AK 43)
ID-4997-D Nightingale - No naval service
ID-4997-E Stag Hound Renamed/Reclassified Aldebaran (AF 10)
ID-4997-F Santa Ana
ID-4997-G Santa Teresa
ID-4997-H Flying Fish

No naval service
ID-4997-I Comet Renamed/Reclassified Pollux (AKS 2)
ID-4998 Express - No naval service
ID-4998-A Exporter Renamed/Reclassified Hercules (AK 41)
ID-4998-B Explored
ID-4998-C Exchange
ID-4999 American Seaman
ID-4999-A American Sailor

No naval service
ID-5000 Markay Renamed/Reclassified Suwanee (AO 33)
ID-5000 Seakay Renamed/Reclassified Santee (AO 29)
ID-5000-B Esso Trenton Renamed/Reclassified Chicopee (AO 31)
ID-5000-C Esso Annapolis Renamed/Reclassified Chemung (AO 30)
ID-5000-D Esso Albany Renamed/Reclassified Housatonic (A0 35)
ID-5000-E Esso Richmond Renamed/Reclassified Kaskaskia (A0 27)
ID-5000-F Esso Raleigh Renamed/Reclassified Guadelupe (AO 32)
ID-5000-G Esso Columbia Renamed/Reclassified Salamonie (AO 26)
ID-5000-H Esso New Orleans Renamed/Reclassified Chenango (AO 31)
ID-5001 Sea Fox - No naval service
ID-5001-A Sea Hound Renamed/Reclassified DuPage (AP 86)
ID-5001-B Sea Panther Renamed/Reclassified Elmore (AP 87)
ID-5001-C Sea Dragon
ID-5001-D Sea Devil
ID-5001-E Sea Wolf

No naval service
ID-5002 Mormacpenn Renamed/Reclassified Block Island (AVG 8)
ID-5002-A Mormacyork Renamed/Reclassified Pelias (AS 14)
ID-5002-B Mormacland Reclassified BAVG-1
ID-5002-C Mormacmail Renamed/Reclassified Long Island (AVG 1)
ID-5003 Delbrasil Renamed/Reclassified George F. Elliot (AP 105)
ID-5003-A Delargentino Renamed/Reclassified J. W. McAndrews (AP 47)
ID-5003-B Delorleans Renamed/Reclassified Cresent City (AP 40)
ID-5004 Mobilfuel - No naval service
ID-5004-A Mobillube Reclassified YON-164
ID-5005 Sea Witch - No naval service
ID-5005-A Shooting Star Renamed/Reclassified Lassen (AE 3)
ID-5005-B Surprise - No naval service
ID-5005-C Sweepstakes Renamed/Reclassified Procyon (AK 19)
ID-5006 Sea Arrow Renamed/Reclassified Tangier (AV 8)
ID-5006-A Sea Owl
ID-5006-B Sea Raven
ID-5006-C Sea Robin

No naval service
ID-5006-D Sea Star Renamed/Reclassified Elizabeth C. Stanton (AP 69)
ID-5006-E Sea Swallow - No naval service
ID-5007 Panama Renamed/Reclassified James Parker (AP 46)
ID-5007-A Ancon Reclassified AP-66
ID-5007-B Christobal
ID-5008 Pennsylvania Sun

No naval service
ID-5009 President A. Jackson Renamed/Reclassified President Jackson (AP 37)
ID-5009-A Pres. G. Cleveland - No naval service
ID-5009-B President J. Monroe Renamed/Reclassified President Monroe (AP 104)
ID-5009-B President J. K. Polk Renamed/Reclassified President Polk (AP 103)
ID-5009-D President J. Adams Renamed/Reclassified President Adams (AP 38)
ID-5009-E Pres. W. H. Taft
ID-5010 Mormacmoon

No naval service
ID-5010-A Exchequer Renamed/Reclassified Pocomoke (AV 9)
ID-5010-B Mormactide Renamed/Reclassified Lyon (AP 71)
ID-5010-B Exemplar Renamed/Reclassified Dorothea L. Dix (AP 67)
ID-5011-A Exhibitor - No naval service
ID-5011-B Executor Renamed/Reclassified Almaack (AK 27)
ID-5012 Joseph Lykes
ID-5012-A Zoella Lykes
ID-5012-B Reuben Tipton

No naval service
ID-5012-C Fred Morris Renamed/Reclassified Otus (AS 20)
ID-5013 James Lykes
ID-5013-A Lipscomb Lykes
ID-5014 Platano
ID-5014-A Musa
ID-5015 Julius H. Barnes

No naval service
ID-5016 America Renamed/Reclassified West Point (AP 23)
ID-5017 & ID-5018 - Not used
ID-5019 Cape San Martin - No naval service
ID-5020 to ID-5031 - Not used
ID-5032 M. E. Lombardi - No naval service
ID-5033 to ID-5042 - Not used
ID-5043 Santa Clara - No naval service
Unnumbered Vessels
Arvonian Renamed Santee
City of Peking
Clapet No. 4
De Lesseps
Eaglet Renamed Freight Lighter No. 129
Elco No. 7
Elco No. 10
Frederick Luckenbach
George Burton
George Clarke
George Cochrane
Henderson Designated AP-1
High Ball
Houston Designated AK-1
Issac L. Rice
James Wooley Designated YT-45
Jerry Briggs
John Clay
John Collins
John Derby Renamed Coal Barge No. 517
John Dunkin
John Fitzgerald
John Graham
Kittery Designated AK-2
L. K. Thurlow
Lake Benbow
Lake Bloomington
Lake Borgne
Lake Damita
Lake Lemando
Lake Silver
Lake Wood
Mona II
Nahma Designated YFB-1
Newport News Designated AK-3
Northern Pacific
Pat Caharty
President Lincoln
Quincy Designated AK-10
Ransom B. Fuller
Richard Bulkeley
San Joaquin
Santee ex-Arvonian
Siam Duffey
Starboard Unit
Tecumseh Designated YT-24
Thomas Blackthorne
Thomas Buckley
Thomas Graham
Thomas Henrix
Thomas Laundry
Tommy Traddles
Transfer Designated IX-46
West View
William Ashton
William Caldwell
William Darnold
William Johnson
U.S. Lighthouse Service
Camellia Designated WAGL-203
Cedar Designated WAGL-207
Crocus Designated WAGL-210
Larkspur Designated WAGL-226
Light Vessel No. 71
Light Vessel No. 76 Designated WAL-504
Mangrove Designated WAGL-232
Marigold Designated WAGL-235
Orchid Designated WAGL-240
Palmetto Designated WAGL-265
Shrub ex-Mansfield (SP 691) Designated WAGL-244
Sunflower Designated WAGL-247
Suwannee ex-Mayflower Designated WAGL-236
Willow Designated WAGL-253
U.S. Revenue Cutters
Algonquin Reclassified YAG-29
Apache ex-Galveston
Arundel ex-Manhattan
Calumet Renamed/Designated Tioga (WYT 74)
Comanche ex-Windom
Davey Designated WYT 81
Golden Gate Designated WYT 94
Gresham ex-Walter Q. Gresham Designated WPG-85
Itasca ex-Gunboat Bancroft
Levi Woodbury ex-Mahoning
Louis McLane ex-Delaware
Manhattan Designated WYT-95
Ossipee Designated WPR-50
Pamlico Designated WPR-57
Pequot Designated WARC-58
Scout Renamed AB-11
Tahoma Designated WPG-80 <-
Tallapoosa Designated WPG-52
Tampa ex-Miami
Thomas Corwin
Unalga Designated WPG-53
Wilderness Renamed John A. Dix
Winnisimmet Designated WYT-84
U.S. Coast & Geodetic Survey Vessels
Comments, Suggestions, E-mail Webmaster

This page created and maintained by Joseph M. Radigan
All pages copyright NavSource Naval History